تکنولوژیک نیوز

مرحله جدید رجیستری گوشی های موبایل از فردا آغاز خواهد شد

همانطور که پیش تر در خبرها اعلام شده بود، ال جی برند جدیدی است که وارد طرح رجیستری شده است. امروز معاون وزیر ارتباطات، حسین فلاح جوشقانی اعلام کرد که از فردا، یعنی ۲۸ بهمن تمامی گوشی های ال جی که خریداری می شوند باید فرایند ثبت شناسه گوشی در شبکه را اجرایی کنند. جوشقانی در گفت و گو با خبرگزاری مهر اعلام کرد که تا پایان سال، همه برندهایی که وارد بازار گوشی می شوند، تحت این طرح قرار خواهند گرفت. او افزود:

پس از گوشی های ال جی دو برند اصلی بازار که در بازار ایران بیشترین سهم را دارند، مشمول طرح رجیستری می شوند و گوشی های قاچاق آنها در لیست سیاه قرار می گیرد.

مشخص است که منظور وزیر ارتباطات دو برند سامسونگ و هواوی است که درصد بزرگی از بازار موبایل ایران را به خود اختصاص داده اند. او گفت که برند آیفون ۱۰ درصد، برند ال جی ۱۷ درصد و دو برند اصلی دیگر سایر سهم بازار را در اختیار دارند. تا امروز ۴ برند آیفون، موتورولا، گوگل و بلک بری در فاز عملیاتی طرح رجیستری قرار گرفته اند و بیشترین تعداد گوشی هایی که در شبکه ثبت نشده مربوط به آیفون بوده است. بیش از ۳۰ هزار گوشی از برند اپل از تاریخ اجرای طرح رجیستری بدلیل عدم ثبت در شبکه قطع شده اند.

جوشقانی اعلام کرد که در حدود سه هزار پیامک هشدار به دارندگان گوشی های آیفونی که در شبکه ثبت نشده اند، ارسال شده است و اگر مشترکانی به قطع گوشی یادریافت پیامک مشکل دارند می توانند با مرکز پاسخگوی رجیستری با شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس گرفته و مشکل خود را حل کنند.

معاون وزیر ارتباطات در پایان به این نکته اشاره کرده که در حدود ۷۰ درصد از گوشی هایی که در فاز اجرایی طرح رجیستری به دلیل عدم ثبت شناسه قطع شده اند، آنهایی بوده اند که به صورت غیرقانونی وارد بازار شده و ممکن است تنها ۲۰ درصد به دلیل رفع مشکل به شبکه بازگردانده شوند.