تکنولوژیک نیوز

هوش مصنوعی از تبلیغات گروه های تروریستی در اینترنت جلوگیری خواهد کرد

دولت بریتانیا با اختصاص بودجه به دنبال توسعه الگوریتم اختصاصی هوش مصنوعی است که از آن به منظور جلوگیری از تبلیغات گروه های تروریستی در اینترنت استفاده خواهد شد.

به گزارش ورج، این جدیدترین اقدام دولت بریتانیا برای مبارزه با انتشار محتوای ترویج کننده خشونت و تروریسم در اینترنت است که هدف اصلی آن تشخیص و پیشگیری از انتشار ویدئوهای مرتبط با گروه های تروریستی از جمله دولت اسلامی عراق و شام (داعش) اعلام شده. طرف قرارداد دولت بریتانیا در این زمینه یک استارتاپ مقیم لندن به نام ASI Data Science است و هزینه اعلام شده برای تکمیل این پروژه مبلغی نزدیک به ۸۵۰ هزار دلار گزارش شده است.

ظاهرا دولت بریتانیا قصد دارد ابزار مورد نظر را در اختیار پلتفرم های انتشار ویدئو و سرویس های ذخیره ابری فایل ها نظیر Vimeo و pCloud قرار دهد تا به این ترتیب این سرویس های کوچک نیز بتوانند به صورت موثرتری با گسترش تروریسم مقابله کنند. با این حال به نظر می رسد کمپانی های بزرگتری مانند فیسبوک و یوتیوب نیازی به استفاده از این الگوریتم ندارند زیرا هر یک در حال توسعه ابزارهای اختصاصی و هوشمند خود هستند. بر اساس گزارش منتشر شده، الگوریتم پیشنهادی ASI قادر به تشخیص ۹۴ درصد از تبلیغات مرتبط با داعش با دقت ۹۹٫۹۹ درصد است. در نتیجه در وب سایتی که روزانه ۵ میلیون ویدئو در آن بارگزاری می شود تنها ۲۵۰ عدد تشخیص اشتباه امکان پذیر است که این تعداد اندک هم می تواند توسط اپراتورهای انسانی بازبینی شود. الگوریتم مورد نظر از المان های رایج در ویدئوهای مربوط به داعش برای تشخیص آنها استفاده می کند که از جمله می توان به لوگو و طراحی صحنه و حتی مواردی مانند متادیتا شامل محل آپلود شدن ویدئو اشاره کرد. وب سایت های مطرح حوزه تکنولوژی در سال های اخیر تحت فشار شدید دولت ها برای امن تر کردن محیط کاربری خود قرار گرفته اند. دسامبر گذشته بود که یوتیوب اعلام کرد بیش از ۱۵۰۰۰۰ ویدئو با موضوع گسترش خشونت و تروریسم را از پلتفرم خود حذف کرده است. الگوریتم های تشخیصی توسعه داده شده توسط گوگل و فیسبوک بر اساس گفته های این دو شرکت قادرند نزدیک به ۹۹ درصد از محتوای ویدئویی مرتبط با ترویج خشونت از طریق گروه های تروریستی را تشخیص دهند.