تکنولوژیک نیوز

سال ۲۰۱۸ و اتفاق های هیجان انگیز برای گوشی‌های هوشمند

سال ۲۰۱۸ تازه آغاز شده و تا پایان سال راه زیادی مانده است. در ادامه با ۵ تغییر هیجان انگیز در بازار گوشی‌های هوشمند آشنا می‌‏شویم که به احتمالا تا پایان سال ۲۰۱۸ اتفاق می‌افتند.

سال ۲۰۱۷ سال پرهیجانی برای صنعت گوشی‌های هوشمند بود. در سال میلادی گذشته شاهد افزایش استفاده از نمایشگرهای بدون لبه و با نسبت ۱۸ به ۹ بودیم. حتی اپل نیز تحت این ترند گسترده گوشی آیفون ۱۰ خود را با نمایشگر کم حاشیه به بازار فرستاد.

هیجان در بازار گوشی‌های موبایل در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه دارد. اگرچه در نمایشگاه CES 2018 شرکت‌های تولیدکننده از دستاوردهای جدید خود در صنعت موبایل رونمایی نکردند، به نزدیک شدن به نمایشگاه MWC 2018 باید منتظر معرفی گوشی‌های هوشمندی باشیم که از فناوری‌های جدید در ساخت آنها استفاده شده است.

در ادامه با ۵ تغییر هیجان انگیز در بازار گوشی‌های هوشمند آشنا می‌‏شویم که به احتمال زیاد تا پایان سال ۲۰۱۸ اتفاق می‌افتند.

ادغام اسکنر اثر انگشت با نمایشگر

 

سال گذشته شایعات متعددی در مورد ادغام اسکنر اثر انگشت با نمایشگر در گوشی‌های هوشند را شنیدیم و بسیاری منتظر بودند تا سامسونگ اولین شرکتی باشد که دست به چنین کار می‎زند؛ اما چنین نشد و شرکت چینی Vivo با معرفی این فناوری در CES 2018 نشان داد از بسیاری از شرکت‌های نامدار این صنعت پیش است.

از حالا به بعد باید منتظر بود تا رفته رفته شرکت‌های بیشتری از این فناوری در محصولات خود استفاده کنند. شاید تا پایان سال سامسونگ گوشی به بازار عرضه کرد که حسگر اثر انگشتش در صفحه نمایش ادغام شده باشد.

نسل جدید گوشی‌های تاشو

 

چند سالی است که شرکت‌هایی مثل ال‌جی و سامسونگ در حال توسعه فناوری نمایشگرهای تاشو هستند؛ فناوری که می‌تواند به تولید نسل جدید گوشی‌های تاشو منجر شود.

شایعات کنونی ادعا می‌کنند که اولین گوشی نسل جدید سامسونگ زودتر از سال ۲۰۱۹ به بازار نمی‌‌آید؛ ولی این تاریخ قطعی نیست و ممکن است شرکت‌های چیزی زودتر از غول کره‌ای محصولی از این نوع را به بازار بفرستند.

دیافراگم متغییر دوربین

 

گوشی‌های پرچمدار اندرویدی سال به سال قوی‌تر می‌شوند و کیفیت و توانایی‌ دوربین آنها افزایش می‌یابد. دیافراگم دوربین گوشی‌های هوشمند از جمله مواردی است که پیشرفت فوق‌العاده‌ای در چند سال اخیر داشته است.

این احتمال وجود دارد که پیشتازان این بازار در سال ۲۰۱۸ گوشی‌هایی به بازار عرضه کنند که دوربین آنها دیافراگم متغییر داشته باشد و اندازه آن ازf/1.5 تا f2.4 قابل تنظیم باشد. به این ترتیب به همان اندازه که می‌توان عکس‌های مایکرو خوبی گرفت، می‌توان عکس‌های عریض عالی ثبت کرد.

آیفون ۹

 

معرفی آیفون ۱۰ در سال ۲۰۱۷ مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفت و نشان داد طراحی این محصول آنقدر جذاب است که خیلی‌ها اهمیتی به قیمت ۱۰۰۰ دلار آن نمی‌دهند.

بر اساس شایعات شنیده شده خانواده آیفون ۹ (یا هر اسمی که بر آن گذاشته شود) همگی ظاهری مشابه iPhone X خواهند داشت اما با قیمتی ارزان‌تر به فروش خواهند رسید. اتفاقی که قطعا بسیاری از کاربران اپلی را هیجان‌زده می‌کند.

عملیاتی شدن پروژه تربل

 

گسستگی نسخه‌های اندروید و سرعت کم به‌روزرسانی دستگاه‌های اندرویدی به جدیدترین نسخه این سیستم عامل گوگل را به فکر اجرای Project Treble انداخت. این ویژگی که در اندروید ۸ وجود دارد سبب می‏شود تا شرکت‌های تولدکننده بتوانند در مدت کوتاه‌تری به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را برای محصولات خود منتشر کنند.