تکنولوژیک نیوز

آموزش نحوه دریافت کد IMEI گوشی ( کد ضروری )

آگاهی از نحوه دریافت کد IMEI یا کد ضروری گوشی در طرح رجیستری بسیار مهم است. این کد با استفاده از روش‌های مختلف قابل دریافت است.

به گزارش تکراتو، با اجرای رجیستری، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کرد، نحوه دریافت کد IMEI است. کد IMEI برای هر تلفن همراه منحصر به فرد است، یعنی هیچ دو دستگاهی نیستند که کد IMEI مشابهی داشته باشند. این موضوع باعث شده تا تشخیص و پیگیری موبایل‌های دزدیده یا گم‌شده ممکن گردد.

نحوه دریافت کد IMEI چگونه است؟

ممکن است کاربران گوشی‌های موبایل این سوال را داشته باشند که نحوه دریافت کد IMEI چگونه است و چطور می‌توان آن را دریافت کرد. یکی از راه‌های آگاهی از کد IMEI، مشاهده آن روی جعبه تلفن همراه و همچنین پشت باتری گوشی‌هایی است که باتری آنها داخلی نباشد. البته علاوه بر اینکه این شناسه برروی جعبه و باتری گوشی وجود دارد، با ارسال کد دستوری *#۰۶# هم قابل دریافت است.

دریافت کد IMEI از طریق خود دستگاه تلفن همراه نیز امکان پذیر است. برای دریافت این کد لازم است به منوی اصلی گوشی خود رفته، وارد بخش تنظیمات (Setting) شده و در قسمت درباره تلفن  (About)، وضعیت تلفن را پیدا کنید تا کد ۱۵ رقمی IMEI گوشی برای شما نمایش داده شود.

در نهایت کاربران گوشی‌های همراه همچنین برای آگاهی از سنجش اصالت گوشی و قاچاقی نبودن آن، می‌توانند با دریافت شناسهIMEI   از طریق کد دستوری *#۰۶#، این شناسه را با برچسب روی جعبه گوشی و کد باتری مطابقت دهند و در صورتی که این سه کد یکسان باشد، آنگاه می‌توانند آن را به شماره سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۸۸۷ ارسال کرده و با استعلام از شبکه اپراتورها، صلاحیت گوشی را احزار و از قاچاقی بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل کنند.

نحوه اطلاع از قاچاق نبودن گوشی تلفن همراه

همچنین در صورتی که تلفن همراه به صورت رسمی وارد شده باشد، این پیام متنی در پاسخ ارسال‌کننده پیامک، ارسال می‌شود که شماره درخواستی برای کالاهای زیر ثبت شده است، اما در صورتی که تلفن همراه مورد نظر از طریق مبادی غیررسمی و قاچاق به کشور وارد شده باشد، متقاضی با چنین پیامکی مواجه می‌شود که شماره استعلام شده در پنجره واحد تجارت فرامرزی ثبت نشده است.