تکنولوژیک نیوز

معرفی و مقایسه کیفیت و تکنولوژی خودروهای داخلی

شناخت و استفاده از باکیفیت ترین خودروهای داخلی در شرایطی که قیمت خودروهای وارداتی به شدت افزایش یافته است، به نظر گزینه‌ی مناسبی است.

بازار خودروی کشور در وضعیتی نامناسب و آشفته به سر می‌برد. عوامل مختلفی چون افزایش تعرفه واردات و نرخ ارز باعث شده تا قیمت خودروهای وارداتی به شدت افزایش یابد. اما با این وجود خودروسازان داخلی امکان مونتاژ بعضی از خودروهای خارجی را دارند و می‌توان از بین این خودروها، مدل مناسب و باکیفیتی را انتخاب و خریداری نمود. به نظر می‌رسد که این شرایط فرصتی را فراهم کرده تا خودروسازان داخلی بتوانند از آن برای فروش خودروهای خود استفاده کنند.

مطمئنا مشکلات و آشفتگی‌های بازار خودرو خسارات جبران ناپذیری را به اقتصاد وارد خواهد کرد. در واقع این امر یک راهی است که مسئولین از طریق آن سعی دارند تا بخش عظیمی از گردش مالی واردات را به سمت صنایع داخلی سوق دهند. شاید بتوان مزیت این حالت را، خروج خودروهای قدیمی و جایگزین نمودن محصولات مدرن به جای آنها عنوان کرد.

براساس اطلاعات موجود قرار است تعدادی از خودروهایی که نتوانند استانداردهای خودرویی را پاس کنند از چرخه تولید خارج شوند. این نشان می‌دهد که ماهیت کلی تولیدات صنعت خودروی ایران تغییر کرده است و بنابراین می‌توان به بالا رفتن کیفیت خودروهای داخلی امیدوار بود. در اینجا باید گفت که استفاده از محصولاتی که در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی وجود دارند، می‌تواند برای خریداران خودرو گزینه مناسبی باشد.

بررسی لیستی از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

در ادامه به بررسی مجموعه‌ای از باکیفیت ترین خودروهای داخلی خواهیم پرداخت. این خودروها از جمله محصولاتی هستند که در شرایط کنونی توانسته‌اند در بین انواع مختلف محصولات بازار در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی قرار گیرند. همچنین برای ساخت این خودروها نیز از تکنولوژی‌های مناسبی استفاده شده است. ایمنی آنها در حد مطلوبی است و سواری با آنها نیز راحت و لذت بخش است.

باکیفیت ترین خودروهای داخلی که در ادامه ذکر شده‌اند، در پنج بخش ایمنی، امکانات و تجهیزات، طراحی داخلی و خارجی، کیفیت سواری و دوام و کارایی و قیمت مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

۱.هیوندای آی ۱۰

هیوندای آی 10 از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو: مینی هاچ بک
 • قیمت بازار : ۷۲ میلیون تومان
 • نمره مجموع : ۴.۱ از ۵

هیوندای آی ۱۰ که یکی از باکیفیت ترین خودروهای داخلی  در کشور است، توانسته از ۵ ستاره ایمنی، ۴ ستاره را در تست تصادف موسسه اروپایی انکپ، از آن خود نماید. این خودرو دارای طراحی داخلی و خارجی بسیار مناسب، چشم نواز و ارگونومیک است. البته امکانات و ویژگی‌های این خودرو می‌توانست بیشتر باشد زیرا تقریبا از امکانات کمی برخوردار است.

این خودروی باکیفیت، موتور و جعبه دنده چهارسرعته دارد و سواری خوبی عاید استفاده کنندگان می کند. مصرف سوخت آن نیز در حد مناسب و مطلوبی قرار دارد و باید گفت که در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۵.۵ لیتر سوخت مصرف می‌کند. این خودرو چون محصولی اقتصادی و کاراست، برای افرادی که هر روز در شهر رانندگی می‌کنند گزینه‌ای بسیار مناسب است و توانسته در ترافیک‌های شهری ارزش واقعی خود را نشان دهد البته قیمت آن اندکی بالاست.

۲.رنو ساندرو استپ وی

ساندرو از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو : هاچ بک کراس
 • قیمت بازار : ۶۳ میلیون تومان
 • نمره مجموع : ۴ از ۵

رنو ساندرو استپ وی از نظر ایمنی در وضعیت خوبی قرار دارد. استپ وی ۲۰۰۸ در تست یوروانکپ توانسته ۳ ستاره دریافت کند. رنو ساندرو طراحی داخلی بسیار مناسب و کاملا کاربردی و اقتصادی دارد. این خودرو ظاهری زیبا دارد و در نگاه اول سریعا تاثیر گذار است. اگرچه ظاهر بیرونی آن مناسب و همه پسند است اما امکانات خودرو در حدی کاملا معمولی و اقتصادی قرار دارد.

