دسترسی های پیام رسان بله به گوشی شما در مقایسه با تلگرام

امروز دوستی با هیجان به سمت من آمد و گفت یک افتضاح دیگر از پیام رسان های داخلی منتشر شده، بیا و ببین! در ابتدا تصور کردیم یک باگ ویژه دیگر از پیام رسان سروش منتشر شده اما خیر، روی صحبت این ویدیو با پیام رسان “بله” بود. یک پیام رسان داخلی که قابلیت ویژه انجام کارهای بانکی را نیز در خود دارد و متعلق به بانک ملی است. در این ویدیو روی دسترسی پیام رسان بله مانور داده می شد و ما نیز سعی کردیم که دسترسی آن را با برنامه پیام رسان محبوب و پرقابلیت تلگرام، مقایسه کنیم. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا با مقایسه دسترسی پیام رسان بله با دسترسی تلگرام به نگرانی های پیرامون پیام رسان بله پاسخ دهیم.

بعضی افراد هیچ چیز نمی دانند و چون می دانیم چیزی نمی دانند، خطرناک بودن این ناآگاهی را پیش بینی می کنیم. برخی افراد چیزی را می دانند و چون می دانیم که می دانند، پس نگرانی وجود ندارد، اما بعضی افراد “فکر می کنند که می دانند” این ها اساس انسان ها خطرناک هستند. افرادی با درک سطحی که سعی می کنند با به کار بردن اصطلاحاتی که شاید مفهوم اصلی آن را ندانند، سعی در قانع کردن دیگران دارند.

ما اصل ویدیو را در این مطلب به اشتراک نمی گذاریم ولی احتمالا در گروه و یا کانال های تلگرامی دیده باشید. شخص مثلا کارشناس (!) با خواندن دسترسی ها به دلیل سطح درک پایینی که از این موارد دارد، آن ها را هر طور دوست دارد تفسیر می کند. مثلا می گوید دسترسی “Read Phone Status and identity” مربوط به این است که برنامه تمام اطلاعات موبایل شما را به سرور مخابره می کند (!!!) یا مثلا دسترسی خواندن اس ام اس به همین منظور است (!!!) یا اگر موبایل شما به هر دستگاهی وصل شود، تمام اطلاعات آن دستگاه هم مخابره می شود (!!!) و یا حتی اگر برنامه را پاک کنید هنوز بدافزار روی موبایل شما وجود دارد (!!!)

به عنوان شخصی که در یک رسانه مسئولیت ارایه اطلاعات صحیح و شفاف سازی را دارد باید بگوییم این تفاسیر از بیخ و بن غلط است. هر کدام از این دسترسی ها به دلیل مشخصی گرفته می شود که عموما برای ساده سازی انجام کارها و کاربر پسند شدن این برنامه هاست. ما برای درک راحت تر، دسترسی پیام رسان بله را با دسترسی پیام رسان تلگرام که پیام رسان مورد اعتماد مردم است، مقایسه می کنیم:

مقایسه دسترسی های کلی پیام رسان بله با تلگرام

دسترسی پیام رسان بله

دسترسی پیام رسان بله

مقایسه دسترسی های جزئی پیام رسان بله با تلگرام

در نهایت به صورت مشخص می توان گفت که از نظر دسترسی ها نمی توان ایرادی به پیام رسان بله گرفت، همانطور که می بینید در دسترسی های جزئی حتی دسترسی های کمتری را نیز گرفته است. البته باید اضافه کنیم بدون مشکل بودن دسترسی برنامه به معنی عدم دسترسی نرم افزار به اطلاعات خارج از برنامه است و امنیت آن چیزی که شما درون برنامه به اشتراک می گذارید، یک مسئله جداست و ما صلاحیت بررسی آن را نداریم.