تکنولوژیک نیوز

حکمرانی آی‌پد اپل بر بازار تبلت جهان

با وجودی که بازار جهانی تبلت، روزهای خوبی را تجربه کرده است، اپل همچنان رهبری خود را در بازار حفظ کرده و نسبت به رقبای بزرگش بیشترین سهم از فروش را به خود اختصاص داده است. آخرین اطلاعات از پیگیری وضعیت توسط IDC، نشان می‌دهد که اپل تبلت‌های بیشتری را نسبت به سامسونگ و آمازون به فروش می‌رساند. اپل خود نیز این نتایج بدست آمده را تایید می‌کند که در سال ۲۰۱۷ بیش از  ۴۳.۸ میلیون عدد آی‌پد به فروش رسانده است.

اپل با یک حاشیه امنیت قابل توجه در فروش جهانی تبلت‌ها در رتبه اول جهان قرار دارد و آی‌پد اپل هنوز هم محبوب‌ترین تبلت جهان است؛ چرا که آمار نشان می‌دهد شرکت‌های سامسونگ و آمازون بر روی هم نیز نتوانسته‌اند به اندازه شرکت اپل در سال ۲۰۱۷ تبلت بفروشند!

بر اساس تخمین‌های IDC، سامسونگ در سال ۲۰۱۷ تنها ۲۴.۹ میلیون عدد و شرکت آمازون نیز ۱۶.۷ میلیون تبلت فروخته‌اند که با جمع میزان فروش تبلت هر دو شرکت به عدد ۴۱.۶ میلیون عدد خواهیم رسید که چیزی در حدود ۲.۲ میلیون تبلت کمتر از فروش اپل است که توانسته ۴۳.۸ میلیون عدد آی‌پد به مشتریان بفروشد.

حتی فروش تبلت سامسونگ نسبت به مدت مشابه پارسال (۲۰۱۶) که شرکت توانسته بود ۲۶.۶ میلیون عدد تبلت بفروشد، کاهشی ۶.۴ درصدی را نشان می‌دهد. اما از طرف دیگر شرکت آمازون با رشدی چشم‌گیر از فروش ۱۲.۱ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۶ به ۱۶.۷ میلیون عدد در سال گذشته رسیده است که ۳۸ درصد افزایش فروش را نشان می‌دهد.

اگر همه چیز به همین شکل پیش برود، چیزی نخواهد گذشت که آمازون با رسیدن و عبور از سامسونگ، به رتبه دوم بازار جهانی فروش تبلت در دنیا دست یابد. البته هنوز برای رسیدن به اپل راهی طولانی در پیش دارد، ولی سامسونگ اگر بخواهد رسیدن به اپل در دسترسش خواهد بود.

آمازون در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۷ با فروش ۷.۷ میلیون دستگاه توانست رتبه دوم فروش تبلت را از سامسونگ با ۷ میلیون عدد، بگیرد. غول کره‌ای در این سه ماه کاهشی ۱۳ درصدی را شاهد بود در حالی که فروش تبلت آمازون در سه ماهه چهارم ۲۰۱۷، رشد حیرت انگیز ۵۰.۳ درصدی را شاهد بود.