تکنولوژیک نیوز

قبل از خرید دوربین های گوپرو این نکات کلیدی را رعایت کنید

از دوربین های سنگین و بزرگ خسته شده اید و نمی توانید آن ها را مدت زیادی در طول سفر حمل کنید؟‌ چرا دوربین GoPro را امتحان نمی کنید؟‌ این دوربین ها  به دلیل سهولت در استفاده و امکان فیلمبرداری به گزینه مناسبی برای عکاسی  در سفر تبدیل شده اند. مطابق نظرسنجی ها،‌ این دوربین ها یکی از محبوبترین ها برای عکاسی در سفر هستند چون از آن‌ها به راحتی می توان در مسافت های طولانی برای عکاسی در سفر یا عکاسی خیابانی استفاده کرد و هیچ فشاری به شانه و دست عکاس وارد نمی کند. گوپروها روز به روز محبوب تر می شوند و با افزایش فروش آن ها،‌ مردم تمایل بیشتری به کسب اطلاعات در موردشان خواهند داشت. اگر چنین دوربینی تهیه کرده اید باید روش های عکاسی با آن را نیز بدانید. در این مقاله راههایی برای ثبت بهترین عکس ها و ویدئوها با دوربینهای گوپرو را مرور می کنیم.

  • فقط یک عکس نگیرید

یکی از مهم ترین  توصیه ها برای عکاسی با گوپرو این است که به ثبت یک عکس قناعت نکنید. اگر تنظیمات دوربین خود را چک کنید مطمئنا گزینه های حالت عکاسی پیاپی و فیلمبرداری تایم لپس را خواهید دید.

اگر بیش از یک عکس ثبت کنید شانس ثبت تصویر دلخواهتان بالاتر می رود و دیگر لازم نیست نگران این باشید که عکستان تار می شود یا در کادرتان عناصر اضافی وجود دارد.

هیچ لرزشگیری در این دوربین‌ها تعبیه نشده است،‌ بنابراین برای جلوگیری از تار شدن تصویر بهتر است از همان حالت عکاسی پیاپی استفاده کنید تا بهترین و واضح ترینشان را انتخاب نمایید.

برای عکاسی پیاپی می توانید از عکاسی پیاپی ۳۰ فریم در ثانیه استفاده کنید یا تایم لپس را روی عکاسی در هر ۰٫۵ ثانیه یک بار، تنظیم کنید. به این ترتیب عکس های بیشتری ثبت کرده و بهتر می توانید عکس مورد نظر خود را از میان آن ها انتخاب کنید.

  • حواستان به شارژ باتری باشد

هیچ چیز بدتر از این نیست که حین عکاسی با دوربین، باتری اش تمام شود.

دو راه برای کنترل شارژ باتری دوربینتان وجود دارد.

یکی از راه ها این است که شارژ باتری را مرتبا از طریق صفحه نمایش جلوی دوربین چک کنید. یک شاخص کوچک روی صفحه  وجود دارد که به شما میزان شارژ باتری را نشان می دهد و از طریق آن می توانید بفهمید که شارژ باتری کامل، نیمه پر یا رو به اتمام است. اگر شاخص موجود در صفحه ی اسکرین شروع به چشمک زدن کرد، یعنی رو به اتمام است و باید گوپرو را مجددا شارژ کنید.

راه دیگری هم هست. می توانید چند باتری یدکی بخرید و آن ها را حین عکاسی به همراه داشته باشید. به این ترتیب دیگر نیازی به شارژ مجدد دوربینتان ندارید و لازم نیست نگران کاهش عمر باتری باشید.

راه های مختلفی برای حفظ شارژ باتری گوپرو وجود دارد. مثلا هیچ وقت جز در مواقع ضروری وای فای یا بلوتوث خود را روشن نکنید. به جای این که به اپلیکیشن متصل شوید و با استفاده از تلفن همراه، عکس را به زیبایی کادربندی کنید، چند عکس بیشتر بگیرید.

اگر قرار است کل روز بیرون باشید و عکاسی کنید، زمانی که از گوپرو استفاده نمی کنید آن را خاموش نمایید. البته اگر قرار است فقط برای مدت کوتاهی بیرون باشید بهتر است آن را روشن و در حالت آماده قرار دهید.

با هر باتری به مدت نود دقیقه الی یک ساعت می توانید عکاسی و فیلمبرداری کنید. اما طبق تجربه، بهتر است همیشه یک باتری یدکی با خود داشته باشید.

  • به سوژه نزدیک شوید

وجود یک لنز واید در دوربین گوپرو به این معنی است که هر چه از سوژه دورتر باشید کوچک تر به نظر می رسد. پس مهم نیست که از یک بنای ساختمانی عکاسی می کنید یا قرار است از دوستتان عکس بگیرید،‌ در هر صورت بهتر است به سوژه نزدیک شوید. 

