استفاده فیلتر کننده کشور از تلگرام و اینستاگرام

در روزهای اخیر صحبت‌های فراوانی برای فیلترینگ تلگرام در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود و مسدود شدن تلگرام جدی شده است. بر خلاف روزهای قبل از سال ۹۷ که مصاحبه‌های بسیار ضد و نقیضی در رسانه‌ها پیرامون فیلترینگ تلگرام منتشر می‌شد، در روزهای اخیر صحبت‌های منتشر شده کاملا هماهنگ بوده و همگی به طور کلی بر قطعی بودن فیلترینگ تلگرام دلالت دارند.

تلگرام

سیدابولحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در مصاحبه‌ای پیرامون قطعیت فیلترینگ تلگرام گفت:

مردم باید توجه داشته باشند که می‌توانند از هر پیام رسانی استفاده کنند ولی پیام رسان مذکور می‌بایست از قوانین کشور تبعیت کند. تلگرام نیز از این قانون مستثنا نبوده و در صورتی که از قوانین کشور تبعیت نکند، تصمیمات قاطعی در مورد آن خواهیم گرفت ولی هنوز تصمیمی در رابطه با این پیام رسان اتخاذ نشده است.

وی در ادامه افزود:

ما به دنبال پیام رسان داخلی هستیم که بتوانیم زمینه اشتغال‌زایی فراوانی در آن ایجاد کنیم و زمینه را برای حضور کانال‌های پرطرفدار در تلگرام را در این پیام رسان‌های داخلی فراهم کرده و تسهیلاتی را برای حضور آنها در نظر بگیریم.

سیدابولحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون استفاده از تلگرامو اینستاگرام گفت:

من هم از این دو شبکه اجتماعی استفاده می‌کنم ولی به پیام رسان‌های داخلی متعهد هستم و از آنها نیز بهره می‌گیرم. ما طبق دستور رییس جمهور موظف هستیم کشور را از انحصار تلگرام خارج کنیم و این موضوع باید در سال ۹۷ اجرایی شود و اولین پیام رسان کشور، یک پیام رسان داخلی باشد. سایر پیام رسان‌ها نیز به شرط تبعیت از قوانین کشور می‌توانند در کشور ما فعالیت کنند.