تکنولوژیک نیوز

سود ۸۱۰ میلیون‌دلاری سوپرسل سازنده بازی های معروف کلش آو کلنز و کلش رویال

سوپر سل، سازنده بازی های محبوب کلش آو کلنز و کلش رویال هفته گذشته میزان سود حاصله در سال ۲۰۱۷ را اعلام کرد. این شرکت ۸۱۰ میلیون سود را با ثبت رکورد درآمد ۲ میلیارد دلاری، بدون معرفی حتی یک بازی جدید کسب کرده است. عدم معرفی وجود یک بازی جدید بر عملکرد کلی این شرکت تأثیر گذار بود، چرا که سوپرسل در سال ۲۰۱۶ با کسب درآمد ۲٫۳ میلیارد دلاری، میزان یک میلیارد دلار سوددهی داشت. اما این موضوع برای مدیر اجرایی این شرکت Ilkka Paananen نگرانی ایجاد نکرده است و او معتقد است که این استراتژی بهترین راه برای حفظ پایداری در دراز مدت است.

 او هفته گذشته اعلام کرده بود که چشم انداز سوپرسل اینست که بازی هایی تولید کند که کاربران بتوانند آنها را برای سالها بازی کنند و همیشه آنها را به خاطر آورند و این برنامه برای توسعه در آینده نزدیک تغییر نخواهد کرد. بزرگترین کمپانی گیمینگ چین، تنسنت هولدینگ سال ۲۰۱۶، به میزان ۸۴٫۳ درصد از سهام سوپرسل را به مبلغ ۸٫۶ میلیارد دلار خریداری کرد و از میزان سود این شرکت در سال گذشته ۶۱۵ میلیون دلار تصاحب کرد. شرکت فنلاندی سوپرسل در سال ۲۰۱۷ تنها یک بازی، یعنی Brawl Stars که سبک بازی آن استراتژی و تیراندازی است را اواسط ماه ژوئن به صورت آزمایشی منتشر کرد. نسخه بتا این بازی تنها در دستگاه های iOS موجود است، البته شرکت تأیید کرده که نسخه اندرویدی آن در حال توسعه می باشد. زمان دقیقی برای انتشار این بازی اعلام نشده است، چرا که ممکن است این پروژه طبق برنامه پیش نرود. استانداردهای بالای سوپرسل در انتشار بازی، منجر به کنسل شدن پروژه های زیادی در طول این سال ها شده است.

درآمدهای این شرکت در سال های اخیر صرف سرمایه گذاری در پروژه های مستقل شده است. به عنوان مثال ماه گذشته شرکت TrailMix Games یکی از توسعه دهندگان موبایلی در لندن را ۴٫۲ میلیارد دلار خریداری کرد. البته این استراتژی مختص سوپرسل نبوده است، Rovio سازنده سری بازی های انگری بردز هم که در سال های اخیر فروش محصولاتش کاهش یافته است، میلیون ها دلار خرج به توسعه دهندگان شخص ثالث اختصاص داده تا پروژه های خود را از راه های متفاوتی پیش ببرد.