تکنولوژیک نیوز

شناسایی مجرمان با عینک های آفتابی تشخیص چهره توسط پلیس چین

یک ابزار دیگر به تجهیزات پلیس چین اضافه شده و حالا آنها به کمک عینک های آفتابی تشخیص چهره خود می‌توانند تسلط بهتری بر شهروندان و سوابق قبلی آنها داشته و مجرمان را شناسایی کنند.

پلیس چین اخیرا به نوعی عینک هوشمند مجهز شده که با تشخیص چهره افراد، به شناسایی مجرمان کمک بسیار زیادی می‌کند. این عینک‌ها در حال حاضر توسط پلیس شهر ژنگ ژو و در ایستگاه‌های قطار شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. افسران پلیس به کمک عینک های آفتابی تشخیص چهره خود می‌توانند به پردازش و بررسی مسافران در تعطیلات سال جدید بپردازند. این بازه زمانی شاهد شلوغی بسیار زیادی در چین هستیم و گفته می‌شود بیشترین جابجایی انسان‌ها بر روی زمین نیز در همین بازه اتفاق می‌افتد. پلیس نیز اعلام کرده است که این عینک‌ها تاکنون به شناسایی ۷ فرد سابقه‌دار در پرونده‌های بزرگ امنیتی کمک کرده‌اند. همچنین ۲۶ نفر از مسافرانی که با کارت شناسایی جعلی مشغول به مسافرت بودند توسط عینک های آفتابی تشخیص چهره پلیس چین شناسایی و دستگیر شده‌اند.

عینک های آفتابی تشخیص چهره

این عینک‌ها جدیدترین گجت‌های مدرن به‌کارگرفته شده در امور امنیتی کشور چین و پلیس آنها به شمار می‌روند. طی سال‌های اخیر کشور چین سرمایه‌گذاری خوبی بر روی فناوری‌های جدید و پیشرفته حوزه شناسایی افراد کرده است و در همین زمینه یک هوش مصنوعی جهت شناسایی افراد مختلف و اطلاع از موقعیت مکانی آنها در شهر آماده کار شده است. نکته جالب توجه دیگر اینکه در یک گزارش دیگر تعداد دوربین‌های امنیتی کشور چین تا سال ۲۰۲۰ حدود ۶۰۰ میلیون تخمین زده شده است.

طبق اطلاعات گزارش جدید ژورنال وال استریت، عینک های آفتابی تشخیص چهره پلیس چین در ژنگ ژو به کمک کمپانی LLVision در پکن ساخته شده‌اند. یکی از مدیران اصلی این شرکت اعلام کرد که کارشناسان آنها با همکاری پلیس محلی توانستند این عینک‌ها را متناسب با نیاز آنها طراحی کنند.

عینک های آفتابی تشخیص چهره

یکی از چالش‌های اصلی برای نرم افزار تشخیص چهره در دوربین‌های CCTV، تار بودن تصاویر است و تا زمانی که شناسایی یک فرد کامل شود، احتمالا از کادر دوربین خارج خواهد شد. با این حال عینک های آفتابی تشخیص چهره این مزیت را دارند که به کمک آنها می‌توان هر لحظه هر جایی را که نیاز است بررسی کرد. حالا به لطف این عینک‌های پوشیدنی و هوش مصنوعی به کار گرفته شده در آنها، بازخورد سریع و دقیقی به افسران پلیس ارائه می‌شود.

این عینک‌ها توسط یک واحد قابل حمل و متمرکز کنترل می‌شوند و قیمت آنها نیز ۳۹۹۹ یوان (حدود ۶۳۶ دلار) ذکر شده است. با این حال جهت قرار گرفتن قابلیت تشخیص چهره در آنها باید هزینه بیشتری پرداخت شود. کمپانی LLVision اعلام کرده است که به کمک دیتابیس از قبل آماده شده ۱۰ هزار مضنون و جنایت کار، می‌توانند فرد مورد نظر را در عرض ۱۰۰ میلی‌ثانیه شناسایی کنند. با این حال سطح دقت ذکر شده می‌تواند در حالت عادی و روزمره بنا بر شرایط مختلف محیطی تغییر کند.

عینک های آفتابی تشخیص چهره

میزان انعطاف‌پذیری گجت‌هایی نظیر همین عینک‌های هوشمند، نگرانی‌هایی را برای برخی کارشناسان به وجود آورده است. این افراد معتقدند تکنولوژی جدید امنیتی نظیر همین مورد بدون بررسی ابعاد مختلف امنیتی و اجتماعی طراحی می‌شوند و قدرت بسیار زیادی به دولت‌ها خواهند داد. به خصوص در کشور چین که قانون حق ردیابی و کنترل کردن شهروندان را به صورت کامل در اختیار دولت قرار داده است.