تکنولوژیک کالا

آزاد شدن رهبر سامسونگ از زندان با رأی دادگاه تجدیدنظر

جناب Jay Y. Lee رهبر سامسونگ، غول تکنولوژی کره ای، سرانجام از زندان آزاد شد. لی پس از آنکه به جرم رشوه خواری و اختلاس محکوم شد، دادگاه برای او ۵ سال حبس در نظر گرفت. اما در روز ۵ فوریه، دادگاه عالی سئول حکم قضاوت اولیه را لغو کرد. لی در مجموع به مدت ۳۵۳ روز بازداشت بود. دادگاه حکم او را به ۲ سال و نیم کاهش داد و حکم چهار سال حبس به دلیل پرداخت رشوه را نیز باطل کرد.

لی پس از آنکه پدرش به دلیل بیماری قلبی از سمت خود کناره گیری کرد، به عنوان مدیرعامل سامسونگ شد. او در ابتدای به ۱۲ سال زندان محکوم شده بود، اما پس بازبینی پرونده؛ حکم او به ۵ سال کاهش یافت. لی به دلیل اختلاس و پرداخت رشوه محکوم شده بود. گفته می شود که او مبلغی معادل ۴۰ میلیون دلار از شرکت های وابسته به سامسونگ به دو سازمان که محرمانه توسط دوست رئیس جمهور، چوی سون سیل اداره میشد پرداخت کرده است. این مبلغ به نوعی پرداخت رشوه در ازای این لطف بوده است که مالکیت سامسونگ بدون هیچ مشکلی از پدر به پسر منتقل شود.

با وجود آنکه پیش بینی میشد خبر زندانی شدن رهبر سامسونگ، به وجهه این شرکت لطمه بزند، با گزارش های مالی این شرکت در سال ۲۰۱۷ مشخص شد که حداقل در کوتاه مدت سامسونگ مانند سابق به سوددهی خود ادامه داده است. مطمئناً با بازگشت چنین شخصیت قدرتمندی به جایگاهش وضعیت این غول کره ای در آینده از این هم بهتر خواهد شد.