تکنولوژیک نیوز

ساخت ماشین‌های برقی با همکاری آئودی و پورشه

دو شرکت خودروسازی آلمانی آئودی و پورشه همواره با همکاری یکدیگر در مسیر پیشرفت صنعت خودرو حرکت میکردند. این دو در مواردی از پلتفرم های مشترک برای ساخت خودرو نیز استفاده کرده اند. به عنوان مثال خودروهای کاین و ماکان شرکت پورشه شاسی کاملاً مشابهی با خودورهای Q7 و Q5 آئودی دارند. به نظر میرسد همکاری این دو در عصر خودروهای الکتریکی نیز ادامه خواهد یافت.

در مصاحبه ای با مجله Stuttgarter Zeitung اقای اولیور بلوم از طرف پورشه و روپرت استادلر از طرف آئودی عنوان کرده اند که این دو شرکت که هر دو زیر مجموعه های برند فولکس واگن هستند قرار است مشترکاً پلتفرم خودروی الکتریکی تولید کنند که برای چندین مدل از سال های ۲۰۲۱ به بعد به کار گرفته خواهد شد. آئودی در حال حاضر برنامه هایی برای تولید ۲ خودروی سدان و ۲ خودروی SUV دارد. در حالیکه پورشه اولین خودروی خود را با این پلتفرم را در همان کارخانه تولید خودروی ماکان به مرحله ساخت خواهد رساند. البته این بدان معنی نیست که خودروی الکتریکی پورشه نسخه ای از خودروی ماکان خواهد بود، اما مشخصاً با تجهیزات این کارخانه امکان تولید خودروی الکتریکی کوپه میسر نمی شود.

جای تعجب ندارد که این دو غول دنیای خودروسازی بخواهند با همکاری یکدیگر دست به تولید پلتفرم بزنند. زیرا همانطور که آقای بلوم در مصاحبه مذکور گفت اگر هر کدام از این شرکت ها به تنهایی بخواهند این پلتفرم ها را تولید کنند هزینه آن ۳۰ درصد بیشتر خواهد بود. که البته آقای استادلر در تکمیل حرف های وی عنوان کرد که این افزایش ۳۰ درصدی باعث به وجود آمدن تفاوت های چند میلیارد دلاری در هزینه ها می شود. علاوه بر این زمان تولید آن نیز در صورت عدم همکاری به سال ۲۰۲۵ موکول میشد.

با وجود شرکت های پرآوازه ای در زمینه تولید خودروهای الکتریکی که با سرمایه گذاری های فوق العاده زیاد توانسته اند به راحتی این بازار را در دست خود بگیرند، همکاری پورشه و آئودی جهت تولید خودروی الکتریکی معقولانه ترین کاری است که این دو می توانستند برای بقا در این صنعت انجام دهند.