تکنولوژیک نیوز

مایکروسافت و شیائومی برای ساخت گجت‌های هوشمند همکاری می کنند

همکاری شرکت‌ها بخصوص شرکت‌های بزرگ در هر زمینه‌ای همچون تکنولوژی برای کاربران جذاب بوده است و در حالی که نمیتوان موفقیت در نتیجه‌ی کار را تضمین شده عنوان کرد، انتظار این است محصول نهایی از جذابیت متفاوتی برخوردار باشد. این گونه همکاری‌ها در دنیای فناوری زیاد اتفاق میفتد و در جدیدترین این همکاری ها، مایکروسافت و شیائومی قراردادی به منظور همکاری با یکدیگر به امضا رساندند تا در بخش‌های مختلفی همچون فضای ابری، هوش مصنوعی و سخت افزار همکاری متقابل داشته باشند. همکاری یک شرکت امریکایی با همتای چینی در بخش هوش مصنوعی بسیار اتفاق نادری است اما از آنجا که هم مایکروسافت و هم شیائومی از برندهای بزرگ بخصوص در بازار خود هستند، این همکاری منطقی به نظر میرسد.

مایکروسافت قصد دارد که به شیائومی اجازه‌ی استفاده از محصولات پردازش ابری مانند سرویس Azure را به این شرکت بدهد و همچنین امکان توسعه‌ی گوشی‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها و دستگاه‌های هوشمند را برای این شرکت فراهم کند تا شیائومی نقش پر رنگ‌تری را در بازار بین المللی ایفا کند. در سمت مقابل، شیائومی برای مایکروسافت زمینه‌ی رشد در بازار پر ترافیک چین را فراهم خواهد کرد. این دو شرکت مذاکراتی در مورد یکپارچه کردن دستیار هوشمند مایکروسافت کورتانا با اسپیکر هوشمند Mi AI شیائومی نیز انجام داده‌اند. تاکنون ردموندی‌ها فقط یک اسپیکر هوشمند مجهز به کورتانا را وارد بازار کرده‌اند که Harmon Kardon Invoke نام دارد. البته این اسپیکر نتوانست در بازار محبوبیتی به اندازه ی اسپیکرهای هوشمندی همچون آمازون و وگوگل کسب کند.

مایکروسافت و شیائومی همچنین صحبت‌هایی در مورد پروژه‌های مختلفی (مانند مکالمه و سخنرانی هوشمند) که در آنها میتوان از فناوری هوش مصنوعی مایکروسافت استفاده کرد و سرویس‌هایی همچون بینگ، اج و اسکایپ انجام داده اند. از آنجا که قرارداد این دو شرکت به صورت غیررسمی بوده و فعلا رسمیت ندارد، بندهای قانونی آن مشخص نیست و هیچ اطلاعاتی در مورد تبادلات مالی احتمالی در دسترس نیست. این بار اول نیست که این دو شرکت با یکدیگر همکاری میکنند. در سال ۲۰۱۵ مایکروسافت و شیائومی قراردادی را برای آزمایش ویندوز ۱۰ روی محصولات شیائومی ثبت کردند. سال گذشته شیائومی عنوان پنجمین سازنده‌ی بزرگ گوشی هوشمند در جهان را به دست آورد و موفق به عرضه ی ۹۲٫۴ میلیون دستگاه گوشی هوشمند شد. شیائومی در بیانیه‌ای در مورد همکاری با مایکروسافت گفت این شرکت که این شرکت از پیشتازی مایکروسافت در هوش مصنوعی و پردازش ابری استفاده خواهد کرد. همکاری شرکت‌های بزرگ با یکدیگر بیشتر در حال پا گرفتن است و احتمالا این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.