تکنولوژیک نیوز

آموزش حل مشکل Camera Failed در اسمارت‌فون‌های گلکسی سامسونگ

ما تاکنون گزارش‌های زیادی مبنی بر مشاهده پیام خطای دوربین به صورت Camera Failed در دستگاه‌های اندروید دریافت کرده‌ایم و به نظر می‌رسد کاربران گلکسی‌های سامسونگ بیشتر با این پیام روبرو شده‌اند. خبر خوب این که این پیام خطا با وجود آزار دهنده بودن، معمولا ناشی از یک خطای نرم‌افزاری است و ارتباطی با خرابی سخت‌افزار دوربین ندارد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با نحوه رفع خطای  ‘camera failed’ در اسمارت‌فون‌های سامسونگ آشنا شوید:

مراحل انجام کار به هیچ‌وجه پیچیده یا وقت‌گیر نیستند؛ فقط قبل از شروع  کار اطمینان حاصل کنید که گوشی شما شارژ کافی داشته باشد؛ اگر میزان شارژ باتری خیلی کم باشد دوربین به خوبی کار نمی‌کند. در اغلب موارد این راه حل‌ها منجر به حذف عکس‌ها یا هر گونه اطلاعات دیگری از روی گوشی نخواهند شد؛ اما توصیه می‌کنیم که در هر صورت از اطلاعات مهم خودتان فایل پشتیبان تهیه کنید؛ مخصوصا در مراحلی که بازگشت به تنظیمات کارخانه (factory reset) مورد نیاز باشد.

چگونه خطای  ‘Camera Failed’ را در گلکسی S8 و گلکسی S8 پلاس برطرف کنیم؟

گلکسی S8 نزدیک‌ترین نمونه به نسل قبلی پرچمدار سامسونگ یعنی گلکسی S7 است، بنابراین ابتدا باید مراحل توضیح داده شده برای گلکسی S7 را بررسی کنید تا ببینید که آیا مشکل خطای دوربین حل می‌شود یا نه؟ در غیر این صورت مراحل زیر را دنبال کنید:

 • گاهی اوقات برنامه‌های منسوخ شده می‌توانند این مشکل را ایجاد کنند؛ از به‌روزرسانی تمامی اپلیکیشن‌ها اطمینان حاصل کنید؛ در فروشگاه نرم‌افزاری گوگل (Play store) از طریق قسمت “برنامه‌ها و بازی‌های من” (My apps & games) تمامی اپلیکیشن‌های خودتان را به روزرسانی نمایید؛ حالا دوربین را امتحان کنید.
 • دستگاه را در حالت safe mode روشن کنید؛ برای این کار ابتدا دستگاه را خاموش کنید، سپس دکمه پاور را نگه دارید تا لوگوی سامسونگ بر روی صفحه ظاهر شود. حالا دکمه ولوم را نگه دارید تا زمانی که گوشی دوباره راه اندازی و عبارت ‘safe mode’ در گوشه پایین صفحه نمایش ظاهر شود. اگر خطای “Camera Failed” در حالت safe mode رخ ندهد، بعضی از برنامه‌های شخص ثالث باعث ایجاد مشکل شده‌اند؛ برنامه‌ها را یکی یکی حذف کنید تا زمانی که مشکل رفع شود؛ یا این که به خاطر بیاورید مشکل مورد نظر دقیقا پس از نصب کدام‌یک از اپلیکیشن‌ها ایجاد شده است.

چگونه خطای  ‘Camera Failed’ را در گلکسی S7 / S7 Edge برطرف کنیم؟

تمام مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید تا از طریق یکی از آنها موفق به رفع ارور دوربین شوید:

 • گوشی را مجددا راه‌اندازی کنید.
 • اگر راه‌اندازی مجدد گوشی جواب نداد، از طریق منوی تنظیمات، حافظه cache و دیتای اپلیکیشن دوربین را با دنبال کردن مسیر Settings > Applications > Application manager > Camera app پاک کنید، حالا Force Stop را لمس نمایید و سپس از طریق منوی حافظه (Storage) گزینه‌های Clear Data و Clear Cache را انتخاب کنید.
 • اگر پاک کردن اطلاعات اپلیکیشن دوربین و حافظه پنهان موثر نبود، پارتیشن حافظه cache گوشی خود را پاک کنید. گوشی را خاموش کنید، دکمه‌های پاور، هوم و ولوم بالا را هم‌زمان فشار داده و نگه دارید تا زمانی که لوگوی سامسونگ روی صفحه ظاهر شده و دستگاه به حالت ریکاوری برود. از کلید ولوم پایین برای اسکرول کردن و رسیدن به گزینه  Wipe Cache Partition  استفاده کنید و سپس دکمه پاور را برای شروع کار فشار دهید. پس از اتمام کار، گوشی خود را راه اندازی مجدد نمایید.
 • اگر همه این کارها موثر نباشند، احتمالا مشکل در ارتباط با Smart Stay است. تعدادی از کاربران گزارش داده‌اند فقط زمانی خطا برای دوربین اصلی گوشی رخ می‌دهد که گزینه Smart Stay روشن باشد؛ احتمالا به این دلیل که هم‌زمان دستگاه در حال استفاده از دوربین سلفی برای تشخیص نگاه شما به صفحه نمایش است. به منوی تنظیمات صفحه نمایش گوشی خود بروید و Smart Stay را خاموش کنید تا مشکل به طور موقت حل شود. طبق اعلام سامسونگ، این مشکل با به‌روزرسانی نرم‌افزاری برطرف خواهد شد.

