تکنولوژیک نیوز

معرفی لپ‌تاپ‌های جدید مایکروسافت با ویندوز ۱۰

شرکت مایکروسافت، اخیراً لپ‌تاپ‌های جدیدی را معرفی کرده است که برای استفاده به عنوان ابزار آموزشی کاربرد دارد. تمامی مدل‌ها به سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ یا ۱۰ اس مجهز شده‌اند.

شرکت مایکروسافت با تعداد لپ‌تاپ ۲۰۰ دلاری به جنگ با کروم‌بوک‌های ارزان‎قیمت بازار می‌رود. تمامی مدل‎های جدیدی که اخیراً توسط ردموندی‏ها معرفی شده است، از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ استفاده می‏کند و با نرم‌افزارهای رایگان آموزشی همراه خواهد بود.

اولین مدل ارائه شده، Lenovo 100e است که تنها ۱۹۰ دلار قیمت دارد و از پردازنده Celeron اینتل (مدل Apollo Lake) استفاده می‎کند. این شرکت، همچنین مدل ۳۰۰e را نیز به عنوان یک لپ‌تاپ هیبریدی ارائه داده است که از قلم پشتیبانی می‎کند. Trigono V401، مدل دیگری است که از سوی مایکروسافت معرفی شده و به عنوان یک لپ‎تاپ هیبریدی، از قلم و فرامین لمسی پشتیبانی می‏‎کند. در نهایت، مدل Classmate Leap T303 ارائه شده است که تنها ۲۰۰ دلار قیمت دارد و از سیستم احراز هویت Windows Hello پشتیبانی می‎کند.

لازم به‌ذکر است که دو مدل Trigono V401 و Classmate Leap T303 توسط شرکت JP عرضه می‎شود. اگر در رابطه با رزولوشن صفحه‎نمایش، حافظه رم و فضای ذخیره‌سازی این مدل‌ها کنجکاو هستید؛ فعلاً جزئیات بیشتری ارائه نشده است. البته مایکروسافت یک لپ‎تاپ ارزان‌قیمت دیگر را نیز تحت نام Steam 11 Pro G4 EE ارائه می‎دهد که توسط HP آماده شده است و نمایشگر HD، چهار گیگابایت رم و ۶۴ گیگابایت حافظه از نوع eMMCدارد؛ به همین جهت، مدل‌های دیگری که اخیراً توسط ردموندی‌ها معرفی شده است، احتمالاً مشخصات سخت‌افزاری نزدیک به لپ‌تاپ ۲۲۵ دلاری HPخواهند داشت.

لازم به‌ذکر است که نرم‎افزار به‌کار گرفته شده روی لپ‌تاپ‏های جدید مایکروسافت، بیشتر از ۲۰۰ دلار ارزش دارد. روی تمامی مدل‌ها سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ اجرا می‌شود؛ البته برخی مدل‌ها به ویندوز ۱۰ S مجهز شده‏‎اند که تنها می‌توانید از برنامه‌های ویندوز استور روی آن‌ها استفاده کنید. به عبارت ساده‌تر، سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ اس اجازه نصب برنامه‌های جانبی را به شما نمی‌دهد. در تمامی این مدل‌‏ها، دسترسی به سرویس Office 365 فراهم شده است و می‌توانید از برنامه‎های OneNote و Teams استفاده نمایید؛ این موضوع باعث خواهد شد تا همکاری‌ بین دانش‌آموزان در مدارس تسهیل شود.

مایکروسافت با شرکت‌های مختلفی وارد همکاری شده است تا ابزارهای دیجیتالی مختلفی را برای یادگیری دانش‌آموزان، ارائه دهد؛ از هدست‎های واقعیت ترکیبی (Mixed Reality) ۳۰۰ دلاری گرفته تا مدل‌هایی نظیر هولولنز که قیمت بیشتری دارد. کمپانی Pearson (بزرگ‎ترین شرکت آموزشی جهان)، محتوایی را برای هدست‎های واقعیت مجازی ارائه خواهد داد. ضمن اینکه مجموعه Oceans: Our Blue Planet در اختیار مدارس قرار خواهد گرفت.Lego نیز محتوای آموزشی را ارائه خواهد داد.