تکنولوژیک نیوز

ارز دیجیتالی ایرانی در بانک های داخلی صادر شد

یک فعال حوزه بانکداری الکترونیکی در مورد صدور ارز دیجیتالی ایرانی سخن گفت و در ادامه در مورد جزئیات مربوط به این طرح توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش تکراتو، احتمال صدور ارز دیجیتالی ایرانی از سوی پست بانک وجود دارد. عماد ایرانی کارشناس و فعال حوزه بانکداری الکترونیکی در مورد صدور ارز دیجیتالی ایرانی سخن گفت و به صحبت‌های مطرح شده درباره احتمال راه‌اندازی ارز دیجیتال در ایران توسط پست بانک، اشاره نمود.

احتمالات مربوط به صدور ارز دیجیتالی ایرانی

به گفته این کارشناس در این رابطه دو احتمال وجود دارد؛ یکی این‌که این ارزها پایه ریال باشد و دیگر اینکه  این ارز دیجیتال اساسا دارای ارزش متفاوتی باشد. در صورت پایه ریال بودن، این ارزهای دیجیتال معادل ریال هستند که باعث انتقال راحت‌تر پول به اقصی نقاط جغرافیایی می‌شود؛ آن هم بدون اینکه سیستم مرکزی آن تحت نظارت کسی باشد.

کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی به احتمال دوم چگونگی صدور ارز دیجیتالی ایرانی توسط پست بانک نیز پرداخت و ادامه داد که در صورتی که این ارز دیجیتالی مطرح شده پایه ریالی نباشد در اینجا دیگر موضوع از حوزه خدمات الکترونیکی بیرون می‌آید و این سوال مطرح می‌شود که آیا این ارز باعث تغییر ارزش پول ملی خواهد شد یا نه؟ در این مورد مساله خلق پول مطرح است که بانک مرکزی وارد قضیه می‌شود.

ایرانی با اشاره به این که نمی‌توان از حالا تاثیر این پول جدید را بر روی پول ملی منفی یا مثبت فرض گرفت، بیان کرد که در اکثر اوقات البته این تاثیر منفی بوده است، هرچند به نظر می‌رسد احتمالا این ارز دیجیتال پایه ریال خواهد بود و به ازای آن پول از گردش خارج خواهد شد.

مهم ترین مزت ارز دیجیتالی

ایرانی اعلام کرد که مهم‌ترین مزیت ارز دیجیتالی انتقال راحت آن است و ادامه داد که در صورت پایه ریال بودن، بانیان این ارز دیجیتالی مطرح شده به هر اندازه‌ای که قصد تولید واحدهای ارزی وجود داشته باشند، باید به همان نسبت پول را از شبکه در گردش بلوکه کنند و در اختیار بانک مرکزی قرار دهند تا خلق پول صورت نگیرد.

وی با اشاره به آزمایشی بودن صدور ارز دیجیتالی ایرانی در این رابطه توضیح داد که آزمایشی بودن به محدوده فناوری اشاره ندارد؛ بلکه بیشتر این قضیه مطرح است که این ارز چقدر می تواند در جهت اهداف تعیین شده حرکت کند، یا این که کارشناسان بررسی کنند که وضعیت امنیتی یا قابلیت‌های دیگر این پول دیجیتال چگونه است. درواقع منظور از آزمایشی بودن امتحان کردن خود فرآیند گردش این ارز دیجیتالی است.