تکنولوژیک نیوز

قابلیت مسدود کردن تماس‌های ورودی در اندروید P

نسخه آینده اندروید در حال حاضر اندرویدP نامیده می شود و اطلاع چندان زیادی از قابلیت های آن و تغییراتی که قرار است مشاهده کنیم، وجود ندارد. اما وب سایت XDA-Developers به تازگی در خبری اطلاع داده است که این اندروید احتمالاً دارای ویژگی های جدیدی در قسمت برنامه Dialer خواهد بود. به نظر میرسد که این تغییرات را پیش تر مهندسی سونی در پروژه متن باز اندروید به آن اضافه کرده بودند.

اما ویژگی جدید چیست؟ این ویژگی به شما این امکان را میدهد که هر تماس ورودی ای که از شماره های داخل لیست دفترچه تلفنتان نیست، مسدود کنید. این قابلیت به چند روش مختلف امکانپذیر است. به عنوان مثال شما می توانید شماره هایی با شرایط زیر را مسدود کنید:

  • شماره ای در دفترچه تلفن شما نیست
  • شماره ای که توسط تماس گیرنده مخفی شده است (شماره های خصوصی)
  • شماره هایی که متعلق به باجه تلفن می باشند.
  • شماره هایی که هیچ اطلاعاتی در caller ID ندارند.

نکته جالب اینست که در زمانی که شما با شماره های اضطراری مانند ۹۱۱ تماس بگیرید، این ویژگی غیرفعال خواهد شد، چرا که در این شرایط ممکن است نیاز باشد شخصی یا واحد اضطراری با شما تماس بگیرد. البته وضعیت در کشورهای دیگر که اپراتورهای موبایل می توانند گوشی به مشتریان بفروشند، کمی متفاوت است و پیش بینی می شود که آنها بتوانند این قابلیت را محدود کرده و تحت عنوان سرویسی برای مسدود کردن تماس های ورودی آن را به مشتریان خود بفروشند.

این ویژگی هنوز بخشی از اندروید نیست اما احتمال آنکه در نسخه بعدی اندروید آن را ببینیم کاملاً زیاد است. این قابلیت می تواند بسیار کاربردی و راه فراری از دست تماس تبلیغاتی و آزاردهنده باشد.