تکنولوژیک نیوز

فروش کمتر از انتظار آیفون ایکس اپل

پیش‌بینی می‌شد انقلابی بودن آیفون ۱۰ و وجود قابلیت‌های پیشرفته در آن سبب شود با وجود قیمت بالا، کاربران زیادی آن را خریداری کنند. با این حال اکنون مشخص شده میزان فروش آیفون ایکس به هیچ عنوان طبق انتظارات تحلیلگران نبوده است.

آیفون ایکس بدون شک برترین و پیشرفته‌ترین گوشی موبایلی است که اپل تا امروز تولید کرده است، اما به هیچ عنوان در دسته‌بندی پرفروش‌ترین آیفون‌‌ها قرار نمی‌گیرد. به عبارت دیگر، میزان فروش آیفون ۱۰ به اندازه‌ای نیست که پیشتر تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند.

پیشتر انتظار می‌رفت در نیمه نخست سال جاری میزان فروش آیفون ایکس چیزی بین ۲۰ الی ۳۰ میلیون دستگاه باشد، اما تحلیلگر مشهور شرکت KGI Securities آقای مینگ-چی کو اکنون عقیده دارد این میزان تنها ۱۸ میلیون دستگاه خواهد بود. شرکت KGI چند دلیل برای عدم عملکرد خوب برترین آیفون تا امروز در بازار موبایل عنوان کرده است.

فروش آیفون ایکس

ممکن است فروش آیفون ایکس شش ماه دیگر متوقف شود

به عنوان نمونه، تحلیلگران بر روی فروش خوب این گوشی در بازارهای کشور چین حساب باز کرده بودند، اما چرخه خرید گوشی هوشمند طولانی‌تر برای کاربران چینی و این عقیده که وجود بریدگی بالای نمایشگر، فضای در دسترس نمایشگر برای استفاده را کاهش می‌دهد، سبب شد میزان فروش آیفون ایکس در بازار چین طبق انتظار پیش نرود. به عبارت دیگر کاربران چینی علاوه‌ بر این که عادت دارند بعد از خرید یک گوشی آن را برای مدت زمان طولانی‌تری نگه دارند، نسبت به طراحی آیفون جدید روی خوشی نشان نداده‌اند. این اتفاق فقط برای اپل به عنوان یک گوشی‌ساز خارجی در چین رخ نداده است. حتی هواوی و اوپو نیز قادر نبوده‌اند طی مدت زمان اخیر طبق انتظارشان فروش داشته باشند.

میزان فروش آیفون ۱۰ در ربع دوم سال ۲۰۱۸ برابر ۱۳ میلیون دستگاه تخمین زده می‌شود. این در حالی است که فروش آیفون ۷، آیفون ۷ پلاس و آیفون ۶ اس تغییری نخواهد کرد. با توجه به همین موضوع KGI پیش‌بینی کرده میزان عرضه محصولات اپل در نیمه اول سال جاری، در مقایسه با نیمه نخست سال ۲۰۱۷ تا حدود ۵ درصد افزایش پیدا کند.

فروش آیفون ایکس

مینگ-چی کو در ادامه درباره آیفون‌های سال ۲۰۱۸ نیز اظهار نظر کرد. به عقیده وی امسال شاهد معرفی سه آیفون خواهیم بود؛ یک گوشی موبایل مجهز به نمایشگر ۶٫۱ اینچی از نوع LCD، یک گوشی ۶٫۵ اینچی دارای پنل OLED و یک گوشی پرچمدار به عنوان جانشین آیفون ۱۰ امسال معرفی می‌شوند. طبق این گزارش حتی ممکن است فروش آیفون ایکس در نیمه‌های سال ۲۰۱۸ متوقف شود. حتی اگر این اتفاق نیز رخ بدهد، اپل تا آن زمان روی هم رفته نزدیک به ۶۲ میلیون دستگاه آیفون ۱۰ به فروش خواهد رساند.

اپل معمولا بعد از ارائه مدل‌های جدید، تا حدود یک سال مانوردهی بر روی مدل‌های سال گذشته را همچنان ادامه می‌دهد. بعید نیست قیمت آیفون‌ جدید چندی دیگر به ۶۵۰ الی ۷۵۰ دلار کاهش پیدا کند. این موضوع سبب می‌شود بعد از توقف فروش آیفون ۱۰، میران فروش کلی اپل کاهش پیدا نکرده و کاربران به خاطر کاهش قیمت‌ها، از دو مدل دیگر سال ۲۰۱۷ استقبال بیشتری کنند.

 

همانطور که گفتیم، کاهش فروش گوشی و پیش نرفتن طبق انتظارات، تنها گریبان‌گیر اپل نبوده و سایر شرکت‌های گوشی‌ساز نیز چنین وضعیتی دارند، چرا که کاربران مدتی است تصمیم گرفته‌اند گوشی هوشمند خود را بعد از خرید برای مدت زمان بیشتری نگهداری کنند. یکی از علت‌های این تصمیم‌، عدم بروز تغییرات اساسی در مدل‌های جدید در مقایسه با مدل‌های گذشته است. در نتیجه کاربرانی که گوشی کنونی آن‌ها به خوبی کار می‌کند، دلیلی برای تعویض آن پیدا نخواهند کرد. آیا به نظر شما زمان آن نرسیده که گوشی‌سازان چرخه یک ساله کنونی برای عرضه مدل‌های جدید را به دو سال افزایش بدهند؟