رنو ساندرو استپ وی که در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی قرار دارد، مناسب عاشقان محافظه کار کراس اوور است. دوام، کیفیت ساخت و سواری رنو استپ وی واقعا بی نظیر و ستودنی است. این خودرو از نظر مصرف سوخت نیز در حد مطلوبی قرار دارد و قیمت آن نیز اقتصادی و بسیار مناسب است.

۳.هیوندای آی ۲۰

هیوندای آی 20 از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو : هاچ بک کوچک شهری
 • قیمت بازار : ۹۷ میلیون تومان
 • نمره مجموع : ۴.۲ از ۵

یکی دیگر از خودروهایی که توانسته در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی قرار گیرد، هیوندای آی ۲۰ است. این خودرو نیز مانند آی ۱۰ توانسته ۴ ستاره از ۵ ستاره کامل را از یورانکپ دریافت کند. اما باید گفت که نمونه داخلی این خودرو دو ایربگه است و بنابراین نمره‌ی آن در بخش ایمنی کمتر است. آی ۲۰ طراحی بدنه بسیار زیبایی دارد، مدرن و شکیل و زیباست و اتاق این خودرو نیز فرمی جذاب دارد. این خودرو در کنار زیبایی‌ها و ویژگی‌هایی که دارد معایبی نیز دارد. عیب عمده آن، امکانات ناکامل آن است. کیفیت سواری این خودرو بسیار بالا است و به نظر می‌رسد که حتی از  استانداردهای داخلی صنعت خودرو نیز بالاتر باشد. هیوندای آی ۲۰ قیمت بالایی دارد و مصرف سوخت و استهلاک آن نیز همپای محصولات این رده از بازار است.

 ۴.دنا پلاس توربو

دنا پلاس از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو : سدان اقتصادی متوسط
 • قیمت بازار : ۵۶ میلیون تومان
 • نمره مجموع : ۴.۱ از ۵

این خودرو که در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی ایران قرار دارد، در ابتدا در آلمان و کره تست شده است. براساس بررسی‌های انجام شده مشخص شده است که این خودرو به دلیل داشتن چهار کیسه هوای ایمنی، وضعیت بهتری نسبت به خودروهای چینی و فرانسوی هم رده‌ی خود  دارد. طراحی بدنه پلاس توربو بهبود یافته و اتاق خودرو هم فرم مدرن و مناسبی دارد به گونه‌ای که به آن زیبایی خاصی داده است.

قیمت این خودرو در مقایسه با امکانات آن تقریبا بالا است و بنابراین لازم است تا از نظر کیفیت ساخت و امکانات ارتقا یابد و مونتاژ آن نیز با دقت بالاتری انجام شود تا سواری مناسبی ارائه دهد. این خودرو از نظر مصرف سوخت در سطح مناسبی قرار دارد ولی برای اینکه بتواند برای صادرات مناسب باشد، باید به یک محصول بین المللی تبدیل شود. این خودرو برای عاشقان سرعت گزینه‌ی مناسبی است.

۵.چانگان سی اس ۳۵ دستی

چانگان از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو : مینی کراس اوور شهری
 • قیمت بازار : ۶۰ میلیون
 • نمره مجموع : ۳.۹ از ۵

چانگان سی اس ۳۵ دستی در تست تصادف موسسه چینی انکپ، توانسته ۴ ستاره کسب کند و به این ترتیب در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی قرار گیرد. این خودرو با دارا بودن چهار ایربگ از نظر ایمنی در سطح مناسبی قرار دارد. طراحی این خودرو مناسب و در حد مطلوبی است و از سایر خودروهای چینی موجود در بازار مناسب‌تر است. یکی از ایراداتی که به این خودرو وارد است، خلا امکانات جدید مثل کروز کنترل است. مصرف سوخت این خودرو نیز مناسب است و قیمت آن نیز در حد امکاناتی است که دارد.

۶.پژو ۲۰۰۸

پژو 2008 از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو : کراس اوور کامپکت
 • قیمت بازار: ۱۲۵ میلیون تومان
 • نمره مجموع : ۴.۶ از ۵

پژو ۲۰۰۸ یک محصول بسیار ایده آل بین المللی است که از نظر ایمنی در سطح بسیار مناسبی قرار دارد. این خودرو توانسته تا ۵ ستاره کامل از یوروانکپ را دریافت کند و بنابراین شایسته تحسین است. طراحی همه پسند این خودرو بسیار زیبا است و در بیرون اسپورت و در اتاق منظم و ارگونومیک است. البته شاید امکاناتی که دارد زیاد نباشد اما کافی و مناسب است.

