تکنولوژیک نیوز

بزرگترین تولیدکننده گوشی های موبایل سامسونگ است

سامسونگ با غلبه بر اپل و هواوی، موفق شد عنوان بزرگترین تولیدکننده گوشی های موبایل در دنیا را حفظ کند. اما عملکرد سایر سازندگان مطرح در سال گذشته میلادی چگونه بوده است؟

به تازگی دو مرکز IDC و Strategy Analytics با انتشار گزارش‌های مجزا، میزان عرضه گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۷ میلادی و سهم بازار هرکدام از سازندگان برتر را اعلام کرده‌اند. این اطلاعات نشان می‌دهند طی سه ماهه پایانی سال، اپل با عرضه ۷۷٫۳ میلیون گوشی آیفون در جایگاه نخست قرار داشته و بر سامسونگ غلبه کرده است. با این وجود، سامسونگ با عرضه بیش از ۳۱۷ میلیون گوشی در طول سال هنوز هم به عنوان بزرگترین تولیدکننده گوشی های موبایل جهان شناخته می‌شود.

شیائومی با عرضه تقریبا دو برابر گوشی بیشتر در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی، تحلیل‌گران را تحت تاثیر قرار داده است. این شرکت چینی در سه ماهه چهارم ۲۰۱۷، ۲۸٫۱ میلیون گوشی را عرضه کرده که در مقایسه با همین زمان نسبت به سال ۲۰۱۶ که رقم ۱۴٫۳ میلیون بود، موفقیت بزرگی محسوب می‌شود.

بزرگترین تولیدکننده گوشی های موبایل

فصل تعطیلات، اتفاقات جالب و البته ناراحت‌کننده‌ای را برای سازندگان مطرح به همراه داشت چرا که عرضه تلفن های هوشمند چهار شرکت از پنج شرکت اول، طی این دوره کاهش پیدا کرد. به گفته “Strategy Analytics”، این دوره با “بزرگترین سقوط سالانه” همراه بود. در واقع در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۷، تنها ۴۰۰ میلیون دستگاه روانه بازار شد که در مقایسه با آمار ۴۳۸ میلیونی سال قبلی، بسیار کمتر است.

مطابق با اطلاعات منتشرشده توسط این دو کمپانی مشهور، از هر پنج گوشی که در سال ۲۰۱۷ روانه بازار شد، یکی با برند سامسونگ بوده است. اپل با سهم ۱۴٫۷ درصدی پشت سر این کمپانی کره‌ای قرار می‌گیرد و جایگاه‌های دوم و سوم نیز با سهم ۱۰٫۴ و ۷٫۶ درصدی، به ترتیب به هواوی واوپو می‌رسد.

اگرچه جزئیات مربوط به این دو گزارش با یکدیگر کمی متفاوت است، اما IDC و Strategy Analytics از عرضه حدودا ۱٫۵ میلیارد دستگاه خبر داده‌اند. این میزان با رقم مربوط به سال ۲۰۱۶ هم تقریبا یکسان است که این موضوع، اشباع بسیار زیاد بازار را نشان می‌دهد.