تکنولوژیک نیوز

آموزش اقدام های اساسی برای جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی شما

بسیاری از ما وقتی حس می کنیم افراد دیگری وارد گوشی، لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ ما شده اند دوست داریم امنیت بیشتری داشته باشیم. اگر شما از جاسوسی کامپیوتر و گوشی خود جلوگیری نکنید تهدیداتی برای شما وجود خواهد داشت و اگر شما در مورد افراد فضول، کنجکاو و همینطور افراد دیگر خانواده یا آشنای خود نگران هستید برای حفظ حریم خصوصی تان پست امروز انزل وب که در مورد جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر  و گوشی است را مطالعه بفرمایید.

چگونه از هک و جاسوسی کامپیوتر و گوشی جلوگیری کنیم؟

How To Keep Your Family And Friends From Snooping On Your Laptop And Phone

قبلا در انزل وب در مورد چگونه متوجه شویم که کامپیوتر ما کنترل و جاسوسی می شود ؟ صحبت کردیم. همیشه افرادی که دور و بر ما هستند قابل اعتماد نیستند و ممکن است در بین آشنایان و دوستان شما افرادی پیدا شوند که بخواهند به گجت ها و برنامه های سیستم شما دسترسی پیدا کنند. گاهی اوقات وقتی که کسی از ما می خواهد که از لپ تاپ، کامپیوتر دسکتاپ و حتی گوشی اندروید ما استفاده کند در رودروایسی قرار می گیریم و با اینکه راضی نیستیم گوشی یا سیستم خود را دو دستی در اختیار آنها قرار می دهیم.

اگر در چنین شرایطی گیر افتاده باشید یک حس ناخوشایند در شما شکل می گیرد. با ساخت اکانت مهمان شما می توانید از این حس نجات پیدا کنید. ساخت اکانت مهمان تنها یکی از ۵ روشی است که شما برای مقابله با جاسوسی گوشی و لپ تاپ می توانید بکار ببرید.

قفل کردن راهی برای جلوگیری از فضولی و جاسوسی گوشی و لپ تاپ

فرض می کنیم که گوشی های هوشمند و لپ تاپ شما توسط رمز عبور، الگو و پین، اسکن اثر انگشت یا اسکن چهره محافظت می شود. همه این ها می توانند از ورود افراد به گوشی تان و یا سرک کشیدن به برنامه هایتان جلوگیری کند. برای جلوگیری از جاسوسی گوشی، شما باید این گزینه ها را در گوشی تان پیدا و فعال کنید و در تنظیمات گوشی اندروید در قسمت حریم خصوصی و امنیت گزینه ایمنی یا Security را انتخاب کنید. در قسمت قفل صفحه شما می توانید پین کد، الگو، اسلاید، رمز ورود و.. را اعمال کنید.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

کاربران دستگاه های iOS به مسیر Settings > Touch ID & Passcode یا مسیر Settings > Passcode بروند. اگر آیفون ایکس دارید به مسیر Settings > Face ID & Passcode بروید. روی Turn Passcode On تپ کنید و کلمه عبور وارد کنید.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

کاربران مک به مسیر System Preferences > Security & Privacy بروند. در سربرگ General و در قسمت Require password حداقل تاخیر زمانی برای به خواب رفتن یا شروع محافظ صفحه نمایش انتخاب کنید.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

اگر قصد دارید ابزارهای جاسوسی که در اتاق تان کار گذاشته شده است را پیدا کنید پیشنهاد می کنیم پست چگونه دستگاه‌ شنود ، دوربین مخفی و سایر ابزار جاسوسی را پیدا و شناسایی کنیم ؟ را مطالعه بفرمایید.

با کاهش تاخیر زمانی از جاسوسی کامپیوتر و گوشی خود جلوگیری کنید

علاوه بر این شما می توانید تاخیر زمانی دستگاه های خود را پایین بیاورید به طوری که تقریبا پس از کارنکردن با این دستگاه ها به طور خودکار قفل شوند. اگر این تاخیر زمانی طولانی باشد وقتی شما برای لحظه ای از لپ تاپ یا گوشی خود دور می شوید شخص دیگری فرصت سرک کشی و جاسوسی را پیدا خواهد کرد.