اطلاعات موجود در این زمینه نشان می‌دهد که کیفیت ساخت، هندلینگ و سواری آن در حد بهترین است، ضمن این که قیمت آن و میزان مصرف آن نیز در حدی عالی ارزیابی می‌شود و بنابر این ویژگی‌ها، توانسته در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی قرار گیرد و دوستنداران زیادی نیز داشته باشد.

۷.کیا سراتو آپشنال فول

کیا سراتو از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو : سدان کوچک شهری
 • قیمت بازار : ۱۰۵ میلیون
 • نمره مجموع : ۴.۴۵ از ۵

ایمنی بالای این خودرو یکی از ویژگی‌های مهم آن است. این خودرو با کسب ۵ ستاره کامل ایمنی از یورو انکپ، توانسته در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی قرار گیرد. البته به نظر می‌رسد که طراحی داخلی و خارجی این خودرو اندکی قدیمی باشد اما همچنان منظم و ساده و چشم نواز است و دوستداران زیادی نیز دارد. امکانات کیا سراتو در حدی عالی قرار دارد و کیفیت آن نیز مناسب است و در حد بالایی قرار دارد. در آخر باید گفت که مصرف سوخت آن نیز بسیار مناسب است و استهلاک پایینی نیز دارد. این خودرو برای برای دوستداران خودروهای کره‌ای گزینه‌ای بسیار مناسب است.

۸.مزدا ۳ فول تیپ ۴

مزدا 3 از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو : سدان کوچک اسپورت
 • قیمت بازار : ۱۳۵ میلیون تومان
 • نمره مجموع : ۴.۶

مزدا ۳ خودرویی ایمن و مستحکم است و سطح طراحی آن نیز بسیار عالی است. این خودرو زیبا، موزون و باوقار است و اگرچه امکانات آن مناسب است اما کافی نیست و باعث شده تا این موضوع یکی از معایب آن در نظر گرفته شود. از دیگر ویژگی‌های این خودرو می‌توان به  کیفیت ساخت بسیار عالی، سواری نرم و روان، لذت بالای رانندگی اشاره نمود.

این خودروی ژاپنی و محبوب استهلاک پایینی دارد و مصرف سوخت آن نیز در حد بسیار متوسطی است. نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که اتاق این خودرو مربوط به سال ۲۰۱۲ است اما با این وجود مزدا ۳ هنوز هم ظاهر بهتری نسبت به کیا سراتو ۲۰۱۸ دارد. این خودرو نیز توانسته برای خود در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی جا باز کند. این خودرو مناسب عاشقان تویوتا کورولا است.

 ۹.چری تیگو ۷

چری تیگو از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو : کراس اوور کوچک شهری
 • قیمت بازار : ۱۴۰ میلیون تومان
 • نمره مجموع : ۴.۳

چری تیگو ۷ یکی دیگر از باکیفیت ترین خودروهای داخلی است. ایمنی این خودرو با بسته کامل چری و مهندسی خوب این شرکت در سطحی قابل قبول قرار دارد. تیگو ۷ از نظر طراحی بدنه و اتاق، در بین همنوعان چینی خود بهترین است و از نظر سطح امکانات نیز مناسب و متعادل است. از دیگر ویژگی‌های خوب این خودرو می‌توان به کیفیت ساخت خوب، سواری پایدار و هماهنگی مجموعه‌ی آن اشاره کرد.  همچنین این خودرو از نظر مصرف سوخت نیز وضعیت مناسبی دارد ولی قیمت آن اندکی بالاست.

۱۰.سوزوکی گرند ویتارا

سوزوکی از باکیفیت ترین خودروهای داخلی

 • کلاس خودرو : اس یووی آفرودر کوچک
 • قیمت بازار : ۱۵۳ میلیون تومان
 • نمره مجموع : ۴.۴

آخرین خودرویی که در لیست باکیفیت ترین خودروهای داخلی قرار دارد، سوزوکی گرند ویتارا است. این خودروی ژاپنی همتای استانداردهای جهانی طراحی شده است. طراحی اتاق این خودرو قدیمی است اما هنوز هم دلچسپ و زیبا است و از امکانات خوبی بهره برده است. از دیگر ویژگی‌های مهم این خودرو می‌توان به توان آفرود، کشش موتور و کیفیت ساخت خوب خودرو اشاره کرد که البته علاوه بر ویژگی‌ها ایرادات کیفی هم دارد که یکی از آنها مصرف سوخت نسبتا بالای آن است.