تکنولوژیک نیوز

چیپ‌های هوش مصنوعی در تسلا

بر اساس گزارشی که از جانب The Register و CNBC منتشر شده است تسلا در حال کار بر روی چیپستی است که به صورت کاملاً اختصاصی برای هوش مصنوعی طراحی شده است.

این خبر را مرد شماره یک تسلا، ایلان ماسک، در کنفرانس فراگیری ماشینی NIPS مطرح کرد، این مدیر بلندپرواز در صحبت‌های خود اشاره کرد چیپست هوش مصنوعی که تسلا در حال کار بر روی آن است در نوع خود در دنیا نظیر ندارد.

تسلا متذکر شد که این چیپست به لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاملاً اختصاصی طراحی شده است. ناگفته نماند که پیش از این نیز صحبت‌هایی در خصوص عزم تسلا برای ساخت چیپست اختصاصی هوش مصنوعی به بیرون منتشر شده بود. پاییز همین امسال بود که CNBC گزارشی منتشر کرد و مدعی شد حدود ۵۰ نفر از مهندسین تسلا در حال حاضر بر روی پروژه ساخت چیپست اختصاصی هوش مصنوعی تسلا مشغول هستند.

در بین این ۵۰ نفر، اسامی افراد بزرگی مانند جیم کِلر به عنوان یکی از قدیمی‌های صنعت سخت‌افزار و الکترونیک به چشم می‌خورد که پیش از این سابقه درخشانی در اپل و AMD داشته است.

همان‌گونه که به احتمال زیاد خبر دارید تسلا سخت در حال تلاش برای توسعه سیستم خودران برای خودروها است. به این ترتیب چیپست‌های اختصاصی هوش مصنوعی می‌تواند تسلا را یک گام جلوتر در ساخت خودروهای خودران قرار دهد.

در حال حاضر تسلا از کارت گرافیک‌های انویدیا برای سیستم هوشمند خودرو خودران کمک گرفته است. اما بدون شک چیپست اختصاصی هوش مصنوعی می‌تواند سرعت و عملکرد بهتری داشته باشد.

رانندگی خودکار تسلا

این امر در نهایت امنیت بیشتر رانندگی را برای خودروهای خودران به ارمغان خواهد آورد. ناگفته نماند که سایر شرکت‌های بزرگ فناوری نیز دست‌ روی دست نگذاشته‌اند و در حال توسعه چیپست‌های اختصاصی برای هوش مصنوعی هستند.

اپل و هواوی چیپست‌های اختصاصی هوش مصنوعی خود را در گوشی‌های هوشمند تراز اولی که عرضه می‌کنند تعبیه کرده‌اند. گوگل نیز رویکرد خاص خود را برای استفاده از این فناوری در رایانش ابری دارد.

ایلان ماسک در کنفرانس NIPS متذکر شد که این شرکت برنامه دارد تا ۲ سال آینده خودروی خودران تسلا به سطح ۵ برسد. این سطح بیانگر این است که سرنشین در صندلی عقب خودروی خودران تسلا به راحتی می‌تواند به خواب برود در حالی که خودروی خودران، سرنشین را به سمت مسیر مورد نظر هدایت می‌‌کند.

در مجموع می‌توان گفت آینده درخشانی در پیش‌روی هوش مصنوعی قرار دارد و ایلان ماسک پیش‌بینی کرده است که ظرف مدت ۵ تا ۱۰ سال آینده هوش مصنوعی به میزان چشمگیری از هوش انسان‌ها فراتر برود.