قبل از شروع عکاسی با گوپرو، حتما میزان فاصله ی لازم برای ثبت عکس با گوپرو را امتحان و بررسی کنید.

اگر تازه شروع به عکاسی با گوپرو کرده‌اید بهتر است اپلیکیشن گوپرو را در تلفن همراه خود دانلود کرده و از آن استفاده کنید. البته تا وقتی که به عکسهای دلخواهتان دست نیافته اید، بهتر است از آن کمک بگیرید.

بدلیل وجود لنز واید، حتی برای سلفی گرفتن با گوپرو هم باید دوربین را نزدیک صورت خود نگهدارید، چون حتی  فاصله ای به طول بازویتان نیز باعث می شود برخی عناصر،‌ ناخواسته در کادر عکستان پدیدار شود.  پس برای عکاسی با گوپرو،‌ در هر شرایطی واقعا باید به سوژه نزدیک شوید.

  • گوپرو را ثابت نگه دارید

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از افراد با گوپرو پیدا می کنند تصاویر تار و لرزانی است که با این دوربین ها ثبت می شوند.

تار شدن تصاویر با گوپرو به دو دلیل است:

اولی، همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد، مربوط به لرزشگیر است. در گوپروها هیچ لرزشگیری وجود ندارد. دومین دلیل این است که در دوربین های کوچکی مثل گوپرو،‌ حتی کوچک ترین حرکات نیز باعث تار شدن تصویر می‌شود.

با گذشت زمان،‌ هرچه بیشتر تمرین کنید، حمل دوربین با دست برایتان راحت تر می شود و می توانید به راحتی از تارشدن تصاویر جلوگیری کنید.

البته می توانید دوربین را دو دستی نیز حمل کنید و یا از هولدر گوپرو استفاده کنید، در اینصورت باید مطمئن شوید که دوربین روی آن محکم شده و پیچ هایش سفت شد‌ه‌اند.

اگر حس می کنید ویدئوی شما با گوپرو واقعا لرزان ثبت می شود، بهتر است یک نگاهی هم به لرزشگیرهای دستی، مثل گیمبال های دستی که در بازار موجود است بیندازید و از آن‌ها استفاده کنید تا بتوانید عکس های شارپ تر و ثابت تری ثبت کنید.

  • از زوایای خوبی عکس بگیرید

برخلاف دوربین های کامپکت،‌ شما با دوربین های گوپرو می توانید زوایای واقعا کم نظیر و جذابی پیدا کرده و عکس های حیرت انگیزی ثبت کنید.

اگر شما از هولدرهای گوپرو استفاده کنید، کارتان نیز راحت تر خواهد شد. حتی می توانید گوپرو را از زوایایی بگیرید و عکاسی کنید که با هیچ دوربین دیگری قادر به این کار نیستید.

اگر گوپرو را به بالای خودرو، شیشه ها یا هرجای دیگری از آن متصل کنید، خیلی راحت تر می توانید از زوایا و مکان های مختلف عکاسی کنید. با عکاسی از مناطق و مناظر مختلف، سفرنامه ی تصویری بهتری خواهید داشت و لحظات بیشتری از سفر خود را ثبت می کنید.

  • تمرین باعث تکامل می‌شود

چون دوربین های گوپرو منظره یاب ندارند، برای چک کردن عکس های خود باید آن ها را در کامپیوترتان آپلود کنید یا از یکی از اپلیکیشن های گوپرو در گوشی های هوشمند استفاده کنید. ولی اگر از قبل تجربه ی استفاده از دوربین های کامپکت یا دیجیتالی دارید، از مهارت خود استفاده کرده و دیگر نگران عکس‌هایتان نباشید.

پس برای دست یابی به این مرحله، باید تمرین کنید. تمرین بیشتر منجر به بالارفتن مهارت عکاسیتان شده و دیگر نیازی نیست نگران چک کردن تصاویر در اپلیکیشن و مشاهده ی نتیجه ی عکاسی خود باشید.

اگر به یاد داشته باشید،‌ گفتیم که فقط یک عکس نگیرید. بالارفتن مهارت نیز یکی دیگر از دلایل این توصیه است.

حتی اگر قصد عکاسی در سفر را ندارید و فقط می خواهید با گوپروی خود از اطراف خانه عکاسی کنید؛ زوایای مختلف را امتحان کرده و نقات بهتر را پیدا کنید، نکاتی که برای عکاسی در سفر فرا گرفته‌اید همچنان کاربردی اند و به کمک آن ها می توانید تصاویر بی نظیری ثبت کنید.

