قفل تصویری آی‌فون ۱۰ با چهره شخص دوم باز شد + ویدیو

زمانی‌که گوشی آی‌فون X چند ماه پیش در مراسم اپل و با شور و حرارت بسیار معرفی شد، کمپانی آمریکایی بر روی توانایی تشخیص چهره آن مانور زیادی داد.

اپل انواع و اقسام سنسورها را به‌کار گرفته بود تا با سرعت بالا و البته بیشترین دقت ممکن، هر کاربر بتواند به محتوای گوشی خودش به تنهایی دسترسی پیدا کند.

همان طور که پس از معرفی سنسور اثر انگشت، بسیاری توانایی‌های امنیتی آن را به چالش کشیدند، حال نوبت به فیس آی‌دی رسیده بود تا مورد قضاوت قرار بگیرد اما اپل با اطمینان اعلام می‌کرد که این سنسور جدید، حتی نسبت به اثر انگشت هم ده‌ها برابر امن‌تر است.

البته مدتی نگذشت تا حداقل به‌واسطه چهره‌هایی بسیار شبیه همچون دوقلوهای همزاد، این بخش امنیتی به چالش کشیده شد، اما خب به واسطه شباهت‌های ژنتیکی فراوان، خرده چندانی بر این بخش وارد نشد اما وقتی نوبت به عدم توانایی در تشخیص چهره آن هم بین دو برادر که نه تنها دوقلو نیستند بلکه از نظر سن و صورت تفاوت‌های فاحشی دارند، می‌رسد، دیگر این خطا بخشودنی نیست.

در ویدیوی زیر که توسط یکی از دوستان خوبمان، شهروز چورکچی تهیه شده است، این باگ بزرگ نمایان می‌شود که چگونه آی‌فون ۱۰ قادر نیست تفاوت چهره دو فرد بزرگسال که برادر هستند اما چندان هم شبیه یکدیگر نیستند، متوجه شود. با این حساب، آیا می‌شود به امنیت گوشی‌های آی‌فون در چنین بخش مهمی اعتماد کرد؟