تکنولوژیک نیوز

بیل گیتس در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال هشدار داد

ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین داغ ترین بحث حوزه تکنولوژی در ماه های گذشته بوده اند. افزایش فوق العاده شدید ارز این ارزهای مجازی باعث شده کارشناسان و سیاستگذاران اقتصادی جهان نگاه دقیق تری به این مقوله داشته باشند و تلاش کنند با وضع قوانینی از آشفتگی و در هم فروریختن ساختارهای اقتصادی جلوگیری نمایند. با وجود اینکه تب ارزهای دیجیتال بین افراد مشهوری مانند بازیگران، ورزشکاران و خواننده ها بسیار داغ است اما یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین انسان ها در حوزه فناوری با این پدیده موافق نیست.

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، اخیرا در یکی از جلسات پرسش و پاسخ Ask me Everything در شبکه اجتماعی ردیت از مخالفت خود با ارزهای دیجیتال گفت. به نظر گیتس این پدیده بیش از همه به نفع مجرمان، تروریست ها و فرار کنندگان مالیاتی است و تراکنش های مالی ناشناس باعث می شود آنها بتوانند با خیالی راحت تر به اقدامات غیر قانونی خود بپردازند. به گفته گیتس “اصلی ترین ویژگی ارزهای دیجیتال ناشناس بودن دارندگان آنهاست. توانایی دولت ها برای کشف پولشویی و فرار مالیاتی و همچنین کمک به سازمان های تروریستی نکته مهمی است که با ارزهای دیجیتال دچار مشکل می شود”. همچنین او به خرید و فروش آنلاین مواد مخدر و داروهای غیرمجاز به کمک ارزهای دیجیتال اشاره و عنوان کرد “این پول های مجازی بخشی از تکنولوژی هستند که می توانند به صورت مستقیم بر روی زندگی و مرگ انسان ها تاثیرگذار باشند”.

از طرفی چارلز هایتر، مدیرعامل موسسه اطلاعاتی ارزهای دیجیتال CryptoCompare درباره اظهارات بیل گیتس عنوان کرده است که “پول های مجازی از زمان پیدایش تا کنون دچار تغییر و تحولاتی شده اند که باعث می شود بخشی از صحبت های گیتس صحیح و بخش دیگری از آنها نادرست باشند”. به گفته او “ارزهای دیجیتالی در ابتدا در بازارهای سیاه و غیر قابل ردیابی مورد استفاده قرار می گرفتند اما این رویه در سال های اخیر با کاهش روبرو شده و حالا بسیاری از سازمان های تجاری به صورت قانونی از آنها استفاده می کنند”. به عقیده هایتر پول هایی مانند دلار هم در مرگ انسان ها نقش داشته اند و نمی توان به راحتی مرزبندی های سفت و سخت بین ارزهای دیجیتال و پول های رایج بین المللی در نظر گرفت.