تکنولوژیک نیوز

بررسی و مقایسه‌ پلی‌استیشن ۴ پرو و ایکس‌باکس وان ایکس

ایکس‌باکس وان ایکس یا پلی‌استیشن ۴ پرو؟ کدام بهتر است؟ این‌ها سوال‌هایی هستند که در این چند وقت اخیر به کرّات در بین بازیکنان رد و بدل شده است و هنوز هم خیلی‌ها به نتیجه‌ای درمورد این دو کنسول میان‌نسلی نرسیده‌اند.

با اینکه پلی‌استیشن ۴ پرو زودتر از رقیب خود روانه‌ی بازار شد، اما از لحاظ سخت‌افزاری، تفاوت چندان زیاد و محسوسی با نسخه‌ی معمولی پلی‌استیشن ۴ ندارد. از طرف دیگر درست است که ایکس‌باکس وان ایکس دیرتر از پلی‌استیشن ۴ پرو منتشر شده، اما در حال حاضر به عنوان قدرتمندترین کنسول بازار شناخته می‌شود. ایکس‌باکس وان ایکس نسبت به نسخه‌ی معمولی خود، سخت‌افزار قدرتمندتری دارد و به همین دلیل در اجرای بازی‌های مختلف هم تفاوت‌های زیادی را رقم می‌زند.

در گذشته دیده‌ایم که کنسول ایکس‌باکس وان بسیاری از بازی‌ها را با رزولوشن ۱۴۴۰p اجرا کرده است؛ در حالی که پلی‌استیشن۴ به راحتی به رزولوشن ۱۸۸۰p دست پیدا کرده، اما حالا همه‌چیز برعکس شده است و ایکس‌باکس وان ایکس تقریبا همه‌ی بازی‌ها را با کیفیت ۴K اجرا می‌کند و از آن طرف، پلی‌استیشن۴ پرو هم ۹۰% بازی‌ها را با کیفیت ۱۴۴۰P به نمایش می‌گذارد.

در این مقاله، چند بازی را انتخاب و به مقایسه‌ی عملکرد دو کنسول مذکور پرداخته‌ایم تا ببینیم که کدام بازی‌ها برروی کدام کنسول، عملکرد بهتری دارد. معیار اصلی مقایسه، رزولوشن و نرخ فریم بازی‌ها خواهد بود. بیشتر بازی‌هایی که برای این مقاله انتخاب شده‌اند، شامل AAA جدید و بعضی بازی‌های قدیمی مانند Diablo III و The Witcher 3 می‌شوند. در پایان این مقاله متوجه خواهید شد که کدام کنسول برای اجرای بازی مدنظر شما مناسب‌تر است و در کل کدام یک از این دو کنسول، کیفیت‌ اجرای بهتری دارد و برنده‌ی این دوئل میان‌نسلی است.

مقایسه

  • Star Wars Battlefront II

با نگاهی به عملکرد این بازی برروی ایکس‌باکس وان ایکس به راحتی می‌توان تشخیص داد که Battlefront II با رزولوشن ۲۱۶۰×۳۸۴۰ و بدون کوچک‌ترین مشکلی اجرا می‌شود؛ در حالی که رزولوشن این بازی برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو برابر ۱۴۴۰×۲۵۶۰ است. این یعنی کنسول ایکس‌باکس وان ایکس حدود ۲٫۲ برابر در ارائه‌ی رزولوشن، بهتر عمل کرده و در این زمینه از پلی‌استیشن ۴ پرو برتر است.

با اینکه هردو کنسول از قابلیت رزولوشن پویا (Dynamic Resolution) پشتیبانی می‌کنند، اما ایکس‌باکس وان ایکس در ارائه‌ی کیفیتی بین ۱۸۰۰p تا ۲۱۶۰p توانایی بیشتری دارد. اما با فعال کردن این قابلیت در نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ پرو بازی، Battlefront II در اکثر مواقع کیفیتی پایان‌تر از ۱۴۴۰p خواهد داشت. تفاوت کیفیت به قدری زیاد است که حتی یک گیمر آماتور هم می‌تواند تشخیص دهد که نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس سرتر است. این واقعیتی است که حتی متعصب‌ترین طرفداران سونی هم نمی‌توانند انکارش کنند. اگر از یک نمایشگر ۴K استفاده می‌کنید، ایکس‌باکس وان ایکس انتخاب شایسته‌تری برای اجرای این بازی است و گرافیک و جلوه‌های بصری باکیفیت‌تری را به بازیکن هدیه می‌دهد.

در مورد نرخ فریم، پلی‌استیشن ۴ پرو فریم‌ریت بیشتری نسبت به ایکس‌باکس وان ایکس ارائه می‌دهد، اما تفاوت بسیار ناچیز است و در اکثر موارد، نمی‌توان این اختلاف را تشخیص داد.