چگونه خطای ‘Camera Failed’ را در گلکسی S6/S6 Edge برطرف کنیم؟

گزارش‌های خطا در مورد دوربین گوشی‌های گلکسی S6 و گلکسی S6 Edge نادر هستند، اما برخی از کاربران دچار مشکل می‌شوند. در اغلب موارد خطای دوربین به علت یک اپلیکیشن شخص ثالث به وجود می‌آید، بنابراین روشن کردن گوشی در حالت safe mode بهترین روش برای پیدا کردن عامل ایجاد مشکل است؛ برای این منظور:

 • گوشی را خاموش کنید.
 • کلید پاور را فشار داده و نگه دارید تا زمانی که لوگوی سامسونگ ظاهر شود، سپس آن را آزاد کنید و دکمه ولوم پایین را نگهدارید.
 • حالا تلفن شما باید در حالت safe mode راه اندازی مجدد شود.

اگر دوربین در این حالت کار می‌کند، شما مشکل سخت افزاری یا firmware ندارید، اما در غیر این صورت ممکن است نیاز به فرستادن گوشی به نمایندگی خدمات پس از فروش باشد؛ با این وجود، برای این کار عجله نکنید، مراحل بالا را تکرار کنید، در بسیاری از موارد بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه می‌تواند مشکلات یاد شده را برطرف کند.

چگونه خطای ‘Camera Failed’ را در گلکسی S5 برطرف کنیم؟

اگر سامسونگ گلکسی S5 دارید، خبرهای خوب و بدی برای‌تان داریم! خبر خوب این است که به احتمال بسیار زیاد، خطای دوربین به روشی مشابه با گلکسی S3 و S4 برطرف می‌شود و خبر بد این که ممکن است گوشی شما ایراد سخت‌افزاری داشته باشد. تعدادی از گوشی‌های گلکسی S5 دوربین‌های معیوب دارند.

در قدم اول مراحل زیر را دنبال کنید؛ اگر مشکل برطرف نشد به نماینده خدمات پس از فروش کمپانی مراجعه کنید.

چگونه خطای ‘Camera Failed’ را در گلکسی S4/S3 برطرف کنیم؟

در گوشی‌های گلکسی S3 و گلکسی S4 این خطا بیشتر به دلیل سنگین شدن اپلیکیشن دوربین رخ می‌دهد و در اغلب موارد به آسانی قابل رفع است.

 • مسیر Settings > Applications Manager را دنبال کنید و از اینجا به سمت چپ سوایپ کنید تا به All Apps برسید.
 • اسکرول کنید تا به اپلیکیشن Camera برسید و آن را انتخاب کنید.
 • حالا به ترتیب روی Force Stop ،Clear Cache و Clear Data ضربه بزنید.
 • نگران نباشید، با این کار عکس‌های تان پاک نمی‌شوند اما تنظیمات دوربین به حالت اولیه برمی‌گردد که می‌توانید دوباره آنها را به حالت دلخواه تغییر دهید.
 • گوشی را دوباره راه‌اندازی و بررسی کنید.

اگر کارهای انجام شده موثر نبودند، دومین اقدام پاک کردن پارتیشن cache است؛ به ترتیب زیر اقدام کنید:

 • گوشی را خاموش کنید، دکمه‌های پاور، هوم و ولوم بالا را هم‌زمان فشار داده و نگه دارید.
 • هنگامی که اولین ویبره را احساس کردید دکمه پاور را رها کنید اما همچنان ۲ دکمه دیگر را نگهدارید.
 • در صفحه ریکاوری با استفاده از کلید ولوم به Wipe Cache Partition بروید و آن را از طریق دکمه پاور انتخاب کنید.
 • با این کار اطلاعات شما حذف نمی‌شود، اما باید مشکل رفع شده باشد.

باز هم نتیجه‌ای حاصل نشد؟ گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید؛ البته یادتان نرود که باید ابتدا از داده‌های خودتان پشتیبان بگیرید؛ در غیر این صورت تمامی اطلاعات از قبیل عکس، مخاطبین و… به صورت غیر قابل بازیابی حذف می‌شوند.

باز هم موثر نبود؟ برنامه دوربین را کاملا غیر فعال کنید یا دیگر از آن استفاده نکنید و به جایش یک اپلیکیشن دوربین خوب مانند Google Camera (برای اندروید ۴/۴ به بالا ) نصب کنید، یا هر اپلیکیشن شخص ثالث دیگری. قبل از نصب هر کدام، بررسی‌های انجام شده و نظرات کاربران را درباره‌اش بخوانید.

آیا شما هم تاکنون با مشکل ‘Camera Failed’ روبرو شده‌اید؟ آیا گوشی شما سامسونگ بوده است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.