تکنولوژیک نیوز

ورود هیوندا سوناتا ۲۰۱۸ با ظاهری مدرن و امکاناتی پیشرفته تر به بازار ایران

هیوندا در دهه اخیر همواره یکی از حاضران بازار خودروی ایران بوده است. این کمپانی کره ای بخش بزرگی از بازار ماشین های محدوده ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی ایران را در اختیار دارد و مدل های متعددی از آن در کشور موجود هستند. کیفیت ساخت بالا، امکانات مناسب و همچنین استفاده از استانداردهای روز جهان در بخش فنی و طراحی باعث استقبال خوب خریداران ایرانی از ماشین های این شرکت کره ای شده است. یکی از مدل های پرفروش هیوندا در ایران آزرا به حساب می آید که از سال های گذشته در رده ماشین های با قیمت مناسب و لوکس طبقه بندی می شده است. با معرفی نسخه ۲۰۱۸ آزرا این خودرو به زودی برای پیش فروش در ایران نیز عرضه خواهد شد.

آزرا ۲۰۱۸ از نظر طراحی و فنی شاهد تغییرات گسترده ای بوده. چراغ های جلو کشیده تر شده اند تا ظاهری خشن تر و مدرن به ماشین بدهند. پنجره جلوی خودرو نیز کمی بزرگتر شده تا کمی شباهت به ماشین های آمریکایی و اروپایی بیشتر شود. همین ماجرا برای چراغ های عقب هم وجود دارد و چراغ های کشیده باعث افزایش زیبایی ماشین شده اند. ضمن اینکه لوگوی سوناتا به صورت عریض روی صندوق عقب وجود دارد که یکی از المان های ثابت طراحی این خودرو به حساب می آید. از جمله نکات قابل توجه دیگر در طراحی بدنه نیز می توان به خطی اشاره کرد که از بالای لاستیک جلو شروع شده و با حفظ هارمونی در طراحی در انتها به چراغ های عقب منتهی می شود.

اما از نظر فنی این ماشین از پیشرانه ای با حجم ۲٫۳ لیتر (یا به طور دقیق تر ۲۳۵۹ سی سی) استفاده می کند. حداکثر توان تولیدی این پیشرانه ۱۸۷ اسب بخار و گشتاور تولیدی نیز ۲۴۱ نیوتن متر است. نیروی تولید شده از طریق جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک به چرخ ها منتقل می شود. حداکثر سرعت این ماشین نیز ۲۱۳ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. از جمله امکانات آزرا ۲۰۱۸ می توان به سیستم کروز کنترل با امکان تنظیم فاصله با ماشین جلویی، سنسور پارک، سقف پانوراما، گرمکن فرمان، سیستم گرم کن صندلی های جلو و عقب، سیستم تهویه صندلی های جلو و امکان اتصال به تلفن های هوشمند از طریق سرویس های Apple Play و Android Auto اشاره کرد.

هنوز قیمت نهایی این خودرو در بازار ایران اعلام نشده اما پیش فروش آن از روزهای آینده و بعد از رونمایی رسمی آغاز خواهد شد.