برای تنظیم تاخیر زمانی قفل شدن گوشی می توانید وارد تنظیمات دستگاه اندروید خود شوید. بعد وارد صفحه نمایش یا Display شوید. در قسمت Sleep یا حالت خواب شما می توانید تاخیر زمانی خود را انتخاب کنید.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

اگر می خواهید کنترل کامل روی دستگاه های آیفون و آی پد خود داشته باشید می توانید Auto-Lock را غیرفعال کنید. برای انجام این کار وارد Settings شوید. Display & Brightness را انتخاب کنید. روی Auto Lock تپ کنید و گزینه Never را انتخاب کنید.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

کاربران مک می توانند منوی Apple را انتخاب کنند و System Preferences را انتخاب کنند. بعدی روی Energy Saver کلیک کنند. در قسمت Turn Display Off After تنظیمات خود را اعمال کنید.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

جلوگیری از جاسوسی اینترنتی با استفاده از نرم افزارهای امنیتی

قبلا در انزل وب در مورد چگونه بفهمیم گوشی ما تحت کنترل و جاسوسی است ؟ صحبت کردیم. هکرها و افرادی که با شما زندگی می کنند می توانند از دستگاه ها و اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته اید سوء استفاده کنند. برای مشاهده این که چه دستگاه ها و چه اطلاعاتی را به اشتراک گذاشته اید می توانید به صورت زیر عمل کنید.

در ویندوز وارد File Explorer شوید و روی Network کلیک کنید. در مک وارد System Preferences شوید و روی Sharing کلیک کنید. در اینجا فایل ها و پوشه هایی که با سایر شبکه به اشتراک گذاشته اید را بررسی کنید. در اینجا شما همچنین می توانید سرورهای رسانه ای، کروم کست ها (Chrome cast) و غیره را مشاهده کنید. بنابراین بخاطر داشته باشید که هر کسی که در این شبکه است می تواند به این دستگاه ها دسترسی داشته باشد.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

با کمی کار روی شبکه می توانید به تمام سایت هایی که بازدید کرده اید دسترسی پیدا کنید (حتی می توان به اطلاعات خصوصی مانند اطلاعات کارت بانکی و پسوردهای رمزگذاری شده دسترسی پیدا کرد) بهترین و کامل ترین روش برای محافظت در برابر این مشکل این است که برنامه های VPN نصب کنید. شما باید از سایت هایی که آدرس شان با HTTPS (که بیشتر سایت های محبوب و مشهور از این پروتکل استفاده می کنند) شروع می شود بازدید کنید تا اتصال شما به این صورت رمزگذاری شود.

برای جلوگیری از هک گوشی خود پیشنهاد می کنیم پست هک گوشی از طریق شماره تلفن ، اس ام اس و.. امکان پذیر است؟ راه های جلوگیری از هک را مطالعه بفرمایید.

برای جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی خود کاربر مهمان بسازید

اگر شما با کسی زندگی می کنید که می خواهد در گجت های شما سرک بکشد و شما در این مورد نگران هستید می توانید اقدامات زیر را برای جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی تان انجام دهید.

ساده ترین روش برای کاربران ویندوز و مک این است که یک حساب کاربری جداگانه بسازند تا دوستان و خانواده شان بتوانند از آنها استفاده کنند. با ایجاد اکانت مهمان هر پروفایل فضای ذخیره سازی مختص به خود را خواهد داشت. فایل ها و برنامه ها بین کاربران اشتراک گذاشته نمی شود. بنابراین تمام فایل ها و برنامه های شما از هم جدا می شود.

در مک شما همچنین می توانید یک حساب کاربری مهمان از طریق Users & Groups در System Preferences بسازید.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

کاربران اندروید وارد قسمت تنظیمات گوشی خود شوید و به مسیر Security & Location > Lock screen preferences بروید. حالا گزینه Add Users From Lock Screen را فعال کنید. قبلا در انزل وب ۳ روش فعال کردن ویژگی حالت مهمان در گوشی های اندروید را آموزش دادیم.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

ویژگی مشابه ای در دستگاه های آیفون به نام Guided Access وجود دارد. برای فعال کردن این ویژگی به مسیر Settings > General > Accessibility > Guided Access بروید.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

ترفند دیگری که کاربران اندروید برای جلوگیری از جاسوسی گوشی شان می توانند استفاده کنند پین یا سنجاق کردن برنامه ها است. وارد تنظیمات گوشی اندروید خود شوید روی Security تپ کنید. در صفحه بعد روی Screen pinning تپ کنید. در پنجر باز شده دکمه لغزنده را On کنید. این بدان معناست که گوشی شما تنها برنامه ای که شما می خواهید را نمایش خواهد داد.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی

امنیت خود را ارتقا دهید و از جاسوسی گوشی و کامپیوتر خود جلوگیری کنید

شما می توانید وسایلی که قابلیت قفل کردن سیستم و گوشی را دارند استفاده کنید. به طور مثال با استفاده از Security Safe که در سایت آمازون به فروش می رسد و شما در تصویر زیر مشاهده می کنید می توانید سیستم خود را قفل گذاری کنید. با این کار کسی نمی تواند از سیستم شما استفاده کند و به اطلاعات آن سرک بکشد.

اگر واقعا در مورد کسانی که در حال رفت و آمد به اتاق شما هستند نگران هستید می توانید دوربین های امنیتی و یا سیستم های سنسور حرارتی را که تنظیمات سختی ندارند خریداری و نصب کنید.

جلوگیری از جاسوسی کامپیوتر و گوشی