تکنولوژیک نیوز

مقایسه فروش شرکت های تولید گوشی هوشمند در سال ۲۰۱۷ میلادی

سه ماهه آخر سال ۲۰۱۷ پرترافیک‌ترین زمان عرضه گوشی‌های هوشمند نام گرفت و افزایش سود اپل از دیگر شرکت های تولید گوشی های هوشمند بیشتر بود. اپل با فروش نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ رکورد به ثبت رساند.

اپل در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۷ به فروش ۲۰ میلیارد دلار دست پیدا کرد. رقمی که هیچ تحلیلگری انتظار آن را نداشت. این آمار تقریبا نزدیک به فروش ۱۸٫۴ میلیارد دلاری اپل در زمان عرضه آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس است و در نوع خود یک رکورد استثنایی محسوب می‌شود.

افزایش سود اپل در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۷، سرمایه شرکت را به ۲۸۵ میلیارد دلار رساند و با تغییراتی که در سیستم مالیاتی به وجود آمد،باید ببینیم این شرکت چه نقشه‌ای برای این حجم وسیع از سرمایه خواهد داشت. دلیل اصلی این رکورد فروش در سه ماهه چهارم، آیفون ایکس است. از آنجایی که فروش کلی دستگاه‌های آیفون کمی کمتر از فروش سه ماهه اول آیفون ۷ و ۷ پلاس بوده، بنابراین آیفون ایکس در این رکورد فروش سهم به سزایی داشته و میانگین قیمت فروش هر دستگاه آیفون را به ۸۰۰ دلار افزایش داده است.

نمودار فروش اپل- سود فروش اپل در سال 2017

برای روشن شدن موضوع، فهرستی از سود به دست آمده فروش هر شرکت در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۷ را جمع‌آوری کردیم. بیش از ۹۰ درصد سود فروش اپل و ۸۶ درصد از درامد این شرکت از تلفن‌های همراه و خدمات مرتبط با آن به دست آمده است. هواوی نیز هنوز اطلاعات آماری سه ماهه چهارم خود را گزارش نکرده، بنابراین آمار فروش سه ماهه سوم آن را که از فروش ۴۱ میلیون دستگاه به دست آمده مورد بررسی قرار می‌دهیم. این شرکت، میانگین به ازای هر دستگاه ۱۵ دلار سود خالص به دست آورده است. شرکت اوپو نیز با فروش ۳۲ میلیون دستگاه سودی برابر با ۱۴ دلار به ازای هر محصول داشته است. بعد از آن‌ها ویوو با ۲۴٫۵ میلیون دستگاه و سود ۱۳ دلاری به ازای هر محصول قرار دارد.

سهم فروش بازار گوشی های هوشمند- سود فروش اپل در سال 2017

به‌طور کلی سه ماهه آخر سال ۲۰۱۷ برای شرکت اپل به دلیل عرضه سه گوشی استثنایی در پاییز، بسیار پرسود بوده است. اما فروش سه ماهه چهارم اپل با فروش کلی این شرکت بزرگ، زمین تا آسمان تفاوت دارد.

در جدول زیر سود فروش اپل را در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۷ میلادی نسبت به دیگر شرکت ها مشاهده می کنید:

اپل سامسونگ هواوی ویوو اوپو ال جی
۲۰ میلیارد دلار ۲٫۲۴ میلیارد دلار ۶۱۵ میلیون دلار ۴۴۸ میلیون دلار ۳۱۸ میلیون دلار ۱۹۲ میلیون دلار