تکنولوژیک نیوز

شارژ شب تا صبح به گوشی هوشمند ضرر می رساند ؟

بدن ما نیاز به استراحت کافی دارد. زمانی که شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم، بدن انرژی لازم را کسب کرده پس چرا اجازه ندهیم که گوشی هوشمندمان نیز در طول شب استراحت کند؟ شاید یه زمانی بود که می‌گفتیم به دلیل مدت زمان بالای شارژ دستگاه بگذاریم از شب تا صبح گوشی متصل به شارژ باشد اما در دوران فعلی که در بد‌ترین حالت یک ساعت و نیم یا نهایت دو ساعت طول می‌کشد واقعا هیچ نیازی به اتصال دستگاه در طول شب تا صبح نیست البته این را نیز در نظر داشته باشید که به صورت نرم افزاری زمانی که باتری دستگاه به ۱۰۰ درصد می‌رسد، از شارژ دستگاه جلوگیری خواهد شد اما این تمام ما جرا نیست. در ادامه همراه باشید.

برای شما گفتیم که به صورت نرم افزاری جلوی شارژ دستگاه گرفته خواهد شد اما هنوز قابلیت کنترل گرمای دستگاه وجود ندارد. به زبانی دیگر هنگامی که دستگاه به شارژر متصل است، درست است که شارژ نمی‌شود اما به وضوح می‌توان دید دستگاه که در حال گرم شدن است. همین گرم شدن باتری باعث صدمه‌هایی می‌شود که به مرور مجبور به تعویض باتری خواهید شد.

مخصوصا در زمانی که گوشی شما در قاب قرار دارد یا بر روی آن چیزی وجود دارد که جریان هوا بر قرار نیست، با گرم شدن، شما از کامل شدن ظرفیت باتری جلو‌گیری می‌کنید. برای مثال زمانی که دمای باتری شما به ۴۰ درجه می‌رسد پس از یک سال تنها ۶۵ درصد باتری در حال استفاده است و به شما شارژ ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد. یعنی شما فکر می‌کنید که ۱۰۰ درصد شارژ شده است اما ظرفیتی که در حال استفاده هستید، ۶۵ درصد باتری است. اگر دما به ۶۰ درجه برسد فقط بعد از سه ماه باتری شما ۴۰ درصد از ظرفیت خودش را از دست می‌دهد.

اطلاعات به دست آمده توسط آزمایش‌های مختلف این را نشان می‌دهد که بهترین حالت نگه داشتن باتری در بین حالت ۴۰ تا ۸۰ درصد است که می‌تواند عمر باتری بسیار خوبی را برای شما در طولانی مدت داشته باشد. بهترین حالت زمانی است که برای صرف شام می‌روید می‌توانید مدتی دستگاه را در شارژ قرار دهید! در هر صورت گذاشتن دستگاه از شب تا صبح اصلا کار درستی نیست و به دستگاه لطمه وارد می‌کند. حالا اگر شما آیفون هم داشته باشید، دیگر بد تر! سرعت دستگاه هم کمتر خواهد شد.