تکنولوژیک نیوز

انتشار طرحی دیگر از نوکیا ۱۰ با دوربینی جالب

در کمتر از ده روز که  خبر در راه بودن طرح نوکیا ۱۰ با دوربین پنجگانه را منتشر کردیم طرحی دور از انتظار از نوکیا ۱۰، بسیار ضخیم و با دوربینی عجیب‌تر که دارای پنج لنز است، در فضای مجازی منتشر شد.

اگر بخواهیم روراست‌ باشیم، به جز لیست درز کرده از گوشی‌هایی که احتمالا از پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵ بهره خواهند برد و تعدادی طرح شماتیک ساده، هیچ آثار و شواهدی که اثبات کند شرکت HMD در حال کار بر روی گوشی نوکیا ۱۰ است، وجود ندارد و البته اخیرا که خبر استفاده از یک دوربین انقلابی (یا شاید عجیب الخلقه) در این گوشی مرموز نیز منتشر شده است.

با این حال، گفته می‌شود که این اجزا و قطعات، اخبار خوبی از یک گوشی مشکوک داده و یک تصویر کلی از طرح و مشخصات آن را ارایه کرده است. آخرین اخبار از توسعه این گوشی، تصویری از جزییات طرح اولیه نمای پشت یک گوشی است که به تازگی منتشر شده و ادعا می‌شود مربوط به نوکیا ۱۰ است. منبع این طرح نیز از داخل خود شرکت اعلام شده و به نظر می‌رسد بر اساس اطلاعاتی که از ظاهر طرح موجود بدست آمده، گوشی دارای یک دوربین جالب چند لنزه متعلق به شرکت ZEISS خواهد بود.

 

Nokia 10

 

همانطور که در بالا گفته شد این گوشی دارای دوربینی با چند لنز است که هر لنز نیز دارای فاصله کانونی متفاوت با دیگر لنز‌ها خواهد بود و مجموعه لنز‌ها بر روی پایه‌ای چرخشی (شماره ۱۰ در شکل) در بین سنسور دوربین (شماره ۹ در شکل) و یک لنز معمولی (شماره ۶ در شکل )، قرار داده شده است.

با توجه به طرحی که طراح کشیده، این مجموعه چند لنزه (شماره ۷ در شکل) در ماژول دوربین به صورت دایره‌ای در پشت و در بالای لنز اصلی گوشی، صف کشیده است و لنز‌ها در حول محور ماژول دایره‌ای به حرکت در‌ می‌آیند و لنز اصلی در مرکز این محور به طور ثابت قرار دارد. همچنین گفته شده که نوکیا ۱۰ دارای یک دوربین ثانویه هم خواهد بود که در بالای این ماژول دایره‌ای قرار خواهد گرفت. البته از مشخصات و ویژگی‌های دیگر دوربین و لنز‌ها مانند شعاع دید و بوکه و … اطلاعی در دست نیست.

 

Nokia 10

Nokia 10

 

همانطور که قبلا اشاره شد، در مورد بقیه سخت‌افزارهای موجود در نوکیا ۱۰، اطلاعات کمی در دسترس است، احتمالا این مدل توسط چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ پردازش خواهد شد و می‌تواند دارای نمایشگر ۱۸:۹ باشد. منبع اصلی ادعا می‌کند که این یک طراحی هوشمند است و بسیاری از صفات نوکیا ۹ را نیز به ارث خواهد برد که البته از آن هم رونمایی نشده است. از همه مهم‌تر اینکه در پشت و جلو دارای یک شیشه سه بعدی (۳D) خواهد بود!

چیزی که در طرح‌های نوکیا ۱۰ منتشر شده، بسیار خودنمایی می‌کند، اطلاعات و مشخصاتی است که قبلا در مورد نوکیا ۹ در سایت‌ها و مطبوعات مطرح شده بود و این منبع داخلی نیز به این نکته اشاره داشته است. حتی شرکت زایس به عنوان سازنده لنز دوربین این طرح، در تابستان گذشته (۲۰۱۷)، صبحت‌هایی از همکاری این شرکت در گوشی‌های هوشمند آینده نوکیا کرده و آن را به یک سفر هیجان انگیز به درون تصاویر آینده گوشی‌های هوشمند، توصیف نموده بود.

همچنین این منبع، از احتمال عرضه گوشی نوکیا ۱۰ در نمایشگاه الکترونیک IFA 2018 برلین نیز صحبت‌هایی کرده است. به این معنا که باید همچنان منتظر بمانیم و احتمالا تا آن زمان اطلاعات بیشتری از این گوشی نوکیا ظاهر خواهد شد. البته ممکن است برای یک شروع خوب ما شاهد عرضه نوکیا ۷ پلاس در نمایشگاه MWC 2018 باشیم، که چند روز بیشتر تا برگزاری آن زمان باقی نمانده است.