تکنولوژیک نیوز

فیلم‌برداری ۱۰۸۰p با ۴۸۰ فریم ‌برثانیه در گوشی گلکسی S9

علی‌رغم شایعات، گوشی گلکسی S8 به قابلیت ضبط ویدیو با رزولوشن فول‌اچ‌دی و سرعت ۶۰ فریم برثانیه مجهز بود و گوشی گلکسی نوت ۸ نیز تغییری در این مساله ایجاد نکرد. بسیار خب، مجددا زمان تغییر فرا رسیده است. شایعات حکایت از این دارند که گلکسی S9 از ویژگی “سوپر اسلوموشن ” بهره خواهد برد؛ اما این‌بار در کنار این ویژگی شاهد قابلیت‌های دیگری نیز هستیم.

سنسور جدید ایزوسل شرکت سامسونگ به یک حسگر سرعت‌سنج ۳ سطحی مجهز شده که امکان ضبط ویدیوهای ۱۰۸۰p را با نرخ ۴۸۰ فریم برثانیه فراهم می‌کند. اما مشخصه کلیدی از قلم افتاده این است که این‌کار را برای چه مدت زمانی انجام خواهد داد؟ فناوری Motion Eyeشرکت سونی امکان ضبط ویدیو با نرخ فریم ۲ برابری (۹۶۰ فریم بر ثانیه) را فراهم می‌کند؛ اما تنها قادر است این کار را برای مدت زمان ۰.۲ ثانیه و با رزولوشن ۷۲۰p انجام دهد. اگرچه عملکرد این سنسور در هر حالت بهتر از دوربین‌های فعلی سامسونگ است که نهایتا می‌توانند ویدیوهایی با سرعت ۲۴۰ فریم برثانیه را با رزولوشن ۷۲۰p ضبط نمایند.

همچنین این سنسور جدید یک حسگر روشنایی با فناوری تتراسل (Tetracell) است که در آن پیکسل‌های کوچک ۰.۹ میکرونی جهت ارتقای میزان حساسیت و جذب نور در شرایط نوری پایین به یکدیگر متصل می‌شوند. همچنین این سنسور ارایه‌دهنده ویژگی‌های مطلوبی نظیر فوکوس خودکار ۲ پیکسلی و تشخیص فاز فوق‌العاده است. اما این سنسور عموما برای گوشی‌های باریک و بدون حاشیه و نه عکس‌برداری هندست‌های پرچمدار در نظر گرفته شده است.

در مورد استفاده سامسونگ از این سنسور در گوشی گلکسی S9 تردیدهایی وجود دارد. احتمالا در این هندست شاهد بهره‌گیری از سنسوری با پیکسل‌های بزرگ‌تر و طراحی مشابه ۳ لایه خواهیم بود.