برنده: ایکس‌باکس وان ایکس


مقایسه

  •   Wofenstein II: The New Colossus 

نتایج حاصل از مقایسه‌ی Wolfenstein II برروی این دو کنسول، مشابه بازی قبلی است. با اینکه ایکس‌باکس وان ایکس در این بازی به کیفیت ۴K دست می‌یابد، پلی‌استیشن ۴ پرو با رزولوشن ۱۴۴۰p همچنان از رقیبش عقب می‌ماند. در واقع ایکس‌باکس وان ایکس در این بازی هم تفاوتی ۲٫۲ برابری نسبت به پلی‌استیشن ۴ پرو رقم می‌زند. این موضوع را هم درنظر بگیرید که برای عنوانی که تطابق بسیار خوبی با سخت‌افزارهای AMD دارد، این تفاوت خیلی زیاد است (هردو کنسول از قطعات AMD استفاده می‌کنند).

اگر با دقت زیاد به مقایسه‌ی Wolfenstein II برروی این دو کنسول بپردازید، متوجه می‌شوید که نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ پرو نسبت به ایکس‌باکس وان ایکس کمی تار (Blurry) است و از وضوح تصویر کافی برخوردار نیست. درست است که ایکس‌باکس وان ایکس این بازی را بهتر اجرا می‌کند، اما کیفیت اجرا در هیچکدام از دو کنسول به اندازه‌ی کافی، رضایت‌بخش نیست.

بارها پیش می‌آید که در بازی با افت ناگهانی فریم روبه رو شوید. فرقی نمی‌کند که با ایکس‌باکس وان ایکس بازی می‌کنید یا پلی‌استیشن ۴ پرو. اگر در تعجب هستید که چرا ایکس‌باکس وان ایکس با چنین سخت‌افزار قدرتمندی در اجرای Wofenstein II دچار مشکل می‌شود، باید اشاره کنیم که این مشکل به دلیل محدودیت CPU این کنسول به وجود آمده و کارت گرافیک آن مشکلی ندارد.

برنده: ایکس‌باکس وان ایکس


مقایسه

  • Rise of The Tomb Raider

Rise of The Tomb Raider از آن بازی‌هایی است که اوج قدرت ایکس‌باکس وان ایکس را به نمایش می‌گذارد. هردو نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس و پلی‌استیشن ۴ پرو این بازی، امکان انتخاب از بین سه گزینه برای رزولوشن اجرایی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. البته این سه حالت در نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس با بهبودهایی همراه شده‌اند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد.

پلی‌استیشن ۴ پرو در بهترین حالت، این بازی را با رزولوشن ۴K و به کمک فناوری Checkboard اجرا می‌کند. این در حالی است که ایکس‌باکس وان ایکس توانایی اجرای بازی با کیفیت ۴K حقیقی (Native) را دارد و سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه را ارائه می‌دهد؛ به علاوه‌ی فیلتر بهتر بافت‌ها و بعضی ارتقاهای گرافیکی دیگر.

اما حالت Enriched باعث می‌شود تا در نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ پرو کیفیت تصویر تا ۱۰۸۰p افت کند، اما نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس در این حالت هم با کیفیت ۴K اجرا می‌شود که از تکنولوژی Checkboard برای رسیدن به این رزولوشن استفاده می‌کند.

سومین حالت هم برای کسانی که به نرخ فریم بالا اهمیت می‌دهند، طراحی شده است. در این حالت، رزولوشن به ۱۰۸۰p تغییر پیدا می‌کند و نرخ فریم برروی ۶۰ فریم بر ثانیه قفل می‌شو، اما در این حالت هم نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس شامل بهبودهای گرافیکی می‌شود.

با تمام توضیحات ذکرشده، مثل روز روشن است که نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ پرو این بازی از نظر کیفیت اجرا به گرد پای نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس هم نمی‌رسد.

برنده: ایکس‌باکس وان ایکس


مقایسه

  • Middle Earth: Shadow of War

Shadow of War گزینه‌های گرافیکی زیادی در اختیار بازیکن قرار می‌دهد. با انتخاب گزینه‌ی Dynamic Resolution در ایکس‌باکس وان ایکس، می‌توانید به کیفیت ۴K حقیقی دست پیدا کنید که البته در بعضی مواقع تا ۱۸۳۰p افت می‌کند. در حالی که میزان افت در پلی‌استیشن ۴ پرو به ۱۶۲۰p می‌رسد. کیفیت ۱۸۰۰p رضایت‌بخش است و تشخیص تفاوت ۱۸۰۰p و ۴K کار آسانی نیست، اما ۱۶۲۰p جایی است که به راحتی می‌توان کیفیت پایین بافت‌ها را در نمایشگرهای ۴K تشخیص داد. البته نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ پرو Shadow of War در کل، کیفیت بدی ندارد و به هر حال رزولوشنی بهتر از ۱۰۸۰p را به نمایش می‌گذارد، اما ایکس‌باکس وان ایکس با رزولوشنی نزدیک به ۴K و جزئیات تصویری بسیار بیشتر، تفاوت‌ها را رقم می‌زند. ضمنا نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس این بازی شامل گزینه‌های ۴K دیگری هم می‌شود که به لطف حافظه‌ی اضافه‌ی این کنسول به ارمغان آمده است.

