تکنولوژیک نیوز

به‌زودی سیستم‌عامل کروم جایگزین اندروید در تبلت‌ها خواهد شد

بر کسی پوشیده نیست که هرچند پلتفرم اندروید بر روی گوشی‌های هوشمند عملکرد ایده‌آل و یکپارچه‌ای را ارائه می‌کند، بااین‌حال شیوه اجرا و قابلیت‌های آن بر روی تبلت‌ها و نمایشگرهای بزرگ رضایت بخش نیست. همین موضوع باعث گردیده که گوگل درصدد جایگزین کردن سیستم‌عامل کروم به جای اندروید بر روی تبلت‌ها وارد عمل شود.

گوگل چند سالی است که دو پلتفرم اندروید و کروم او‌ اس را به موازات یکدیگر توسعه می‌دهد. اندروید برای کار بر روی گوشی‌های هوشمند و نمایشگرهای لمسی ساخته شده و Chrome OS مخصوص لپ‌تاپ‌هایی موسوم به کروم بوک هست. به کررات شاهد درز شایعاتی پیرامون احتمال ادغام این دو بوده‌ایم؛ بااین‌حال اخبار جدیدی حاکی از آن‌اند که احتمال سیستم‌عامل کروم او اس به‌زودی جای اندروید را در تبلت‌ها خواهد گرفت.

گوگل در چند وقت اخیر روند توسعه Chrome OS را افزایش داده و بر همین اساس این پلتفرم به تازگی به قابلیت مالتی تسکینگ تجهیز شده است. وب‌سایت ۹to5Google معتقد است که روند انتشار به‌روزرسانی‌های مکرر و استاندارد می‌تواند مقدمه گوگل در جهت تحقق بخشیدن به هدف مذکور باشد. در همین راستا هفته پیش اطلاعاتی در رابطه با تبلت جدید برند ایسر منتشر گردید که از Chrome OS قدرت گرفته است و احتمال اولین نمونه عملیاتی اجرای پلتفرم کروم بر روی تبلت‌ها خواهد بود.

بر کسی پوشیده نیست که سیستم‌عامل کروم او اس عملکرد بهتری در نمایشگرهای بزرگ و دستگاه‌های هیبریدی نسبت به اندروید از خود ارائه می‌کند؛ حال آنکه بسیاری از برنامه‌های اندرویدی قابلیت اجرا بر روی کروم‌بوک‌ها را هم پیدا کرده‌اند. البته نزدیک کردن دو پلتفرم مذکور از لحاظ ویژگی‌ها با سرعت کمی در حال انجام است؛ به عنوان مثال ماه گذشته بود که گوگل امکان اجرای برنامه‌ها پس زمینه برنامه‌ها را به Chrome OS اضافه کرد؛ از این رو کروم فالصه زیادی برای تبدیل شدن به سیستم عامل مطمئن و ایده‌آل در پیش رو دارد.