تکنولوژیک نیوز

برای اولین بار در جهان صحبت یک نهنگ قاتل زبان انسان‌ها

یک نهنگ قاتل برای اولین بار در جهان توانست به زبانی خارج از زبان ارتباطی بین هم‌نوعان خود صحبت کرده و به طور باورنکردنی، کلماتی از زبان انسان‌ها را بیان کند. این جزو معدود دفعاتی است که صحبت کردن حیوانات به زبان انسان‌ها با چنین دقتی صورت گرفته است.

تیمی متشکل از محققان بین‌المللی به تازگی نتیجه مطالعه خود درباره یک نهنگ قاتل ۱۴ ساله با نام Wikie را منتشر کردند. این حیوان در آکواریوم ماهی مارین لند شهر آنتیب فرانسه زندگی می‌کند. نهنگ‌ های قاتل جزو معدود حیوانات پستاندار ساکن در اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد بوده و همواره جزو باهوش‌ترین حیوانات کره خاکی شناخته شده‌اند. همین هوش بالا آن‌ها را تبدیل به شکارچیانی مرگبار برای طعمه‌ها کرده است. در بازه‌ای از تاریخ، آن‌ها حتی در شکار، به انسان‌ها نیز کمک کرده‌اند.

از آنجایی که می‌توان نهنگ های قاتل را با توجه به هوش بالای آن‌ها پرورش داد، از سالیان دور جزو بهترین حیوانات برای سرگرم کردن تماشاچیان در پارک‌های تفریحی به شمار می‌آیند. البته تربیت آن‌ها کار ساده‌ای نیست، چرا که نهنگ های قاتل حیوانات فوق‌العاده اجتماعی هستند و محبوس کردن آن‌ها به تنهایی تبعات بدی برای حیوان دارد.

نهنگ قاتل

آن‌ها به صورت عادی در گروه‌هایی خانوادگی زندگی می‌کنند. نهنگ های قاتل توسط پارک‌های دریایی به اسارت گرفته شده و بعد از دور شدن از زیستگاه اصلی خود، به ارتباط با غریبه‌ها وارد می‌شوند. این قضیه به صورت عادی نیز ظالمانه به نظر می‌آید، اما اگر بدانید هر یک از گروه‌های خانوادگی نهنگ های قاتل دارای گویش مخصوص به خود است، این قضیه برایتان دردناک‌تر نیز می‌شود. این تفاوت به حدی است که دانشمندان می‌توانند به وسیله گوش دادن به صداهای تولید شده توسط هر گروه متشکل از چند نهنگ قاتل، آن‌ها را از یکدیگر تشخیص بدهند.

توانایی ناشناخته نهنگ قاتل

در سال ۲۰۱۴ رازی بزرگتر کشف شد. دانشمندان در این سال متوجه شدند نهنگ های قاتل نه تنها می‌توانند در صورت نیاز گویش های جدیدی را یاد بگیرند، بلکه قادر هستند حتی زبان‌های دیگر حیوانات را نیز بیاموزند! به عنوان نمونه، وقتی سه نهنگ قاتل برای سه سال در کنار یک دلفین پوزه‌ بطری قرار گرفتند، نحوه آواز خواندن و تولید صدای آن‌ها به صدای دلفین تغییر کرد، به طوری که مشابه دلفین سوت می‌زدند.

نهنگ قاتل

ستاره تحقیقات اخیر یک نهنگ قاتل ۱۴ ساله به نام Wikie بوده و برای تکرار برخی کلماتی که برایش عنوان می‌شوند تعلیم دیده است. این حیوان اکنون می‌تواند کلماتی مثل “Hello” (سلام) و “Bye Bye” (خداحافظی) را در زمان بیرون نگه داشتن سر خود از آب بیان کرده و اعداد را بشمارد. Wikie حتی قادر به بیرون آوردن زبان (به نشانه شوخی) و تقلید صدای غژغژ کردن باز و بسته شدن درب است. در ادامه می‌توانید به نحوه تقلید صدای انسان توسط این نهنگ قاتل گوش بدهید. نحوه تلفظ برخی کلمات توسط آن حقیقتا باورنکردنی است!

تقلید صدای انسان توسط نهنگ قاتل

 

در طول تاریخ، این نخستین مرتبه‌ای است که یک نهنگ قاتل برای تقلید صدای انسان با این میزان دقت و شفافیت تعلیم دیده است. پیش از این تنها سه پستاندار دیگر برای انجام چنین کاری ترتیب شده بودند. در سال ۱۹۸۵ یک فوک بندرگاه و در سال ۲۰۱۲ یک فیل و یک نهنگ سفید بعد از آموزش دیدن توانستند زبان انسان را تقلید کنند. در سال گذشته یک نهنگ سفید همچنین توانسته بود زبان دلفین‌ها را به خوبی یاد بگیرد.

نهنگ قاتل

یکی از ویژگی‌های Wikie در مقایسه با دیگر نهنگ های قاتل مورد مطالعه تا امروز، سرعت یادگیری آن است، به طوری که برای فراگیری یک کلمه و یا حتی عبارت، ده مرتبه تکرار آن برای جانور کفایت می‌کند.

 

البته او در تقلید صدا همیشه فوق‌العاده ظاهر نمی‌شود و این موضوع با شنیدن فایل صوتی بالا به خوبی واضح است. با این حال قرابت کلام آن با صدای انسان، هم در زمان گوش دادن به صورت عادی و هم در زمان آنالیز ماشینی به خوبی قابل تشخیص است. نباید فراموش کرد شواهدی مبنی بر این که Wikie صداهای تولید شده توسط خود را درک کرده وجود ندارد.

با این حال دانشمندان از مدت‌ها قبل می‌دانستند نهنگ قاتل در صورت شنیدن صدایی جدید از محیط اطراف، قادر به تغییر آوای صدی خود به منظور پاسخ دادن است. نتیجه‌گیری دانشمندان از تحقیق بر روی Wikie این است که نهنگ های قاتل، به مرور زمان توانایی در خود پرورش داده‌اند که به لطف آن، کنترل تولید و کیفیت صدا ممکن می‌شود.