برنده: ایکس‌باکس وان ایکس


مقایسه

  • Hitman

Hitman نیز مانند Rise of The Tomb Raider مثال خوبی برای نشان دادن قدرت ایکس‌باکس وان ایکس است. ایکس‌باکس وان ایکس می‌تواند این بازی را با بالاترین کیفیت بصری (۴K) اجرا کند، در حالی که پلی‌استیشن ۴ پرو در بهترین حالت، کیفیت ۱۴۴۰p را به همراه می‌آورد.

با فعال کردن گزینه‌ی Perfomance Mode در ایکس‌باکس وان ایکس، کیفیت تصویر تا ۱۴۴۰p افت می‌کند، اما در عوض نرخ فریم بسیار بهتری به دست می‌آید. در حالت Resolution Mode کیفیت تصویر به ۴K تبدیل می‌شود. در واقع نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس بازی، ۲٫۲ برابر وضوح تصویر بهتری نسبت به رقیبش دارد.

نرخ فریم Hitman در پلی‌استیشن ۴ پرو معادل ۶۰ فریم است، اما نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس، بسته به رزولوشن انتخابی، می‌تواند ۳۰ یا ۶۰ فریم بر ثانیه باشد. ایکس‌باکس وان ایکس در هیچ زمینه‌ای اجازه‌ی عرض اندام به رقیب‌اش را نمی‌دهد!

برنده: ایکس‌باکس وان ایکس


مقایسه

  • Ghost Recon Wildlands

در حالی که انتظارات چندان بالایی از از Wildlands نداشتیم، اما نتایج حاصل از مقایسه بسیار جالب‌توجه است. کیفیت تصویر این بازی در پلی‌استیشن ۴ پرو ۱۴۴۰p و در ایکس‌باکس وان ایکس ۱۸۰۰p است که اتفاق غافلگیر کننده‌ای نیست. نکته‌ی جالب ماجرا اینجاست که نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس دارای بهبود‌های گرافیکی محسوسی می‌شود که پلی‌استیشن ۴ پرو از آن‌ها بی‌بهره است. افزایش کیفیت بافت‌ها و بیشتر شدن جزئیات زمین (Terrian) سبب شده تا نسخه‌‌ی ایکس‌باکس وان ایکس Wildlands بسیار چشم‌نواز جلوه کند. این مورد که نسخه‌ی ایکس‌باکس وان اینکس Wildlands گزینه‌های گرافیکی مشابهی با نسخه‌ی رایانه‌های شخصی ارائه می‌دهد، یک اتفاق عالی و بی‌سابقه است که قبلا نمونه‌ی آن را در بازی‌های کنسولی ندیده‌ایم. یک غافلگیری بزرگ! هم برای دارندگان این کنسول و هم برای PC بازها!

کیفیت اجرا در هردو نسخه‌ی کنسولی، عالی است، اما اگر از نمایشگر ۴K استفاده می‌کنید، ایکس‌باکس وان ایکس گرافیک شفاف‌تر و واضح‌تری را به همراه می‌آورد.

برنده: ایکس‌باکس وان ایکس


  • Titanfall 2

با بروزرسانی جدیدی که اخیرا برای نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس این بازی منتشر شده، Titanfall 2 رزولوشن بالاتری نسبت به نسخه‌ی معمولی ایکس‌باکس وان ارائه می‌دهد، اما تشخیص تفاوت آن با پلی‌استیشن ۴ پرو در بعضی صحنه‌ها دشوار است. پلی‌استیشن ۴ پرو بازی را با کیفیت ۱۴۴۰p اجرا می‌کند؛ در حالی که ایکس‌باکس وان ایکس کیفیتی نزدیک به ۴K را به همراه دارد. البته در برخی صحنه‌های شلوغ، رزولوشن نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس از ۱۴۴۰p هم پایین‌تر می‌آید و تصویر، تار و کمی غیرواضح می‌شود. هردو کنسول Titanfall 2 را با نرخ فریم ۶۰ اجرا می‌کنند، اما افت فریم‌ها در پلی‌استیشن ۴ بیشتر و ملموس‌تر است.

درست است که نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس، کیفیت بهتری از کنسول رقیب ارائه می‌دهد، اما اگر نسخه‌ی ایکس‌باکس وان ایکس این بازی را به منظور دستیابی به کیفیت بهتر نسبت به پلی‌استیشن ۴ پرو تهیه کرده‌اید، پس باید بگویم که احتمالا ناامید خواهید شد چراکه تفاوت‌ها آنطور که باید و شاید، قابل‌تشخیص نیست و بهتر است سراغ یکی از بازی‌های بالا بروید.

برنده: ایکس‌باکس وان ایکس


  • سایر بازی‌ها

مقایسه

فکر می‌کنم که نتیجه، کاملا مشخص است و نیازی به تحلیل و تفسیر بیشتر نیست. نظر شما چیست؟ شما کدام کنسول را ترجیح می‌دهید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.