تکنولوژیک نیوز

تکنولوژی فیلم‌برداری با رزولوشن ۸K در دستان پاناسونیک

دوربین لومیکس GX9 پاناسونیک دارای سنسوری با قابلیت تصویربرداری ۴K است. این کمپانی اولین نمونه صنعتی حسگر ارگانیک را با شاتری عمومی توسعه داده است که توانایی فیلم‌برداری با رزولوشن ۸K و ثبت تصاویر ۳۶ مگاپیکسلی را دارد.

شاترهای عمومی عکس‌برداری و حسگرهای ارگانیک نوید دهنده ثبت تصاویری با اعوجاجات کم‌تر و محدوده دینامیکی بالاتر هستند؛ اما محدودیت‌های این ۲ عامل مانع از ورود فناوری به دوربین‌هایی با رزولوشن‌های بالا می‌شوند. اگرچه این رویه می‌تواند تغییر کند؛ زیرا کمپانیپاناسونیک هر ۲ ویژگی را در قالب اولین حسگر ارگانیک صنعتی با یک شاتر عمومی ادغام و در روز ۱۴ فوریه از این محصول خود رونمایی کرد. این ابزار قادر به فیلمبرداری با رزولوشن ۸K یا ثبت تصاویر ۳۶ مگاپیکسلی است.

شاترهای عمومی با تحریک یک‌باره کل حسگر تصویر مانع از بروز اعوجاجات در سرعت‌های بالا می‌شوند. شاترهای فیزیکی سنتی عملکردی سریع دارند؛ اما از سوی دیگر حرکت ناشی از کشیدن فیزیکی آن‌ها، بخش‌هایی از سنسور را قبل از سایر قسمت‌ها نمایان خواهد کرد و به خاطر وجود این تفاوت، تصاویر مربوط به اشیایی با حرکت سریع کیفیت چندان جالبی نخواهند داشت.

شاترهای عمومی این اعوجاجات را نادیده می‌گیرند؛ زیرا تمامی سنسور به یک‌باره ظاهر می‌شود. اما در این‌جا نیز مشکلی وجود دارد؛ چرا که حسگرهای عمومی تنها رزولوشنی حدودا ۱ مگاپیکسلی دارند (به عنوان مثال سنسورهای شاتر عمومی سونی، رزولوشن ۱.۵۸ مگاپیکسلی دارند). با این‌حال در حال حاضر پاناسونیک می‌گوید که با وجود استفاده از یک شاتر عمومی موفق به ساخت حسگری با رزولوشن ۳۸ مگاپیکسل شده است که می‌تواند به ضبط ویدیو با رزولوشن ۸K و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه بپردازد.

اما پرسش اساسی این است که پاناسونیک چگونه جهشی از ۱ مگاپیکسل به ۳۶ مگاپیکسل را رقم زد؟ در پاسخ می‌توان گفت که این کمپانی از طریق ترکیب فناوری‌های نوظهور با حسگرهای ارگانیک موفق به انجام چنین اقدامی شده است.

برخلاف سنسورهای CMOS سنتی، حسگر ارگانیک دارای یک لایه هادی حساس به نور است که نور را جذب می‌کند و برای ذخیره‌سازی شارژ نوری در زمان برخورد نور با سنسور، لایه مداری مجزایی در نظر گرفته شده است. این تغییر، سنسورها را قادر به جذب طیف نوری گسترده‌تر و ثبت رنگ‌هایی عمیق‌تر خواهد کرد. در کنار این طراحی متفاوت، دوربین می‌تواند حساسیت حسگر ارگانیک را از طریق تنظیم ولتاژ ارسالی به سنسور تنظیم نماید.

قابلیت کنترل ولتاژ ارسالی به سنسور، امکان ترکیب نمودن طراحی شاترهای عمومی با حسگر ارکانیک را در اختیار پاناسونیک قرار داده است. این کمپانی توضیح می‌دهد که به منظور ظاهر شدن یک‌باره تمام حسگر، قرار دادن شاتر معمولی روی یک سنسور قدیمی مستلزم استفاده از مدارات انتقالی و خازن‌های ذخیره‌ساز بیش‌تر برای هر گروه از پیکسل‌هاست. با توجه به این‌که هر گروه از پیکسل‌ها نیازمند سخت‌افزار اختصاصی هستند و به دلیل کمبود فضا، با محدودیت رزولوشن مواجه خواهیم بود.

در طراحی سنسور ارگانیک با یک لایه مداری اختصاصی، اگرچه مدار سنسور موجب افزایش رزولوشن به شکل نمایی نخواهد شد؛ اما شرکت پاناسونیک بدون نیاز به سخت‌افزار اضافی و مواجهه با کمبود فضا توانسته است شاتری عمومی با رزولوشن ۳۶ مگاپیکسلی تولید نماید. طراحی شاترهای عمومی و سنسور ارگانیک، اعوجاجات چرخش شاتر را از بین برده و محدوده دینامیکی گسترده‌تری را ایجاد می‌کند. اما این تمامی فناوری مورد استفاده پاناسونیک در سنسور مذکور نیست؛ بلکه شرکت ژاپنی به توسعه یک برنامه برطرف‌کننده نویز نیز پرداخته است که می‌تواند نویز موجود در تصاویر را با سرعتی بالاتر از نمونه‌های قبلی کاهش دهد.

بعلاوه سنسور دارای ۲ حالت مختلف، یکی برای حساسیت بالا و دیگری برای اشباع بالا است که به آن امکان می‌دهد تا با یک نوبت تصویربرداری، محدوده دینامیکی گسترده‌تری را در مقایسه با سنسورهای سنتی مبتنی بر سیلیکون ثبت نماید. همچنین این حسگر فیلتر تراکم طبیعی الکتریکی را با قابلیت تنظیم ولتاژ یکپارچه می‌کند و این موضوع بدان معناست که عکاسان به حمل فیلترهای فیزیکی تراکم طبیعی نیازی نخواهند داشت.

پاناسونیک اطلاعاتی پیرامون زمان عرضه این محصول ارایه نکرده است اما می‌گوید که قابلیت فیلم‌برداری ۸K با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه برای دوربین‌های پخش، سیستم‌های نظارتی، بازرسی صنعتی و دوربین‌های خودرو طراحی شده است.