تکنولوژیک نیوز

معرفی مشخصات تراشه‌های جدید کوالکام از سری ۶۰۰ و ۴۰۰

به‌تازگی، مشخصات فنی سه تراشه اسنپدراگون ۶۴۰، اسنپدراگون ۶۷۰ و اسنپدراگون ۴۶۰ کوالکام فاش شده است که با پردازنده اسنپدراگون ۶۳۰، اسنپدراگون ۶۶۰ و اسنپدراگون ۴۵۰ جایگزین خواهند شد.

لیست مشخصات تراشه‌های جدید کوالکام از سری ۴۰۰ و ۶۰۰ که در اوایل سال ۲۰۱۸ عرضه خواهند شد، این هفته فاش شده است. شرکت کالیفرنیایی، تصمیم دارد تا مطابق با روندی که در سال ۲۰۱۷ اتخاذ کرده است، دو تراشه جدید از سری ۶۰۰ و یک تراشه از سری ۴۰۰ ارائه دهد؛ در سال جاری میلادی، سه تراشه اسنپدراگون ۶۶۰، اسنپدراگون ۶۳۰ و اسنپدراگون ۴۵۰ به صورت رسمی معرفی شد.

در بخش میان‏رده، تراشه اسنپدراگون ۶۴۰ و اسنپدراگون ۶۷۰ به گوشی‌های جدید قدرت می‎دهد؛ این در حالی است که برای محصولات ارزان‌قیمت، از تراشه اسنپدراگون ۴۶۰ استفاده خواهد شد. هر دو تراشه جدید از سری ۶۰۰ براساس نسل اول لیتوگرافی ۱۰ نانومتری LPP سامسونگ ساخته خواهند شد؛ همان معماری که از آن در تولید اگزینوس ۸۸۹۵ و اسنپدراگون ۸۳۵ استفاده شده است.

اسنپدراگون ۶۴۰ و اسنپدراگون ۶۷۰ از موتور پردازش سیگنال تصویر دوگانه ۱۴ بیتی Spectra 260 برخوردار شده است که از دو سنسور ۱۳ مگاپیکسلی یا یک سنسور ۲۶ مگاپیکسلی پشتیبانی می‎کند. هر دو تراشه، یک مگابایت حافظه کش L3 دارند و پردازنده‎ آن‏ها هشت هسته‎ای است. اسنپدراگون ۶۷۰ از چهار هسته Kryo 360 Gold استفاده می‏‎کند که روی فرکانس حداکثری ۲٫۰ گیگاهرتز عمل خواهند کرد و هسته‎های کم‎مصرف Kryo 385 Silver، روی فرکانس ۱٫۶ گیگاهرتز فعالیت می‎کنند. واحد پردازشگر گرافیکی (GPU) آدرنو ۶۲۰ نیز بخشی از تراشه اسنپدراگون ۶۷۰ است و مودم X16 LTE کوالکام برای تراشه میان‏رده این شرکت درنظر گرفته شده است؛ این مودم، حداکثر سرعت دانلود ۱ گیگابیت بر ثانیه و حداکثر سرعت آپلود ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه را فراهم خواهد کرد.

اسنپدراگون ۶۴۰ نیز از دو هسته قدرت‏مند Kryo 360 Goldبهره می‎گیرد و شش هسته دیگر آن از نوع Kryo 360 Silver است؛ هسته‌های رده‌بالا روی فرکانس حداکثری ۲٫۱۵ گیگاهرتز عمل خواهند کرد و هسته‏‎های کم‏مصرف‌تر نیز روی فرکانس ۱٫۵۵ گیگاهرتز عمل می‎کنند. گفته شده است که این تراشه از واحد پردازشگر گرافیکی آدرنو ۶۱۰ و مودم X12 LTE کوالکام استفاده می‏‌کند؛ مودم مذکور، سرعت دانلود حداکثری ۶۰۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود حداکثری ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه را ارائه می‎دهد.

از مودم X12 LTE کوالکام در تراشه ضعیف‎تر اسنپدراگون ۴۶۰ نیز استفاده شده است که از فرآیند پردازشی ۱۴ نانومتری LPP استفاده می‏کند. لازم به‏ذکر است که این تراشه، به موتور پردازش سیگنال تصویر (ISP) از نوعSpectra 240 مجهز شده است که تنها از سنسورهای ۲۱ مگاپیکسلی پشتیبانی می‎کند. به همین جهت، گوشی‌های مجهز به آن فاقد دوربین دوگانه خواهند بود؛ البته در صورتی‎که اطلاعات به‎دست آمده، صحت داشته باشد. در اسنپدراگون ۴۶۰ از چهار هسته Kryo 360 Silver با حداکثر فرکانس ۱٫۸ گیگاهرتز و چهار هسته مشابه با فرکانس ۱٫۴ گیگاهرتز استفاده شده است.

به احتمال زیاد، تراشه‌های جدیدی که توسط کوالکام معرفی خواهند شد؛ در بهار به گوشی‌های هوشمند راه پیدا می‎کنند. در همین زمان نیز، محصولات پرچم‌دار با تراشه جدید اسنپدراگون ۸۴۵ نظیر گلکسی اس ۹ سامسونگ و ال‏جی جی ۷ وارد بازار شده‌اند. توجه داشته باشید که این لیست تأیید نشده است؛ به همین جهت، احتمال دارد برخی از مشخصات نهایی با این جدول مطابقت نداشته باشد.