تکنولوژیک نیوز

حضور خودرو فراری با مدل ۷۱۱ اسب بخاری پیستا در نمایشگاه خودروی ژنو

نمایشگاه خودروی ژنو که به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد معمولا از سوی همه شرکت های بزرگ تولید کننده اتومبیل در جهان کاملا جدی گرفته می شود. شرکت هایی مانند مرسدس و فراری با تمام توان در ژنو حاضر می شوند و محصولاتی جدید برای رونمایی در آن دارند. کمپانی فراری هم امسال قصد دارد با یک ماشین مسابقه ای فوق العاده زیبا در ژنو چشم ها را به سمت خود خیره کند.

این اتومبیل دیدنی ۴۸۸ Pista نام دارد و همان طور که از اسم آن پیداست (پیستا در ایتالیایی به معنی پیست مسابقه است) ویژگی های بسیار زیادی را از خودروهای مسابقه ای فرمول یک فراری قرض گرفته است. این خودرو از یک پیشرانه مجهز به دو توربوشارژ با گنجایش ۳٫۹ لیتر و آرایش V8 استفاده می کند و با در نظر گرفتن وزن ۱۲۸۰ کیلوگرمی حداکثر توان تولیدی آن ۷۱۱ اسب بخار است. به گفته فراری پیستا می تواند تنها در ۲٫۸ ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر در ساعت برسد و برای رسیدن به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت هم کمتر از ۸ ثانیه (دقیقا ۷٫۶ ثانیه) زمان نیاز خواهد داشت. حداکثر سرعت این اتومبیل نیز به ۳۴۰ کیلومتر در ساعت می رسد.

به گفته فراری برای طراحی سیستم آیرودینامیکی پیستا از مدل مسابقه ای ۴۸۸ GTE الهام گرفته شده است. دیفیوزرهای جلو و عقب نیروی رو به پایین را به میزان ۲۰ درصد افزایش می دهند و به این ترتیب نیازی به استفاده از یک بال بزرگ در پشت ماشین نیست. همچنین جزئیات بیشتری در طراحی خودرو رعایت شده که باعث افزایش بهره وری آیرودینامیکی و شتاب خودرو می شوند. طراحی داخلی خودرو نیز به سبک همه ماشین های فراری چیزی کمتر از ماشین های فرمول یک ندارد. کلیدهای کنترل وضعیت و استارت خودرو و فرمانی پر از دستگیره ها و دکمه های کنترلی حس رانندگی با یک ماشین مسابقه ای را مستقیما به راننده منتقل خواهند کرد.

جزئیات بیشتر درباره ۴۸۸ Pista به زودی در نمایشگاه خودروی ژنو منتشر خواهد شد.