تکنولوژیک نیوز

معرفی حافظه‌های SSD جدید ۸۶۰Evo و ۸۶۰Pro سامسونگ

حافظه‌های SSD سری ۸۵۰ سامسونگ از زمان عرضه در سال ۲۰۱۴ تاکنون پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین حافظه‌های SSD دنیا بوده‌اند. سامسونگ حالا سری ۸۶۰ این حافظه‌ها را با بهبودهایی هرچند اندک معرفی کرده است.

همان‌طور که از تغییر جزئی در نام می‌توان حدس زد این مدل‌ها بهبودهای چشمگیری نسبت به سری ۸۵۰ نداشته‌اند. شاید بزرگ‌ترین تغییر استفاده از فناوری ۳D NAND با ۶۴ لایه به‌جای ۶۸ لایه باشد. علاوه بر این کنترلر MJX SSD نیز به‌روز شده و حافظه DRAM  موجود هم از نوع LPDDR4 (به جای LPDDR3) است.

مانند نسل پیش سامسونگ دو نسخه اقتصادی‌تر Evo و بالارده Pro را از سری ۸۶۰ خواهد فروخت. مدل پرو سرعت کمی بالاتری داشته و همچنین تعداد دفعات نوشتن روی آن نیز دوبرابر مدل Evo است. همان‌طور که می‌دانید عمر حافظه‌های SSD با هر بار خواندن و نوشتن کاهش می‌یابد. دلیل عمر بالاتر سری Pro استفاده از فناوری ۲ بیتی MLC به جای نوع کندتر و ارزان‌تر ۳ بیتی آن در سری Evo است.

با این حال اگر در حال حاضر از حافظه‌های سری ۸۵۰ استفاده می‌کنید ارتقا به سری ۸۶۰ ارزشش را ندارد و بهتر است بودجه خود را برای سری ۹۶۰ از نوع nVME ذخیره کنید که سرعت بسیار بالاتری دارد.

به هر حال ۸۶۰Evo قرار است در ظرفیت‌های ۲۵۰ و ۵۰۰ گیگابایتی و همچنین ۱، ۲ و ۴ ترابایتی در اندازه ۲٫۵ اینچ، و ۱ و ۲ ترابایتی و ۲۵۰ و ۵۰۰ گیگابایتی در حالت m.2  و همچنین ۲۵۰، ۵۰۰ گیگابایتی و یک ترابایتی در حالت mSATA عرضه شود. قیمت ۸۶۰Evo از ۹۵ دلار برای مدل ۲۵۰ گیگابایتی تا ۱۴۰۰ دلار برای مدل ۴ ترابایتی متغیر است.

نسخه ۸۶۰Pro هم در ظرفیت‌های ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی و همچنین ۱، ۲ و ۴ ترابایتی فقط از نوع ۲٫۵ اینچی و با قیمت ۱۴۰ تا ۱۹۰۰ دلار عضه خواهد شد.

هر دوی این مدل‌ها قرار است از همین ماه به بازار عرضه شوند.