  • از بند دوربین استفاده کنید.

حتی المقدور از حمل دوربین گوپرو با دست اجتناب کنید و از پایه ها و تجهیزات نگه دارنده یا بند دوربین استفاده کنید.

گوپرو دوربین بسیار کوچک و سبکی است و مطمئنا دوست ندارید که از دستتان رها شود، یا آن را جایی گم کنید و جا بگذارید.

از ضروریات عکاسی با گوپرو می توان به تهیه یک بند مچی اشاره کرد. اگر از هولدر استفاده می کنید حتما از بند دوربین برای اتصال گوپرو به هولدر استفاده نمایید. به این ترتیب دیگر لازم نیست نگران گم شدن یا سقوط گوپرو خود باشید.

بهتر است گوپرو را با یک سه پایه سبک حمل کنید، چراکه سایز سه پایه از گوپرو بزرگتر است و به این ترتیب علاوه بر اینکه تصاویر واضح تری با آن ثبت می کنید، امکان ندارد گوپرو را جا بگذارید یا از دستتان سقوط کند.

برای حمل گوپرو در عکاسی ورزشی مثل شنا، آن را به خودتان متصل کنید.  در این صورت امکان ندارد دوربینتان گم شود.

  • از هولدر استفاده کنید

یکی دیگر از توصیه ها در عکاسی با گوپرو، استفاده از هولدرها می باشد. هولدرهای متنوع و زیادی در بازار وجود دارند که می توانید یکی از آن ها را به دلخواه انتخاب کنید و در صورت  استفاده ی درست از آن ها عکس های بسیار بهتر و واضح تری ثبت نمایید.

برای مثال هولدری که دارای سه پایه است، به عنوان مونوپاد، لرزشگیر یا گیمبال نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین هولدرهایی با پایه های مکنده نیز وجود دارند که می توانید آن ها را روی یک سطح بچسبانید و برای ثبت فرصت های ناب و تایم لپس های جذاب از آن ها استفاده کنید.

صرف نظر از نوع هولدرها، همگی یک هدف مشخص دارند که آن هم افزایش ثبوت گوپرو و ثبت تصاویر شارپ تر می باشد. پس توصیه ی ما این است که حین سفر،‌ حداقل با خود دو الی سه هولدر متفاوت و متحرک داشته باشید تا بتوانید از آن ها در شرایط و موقعیت های متفاوت استفاده کنید.

  • مراقب کدرشدن گوپرو باشید

بهترین راه نابودی یک عکس زیبا این است که اجازه دهید دوربین گوپرو شما کدر شود و هیچ کاری برای رفع این مسئله انجام ندهید. تجهیزات زیادی در بازار وجود دارد که به کمک آن ها می توانید از کدر شدن داخل گوپرو جلوگیری کنید.

یکی از دلایل کدر شدن داخل دوربین، این است که خود گوپرو حین استفاده داغ می شود و اگر دمای بیرون با دمای داخل دوربین متفاوت باشد، رطوبت جمع شده و کدر می گردد.

اگر حین عکاسی پیاده روی نیز می کنید، برای جلوگیری از کدر شدن دوربین از یک  کیف آویز دوربین که دارای منفذهای زیادی است، استفاده کنید. بنابراین اطراف دوربین جریان هوا وجود دارد و داخلش آنقدر گرم نمی شود که رطوبت جمع شود.

اگر هوا بارانی است یا از دوربین در یک محیط خیس استفاده می کنید، مثل استخر، پس حتما باید از یک کیف مخصوص و بدون منفذ استفاده کنید. در این شرایط برای جلوگیری از کدر شدن داخل دوربین  بهتر است یک دستمال کاغذی کوچک، حوله یا کمی برنج خام داخل کیفش بریزید. بنابراین رطوبت توسط آن ها جذب شده و از کدر شدن دوربین جلوگیری می شود و می توانید تصاویر بی نظیری با گوپرو خود ثبت کنید.

  • عکس های خود را ویرایش کنید

گهگاه حین عکاسی با گوپرو، عکسها خوب‌ ولی زیادی تیره یا روشن می شوند، یا تصویر نوردهی مطلوب و مورد نظر شما را ندارد. راه حلی که اینجا مطرح می شود ویرایش عکس ها در پردازش ثانویه است.

معمولا برای ویرایش عکس ها استفاده از نرم افزار Lightroom توصیه می شود ولی اپلیکیشن GoPro Studio  نیز یک نرم افزار ویرایش عکس بی نظیر است.

با این روش نه تنها می توانید کم کم مهارت خود را ارتقاء دهید بلکه با ویرایش، عکس های خود را خیلی زیباتر و بهتر از حالت ارجینال و خام در می‌آورید.