تکنولوژیک نیوز

مسئولیت تضمین امنیت سرویس های USSD گردن اپراتورها افتاد

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد مباحث مطرح شده برای قطع کدهای دستوری موبایل توضیح داد و گفت اپراتورها باید امنیت سرویس های USSD را تضمین کنند.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد اگر اپراتورها امنیت سرویس های USSD را تضمین نکنند، قطعا نظر ما هم این است که این شیوه ادامه نداشته باشد. جهرمی در مورد تصمیم اتخاذ شده برای قطع کدهای دستوری موبایل اظهار کرد تصمیم بانک مرکزی در کلیت خودش تصمیم درستی است و باید امنیت را در خدمات بانکی لحاظ کنیم. اکنون در بستر USSD، از دکل مخابراتی تا شبکه بانکی، اطلاعات کارت مشتریان را در اختیار دارند و این خود یک مخاطره است. وی در ادامه افزود:

سرویس های USSD از ابتدا با مجوز بانک مرکزی به وجود آمده و بخش عمده‌ای از خرید مردم از خدمات اپراتورها بر روی این بستر انجام می‌شود. زمانی که سرویسی دارای محبوبیت در بهره‌برداری است، اگر بخواهیم تغییراتی در آن انجام دهیم باید تاثیرات آن را در بازار بسنجیم. در حال حاضر پس از کدهای دستوری موبایل، بیشترین خرید شارژها از دستگاه‌های POS انجام می‌شود، ولی گاهی اوقات خرید کارت شارژهای ۱۰ هزار تومانی از طریق این دستگاه‌ها تا سقف ۱۵۰۰ تومان برای مشتریان هزینه داشته است.

قطع سرویس های USSD باعث متضرر شدن مردم می‌شود

وزیر ارتباطات اظهار کرد قطع سرویس های USSD موجب کاهش بازار حوزه ICT و متضرر شدن مردم می‌شود و ما نباید در قبال این موضوع بی تفاوت باشیم. وی خاطرنشان کرد که صحبت‌های مفصلی با دکتر سیف، رئیس کل بانک مرکزی و سایر مسئولان بانک مرکزی انجام شده و اپراتورها نیز گفته‌اند اگر مساله امنیت این تراکنش‌ها است، ما آن‌ها را امن می‌کنیم.

به گفته آذری جهرمی، در نتیجه این نشست‌ها قرار شد تا یک سری اقدامات را سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در جهت خواسته‌های بانک مرکزی انجام دهد تا امنیت بستر USSD تضمین شود و کمیته‌ای نیز برای پیگیری خواسته‌های بانک مرکزی تشکیل شده است.