تکنولوژیک نیوز

غرق شدن ناوشکن دماوند ، سنگین‌ترین شناور رزمی ایران

ناوشکن دماوند که سنگین‌ترین شناور رزمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه چهارم نیروی دریایی (دریایی خزر)‌ بود، امروز ۸ بهمن ۹۶ به شکل کامل به زیر آب رفت و غرق شد.

ناووشکن دماوند (که البته بر اساس تناژ در واقع این شناور در رده ناوچه قرار می‌گیرد) دومین شناور از کلاس موج است. دماوند در سال ۹۱ به آب انداخته شد و در روز ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۳ رسما وارد خدمت نداجا گردید. این شناور ۱۰۰ متر طول، ۱۱ متر عرض و ۱۳۰۰ تن وزن دارد و به محموعه‌ای از سامانه‌های بومی و خارجی مجهز است.

ناوشکن دماوند

ناوشکن دماوند حدود دو هفته پیش در هنگام ورود به بندر انزلی، به دلیل طوفانی بودن دریا به موج‌شکن این بندر برخورد کرد. در این حادثه متاسفانه دو تن از خدمه ناو به شهادت رسیدند. پس از حادثه و در جریان بررسی‌های اولیه خسارت وارد شده به این ناوشکن جزئی اعلام شد، با این حال پس از چند روز سخنگوی ارتش اعلام کرد که خسارات وارده بسیار جدی هستند و ناوشکن دماوند به تعمیرات اساسی نیازمند است. با توجه به تصاویر منتشر شده از دماوند، بدنه این شناور به طور مشخص از ناحیه پد فرود بالگرد دچار شکستگی شده بود. در نهایت امروز ۸ بهمن ۹۶ پس از ۱۸ روز از زمان حادثه این ناو در حالی که کمتر از ۳ سال از عمر عملیاتی آن می‌گذشت، تقریبا به طور کامل به زیر آب رفت.

البته به دلیل عمق کم آب امکان بازیابی این ناو وجود دارد. به گفته سخنگوی ارتش تمامی سامانه‌های حیاطی ناو پیش از به زیر آب رفتن جدا شده و پس از بهبود شرایط جوی، بلوک‌های بدنه ناو نیز جدا خواهند شد و سپس مجددا در کارخانه متصل می‌شوند.