تکنولوژیک نیوز

خودرو هیوندای نکسو هوشمند مجهز به سلول سوختی

هیوندای آخرین محصول سوخت سلولی خود را در نمایشگاه CES 2018 معرفی کرد. در این مطلب به معرفی کامل این خودرو هوشمند می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

نمایشگاه CES مهمترین رویداد فناوری جهان و بستری مناسب برای شرکت‌های مختلف است تا جدیدترین دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند. هیوندای در این نمایشگاه محصول جدید خود به نام نکسو را با محوریت معرفی سیستم‌های کمک راننده فراوانی که در آن استفاده شده است، به نمایش گذاشت. این خودرو بعد از توسان FCEV دومین خودرو هیوندای است که از سوخت سلولی بهره می برد. ابعاد این خودرو مشابه هیوندای توسان است اما هیوندا ادعا کرده است که پلتفورم این خودرو با پلتفورم توسان متفاوت بوده و علی رغم سبک‌تر بودن فضای بیشتری را برای تانکر هیدروژن و موتور سوخت سلولی فراهم می‌کند.

بهبودهای انجام شده در این خودرو نسبت به توسان FCEV باعث شده شتاب صفر تا صد این خودرو ۵/۹ ثانیه شود که ۳ ثانیه از توسان سریعتر است. موتور این خودرو توانایی ایجاد ۱۶۰ اسب بخار قدرت و ۳۹۵ نیوتن متر گشتاور را دارد . نایب رئیس کمپانی هیوندای، درباره با این خودرو گفت:” یکی از راه‌های مناسب برای دستیابی به جامعه‌ای سالم‌تر و پاک‌تر انرژی هیدروژنی است. کمپانی هیوندای پیش از این با معرفی خودروی توسان که مجهز به سلول سوختی بود، قدم بزرگی در تکنولوژی هیدروژن برداشته است. در راستای این کار ارزشمند جهت حفظ کره‌ی زمین، با افتخار نسل دوم خودروهای الکتریکی مجهز به سلول سوختی (FCEV) را معرفی می‌کنیم که در آن از تکنولوژی‌های فوق مدرن استفاده شده است”.

کمپانی هیوندای ادعا می کند که این خودرو در انواع شرایط آب و هوایی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و در بازه دمایی بین -۲۸ تا +۴۸  درجه سلسیوس بهترین بازده را خواهد داشت. قرار است سیستم سلول سوختی این خودرو در عرض ۵ دقیقه شارژ شود و خودرو بتواند با یکبار شارژ ۵۹۲ کیلومتر را بپیماید که ۱۶۰ کیلومتر بیشتر از توسان است. خودروی هیوندای Nexo به آخرین نسخه‌ی سیستم‌های کمک‌راننده‌ی پیشرفته همچون پارک کردن هوشمند و خودکار، سیستم حرکت بین خطوط و سیستم مشاهده‌ی نقاط کور مجهز است. این سیستم شامل امکاناتی نظیر است. این خودرو همچنین مجهز به سیستم ” پارک هوشمند از راه دور” است و می‌توانید قبل از پارک از خودرو پیاده شده و خودرو به صورت خودکار در محل مورد نظر پارک خواهد شد. هیوندای با توسعه این سیستم‌ها سعی دارد تا دورانداز تولید خودروهای خودگردان را برای خود میسر سازد.