تکنولوژیک نیوز

ترفند تشخیص روت بودن گوشی و تبلت اندروید

آیا گوشی من روت شده است؟ در پاسخ به این سوال برای فهمیدن روت بودن گوشی باید بگوییم که به طور پیش فرض کاربر نمی تواند برخی ویژگی ها و فایل ها موجود در گوشی اندروید را تغییر دهد. روت کردن این دستگاه ها به کاربر امکان دسترسی و کنترل کامل سیستم عامل را می دهد. گوشی ها به طور پیش فرض روت نیستند اما ممکن است بعدها توسط صاحب گوشی روت شود. شما می توانید با مطالعه مطلب امروز انزل وب روت بودن گوشی خود را بررسی کنید.

از کجا بفهمیم که گوشی اندروید روت شده است؟ چگونه گوشی را از روت خارج کنیم؟

How to Check if Your Android Cellphone Is Rooted or Not

گوشی روت شده یعنی چه؟ سیستم عامل اندروید براساس سیستم عامل لینوکس است. در لینوکس عملیات سطح بالا به ویژه عملیاتی که می توانند در سیستم تغییری ایجاد کنند توسط پسورد محافظت شده اند. برای اینکه به سیستم این اجازه را بدهید باید دستورات Superuser که با رمز عبور محافظت شده اند را اجرا کنید. اکثر کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ ها دسترسی به روت دارند. اما از آنجا که تلفن های همراه تحت قوانین سخت گیرانه خصوصی و فدرال و گارانتی ها هستند، دسترسی به روت برای تبلت ها و گوشی های هوشمند استاندارد نشده است.

روت

برای جلوگیری از اینکه کاربران روی سخت افزار خود کنترل بیشتری نداشته باشند سازندگان تلفن همراه به طور پیش فرض اجازه دسترسی Superuser را روی تلفن های همراه نمی دهند. یک Superuser قادر به خواندن، کنترل، ویرایش تمام دستورات پیشرفته است. برای اینکه برنامه هایی که از Google Play دانلود می کنید اجرا شوند و یا برنامه های کارخانه را پاک کنید و یا موارد دیگر شما باید دستگاه اندروید خود را روت کنید. برای اینکه بدانید که آیا گوشی شما روت شده است یا نه؟ می توانید از روش های خیلی ساده زیر استفاده کنید. اگر دستگاه شما روت نشده است می توانید از بهترین نرم افزار های روت کردن گوشی اندروید استفاده کنید.

فهمیدن روت بودن گوشی به وسیله Root Checker

برای فهمیدن روت بودن گوشی از برنامه روت چکر استفاده می کنیم. برنامه Root Checker به اندروید ۴ یا بالاتر نیاز دارد. بعضی از دستگاه هایی که اندروید ۲٫۳ تا ۳٫۲٫۶ را اجرا می کنند ممکن است بتوانند این برنامه را اجرا کنند. پس قبل از دانلود و نصب برنامه، ورژن دستگاه خود را بررسی کنید.

فهمیدن روت بودن گوشی با استفاده از روت چکر

حالا به اینترنت وصل شوید و Google Play را باز کنید. شما از قبل باید با استفاده از اکانت گوگل، برنامه Google Play Store را در گوشی خود فعال کرده باشید.

فهمیدن روت بودن گوشی با استفاده از روت چکر

برنامه Root Checker را سرچ کنید و از نتایج نمایش داده شده برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

فهمیدن روت بودن گوشی با استفاده از روت چکر

روی Install کلیک کنید و منتظر بمانید تا برنامه نصب شود.

فهمیدن روت بودن گوشی با استفاده از روت چکر

حالا آیکن برنامه روی صفحه گوشی شما نمایش داده می شود. روی آیکن برنامه کلیک کنید تا برنامه باز شود.

فهمیدن روت بودن گوشی با استفاده از روت چکر

روی دکمه Verify Root انتخاب کنید و منتظر بمانید تا پیغامی برای فهمیدن روت بودن گوشی به شما نمایش داده شود. اگر گوشی شما روت شده باشد پیغام Congratulations, you have root access on your phone! را با رنگ سبز مشاهده خواهید کرد. اگر دستگاه شما روت نشده باشد پیغام Your device has no root permissions or you device is not properly rooted با رنگ قرمز به شما نمایش داده می شود.

فهمیدن روت بودن گوشی با استفاده از روت چکر

تشخیص روت بودن گوشی اندروید با استفاده از برنامه Terminal client

اگر شما یک گوشی اندرویدی یا تبلت دست دوم خریداری کرده باشید خیلی راحت می توانید بررسی کنید که آیا گوشی روت شده است یا نه.  برای این کار به Google Play بروید و برنامه Terminal Client را دانلود کنید. برنامه را باز کنید، طراحی این برنامه شبیه به Command Prompt است. اگر با باز کردن برنامه علامت # را مشاهده کنید این به این معناست که گوشی شما روت شده است. اما اگر علامت $ را مشاهده کنید به این معناست که گوشی شما روت نشده است. برای اینکه مطمئن شوید که برنامه کار می کند دستور Date را وارد کنید. با وارد کردن این دستور شما باید تاریخ و زمان را مشاهده کنید. اما اگر تاریخ و زمان به شما نمایش داده نشد به این معناست که برنامه کار نمی کند.

به جای تاریخ و برای فهمیدن اینکه برنامه کار می کند دستور Su را وارد کنید. اگر دستگاه شما روت شده باشد علامت # به شما نمایش داده می شود در غیر این صورت علامت $ را مشاهده خواهید کرد. برای خروج از برنامه می توانید دستور Exit را وارد کنید. در طول این فرایند ممکن است یک صفحه به شما نمایش داده شود و از شما بخواهد که مجوزهای دسترسی را تعیین کنید که شما باید Grant را انتخاب کنید.

فهمیدن روت بودن گوشی با برنامه ترمینال کلاینت

چگونه گوشی را از روت خارج کنیم؟

توجه داشته باشید اگر گوشی شما گارانتی دارد روت کردن گوشی می تواند گارانتی را از درجه اعتبار ساقط کند به همین دلیل شما می توانید با استفاده از این ۳ روش ساده برای حذف روت ( آنروت ) گوشی و تبلت های اندروید خود اقدام کنید. در این پست ما نحوه آنروت کردن با نرم افزارهای فایل منیجر، حذف روت اندروید با استفاده از برنامه SuperSU و آنروت کردن اندروید گوشی های گلکسی سامسونگ را آموزش داده ایم.

آنروت