تکنولوژیک نیوز

گوشی موبایل سرقتی را با اپراتورهای تلفن همراه ردیابی کنید

رهگیری یا ردیابی گوشی موبایل سرقتی اولین دغدغه افرادی است که گوشی موبایلشان گم شده یا به سرقت رفته است. ردیابی گوشی از طریق اپراتورهای تلفن همراه یکی از راهکارهای عملی برای این مشکل است.

احتمالا برای شما یا دوستانتان هم پیش آمده که گوشی همراه خود را گم کرده و یا از شما به سرقت برده باشند. با توجه به هزینه های نسبتا زیاد تهیه گوشی های جدید باید راهکار هایی برای پیدا کردن گوشی های مفقودی وجود داشته باشد. در این پست با راهکارهای ارائه شده توسط اپراتورهای تلفن همراه برای این منظور آشنا می شویم.

ردیابی تلفن همراه توسط اپراتور همراه اول

مشترکین همراه اول برای ردیابی گوشی موبایل سرقتی خود می توانند شماره سریال گوشی (دزدیده شده یا مفقود شده) که بر روی جعبه تلفن همراه درج شده را از طریق خطوط دائمی همراه اول و شماره گیری #سریال گوشی#۲۱۴۱*۱۰* سرویس ردیابی تلفن همراه را فعال کنند؛ بعد از انجام پروسه فعال سازی سرویس ردیابی گوشی تا ۱۰ روز بعد از دریافت شماره سریال، عملیات جستجوی گوشی مفقود شده را انجام می دهد و در پایان این زمان در صورت موفقیت در ردیابی گوشی نتیجه را از طریق پیامک به مشترک اطلاع می دهد و شما می توانید از طریق مراجع مربوطه سایر عملیات برای بازگشت گوشی را انجام دهید. در صورت عدم موفقیت در ردیابی، شما می توانید سرویس ردیابی برای گوشی خود را مجددا فعال کنید.

شما می توانید از طریق کد دستوری #سریال گوشی*۲۱۴۱*۱۰* برای فعال سازی ردیابی تلفن همراه، کد دستوری #۲۱۴۲*۱۰* برای غیرفعال سازی سرویس و کد دستوری #۲۱۴۳*۱۰* برای دریافت راهنما استفاده کنید. در حال حاضر استفاده از این سرویس برای مشترکین همراه اول رایگان است.

ردیابی تلفن همراه توسط اپراتور ایرانسل

مشترکان ایرانسل در هنگام بروز این مشکل و برای ردیابی گوشی موبایل سرقتی خود در ابتدا باید سیم کارت مفقود شده خود را مسدود کنند که این کار از طریق تماس با شماره ۷۰۰ یا ۷۰۳۳ از طریق خطوط ایرانسل و یا تماس با شماره های ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ یا ۰۹۳۷۷۰۳۳۰۰۰ با سایر خطوط میسر می‌شود.

بعد از گذشت ۵ روز از زمان مسدود شدن سیم کارت کد #۶۱۰۱* را از یک خط ایرانسلی شماره گیری کنید؛ بعد از انجام این کار ضوابط استفاده از این سرویس، تایید کسر هزینه های ثبت درخواست از اعتبار سیم کارت ایرانسل، سیم کارت فعال در زمان مفقودی و مدت زمان مسدودی سیم کارت برایتان ارسال می شود. حال کافی است شما سریال ۱۵ رقمی درج شده روی تلفن همراه را وارد کنید.

این در خواست حتما باید از طریق یک سیم کارت ایرانسل به غیر از سیم کارت مورد درخواست در ردیابی انجام شود. لازم به ذکر است برای ثبت درخواست ردیابی باید حداقل ۵ روز از زمان درخواست مسدودی سیم کارت گذشته باشد. در صورت اقدام قبل از گذشت ۵ روز شماره موجود در گوشی به عنوان سارق به مراجعه معرفی شده و این کار موجب مردود شدن نتیجه ردیابی خواهد شد.

هزینه فعال کردن سرویس ردیابی در ایرانسل ۱۰۰ تومان است که بسته به نوع سیم کارت اعتباری یا دائم از حساب شما کم می شود و یا در هزینه دوره بعدی شما اضافه می شود. این هزینه بعد از تکمیل فرآیند درخواست ردیابی از حساب شما کسر خواهد شد.

بعد از ثبت موفق سریال گوشی، پیامکی با مضمون «درخواست شما ثبت شد، پاسخ ظرف ۴۸ ساعت از طریق پیامک ارسال خواهد شد» برای شما ارسال می شود؛ بعد از گذشت ۴۸ ساعت نیز پیامکی حاوی نتیجه ردیابی برای شما ارسال می شود؛ این سرویس فقط نتیجه مثبت یا منفی ردیابی را مشخص می کند و ارائه اطلاعات مربوط به فرد استفاده کننده صرفا با ارائه دستور قضایی میسر است.

در صورت مثبت بودن پاسخ، پیامکی شامل تاریخ ردیابی و نتیجه ردیابی برای شما ارسال می شود؛ شما می‌توانید به مراجع قضایی مراجعه کنید و برای دریافت دستور قضایی مربوط اقدام کنید. کد پیگیری و تاریخ ردیابی باید حتما در نامه قضایی ذکر شود. حداکثر مهلت ارائه نامه مزبور به شرکت ایرانسل نیز شش ماه از تاریخ وصول پیامک است. در صورت دریافت پاسخ منفی می توانید بعد از گذشت حداقل ۵ روز از دریافت پیامک اول مجددا درخواست ردیابی گوشی موبایل سرقتی خود را ثبت کنید.