تکنولوژیک نیوز

بررسی امکانات دوربین گوشی ال‌جی V30 پلاس

یکی از ویژگی‌هایی که شرکت سازنده ال‌جی V30 پلاس بر روی آن تاکید دارد، امکانات فیلم‌برداری و عکس‌برداری پیشرفته بر روی این محصول است. به همین دلیل نیز در این مقاله کوتاه قصد داریم تا ببینیم که امکانات این دوربین شامل چه مواردی است و چه قابلیت‌هایی را باید از آن انتظار داشت.

پیش از هر چیز دیگری بایستی به این نکته اشاره کنم که این مقاله تنها به بررسی وضعیت دوربین اصلی ال‌جی V30 پلاس می‌پردازد و به‌هیچ‌عنوان هدف از تالیف آن بررسی دوربین دوم (سلفی) شرکت سازنده ال‌جی V30 پلاس نبوده است. دومین نکته هم این است که مواردی مثل تعیین مگاپیکسل خروجی تصاویر، تنظیم فلش و غیره که بسیار بدیهی هستند نیز در این مقاله بررسی نخواهند شد. با این تفاسیر ابتدا نگاهی آماری به این دوربین می‌اندازیم.

نگاهی به امکانات دوربین ال‌جی V30 پلاس

شرکت سازنده ال‌جی V30 پلاس یک دوربین دوگانه با عدسی‌های ۱۶ و ۱۳ مگاپیکسلی دارد. سنسور ۱۶ مگاپیکسلی از مزایایی مانند f1/6، پایدارسازی دیجیتالی تصویر سه محوره و تمرکز خودکار با شناسایی فازی بهره می‌برد. دوربین دوم با دریچه دیافراگم f1/9 بوده و فاقد قابلیت تمرکز خودکار تصویر است. فیلم‌برداری با این دوربین هم با سه رده کیفیت ۲۱۶۰p با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه، ۱۰۸۰p با سرعت ۳۰ و ۶۰ فریم بر ثانیه و ۷۲۰p با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه عمل می‌کند. همچنین قابلیت‌های فیلم‌برداری HDR و ضبط صدای استریو نیز بر روی آن تعبیه شده است.

حال در این مرحله برای بررسی بهتر عملکرد این دوربین، به سراغ بررسی ساختار منوهای دوربین می‌رویم تا قابلیت‌های موجود بر روی آن را تک‌تک بررسی کنیم. منوی دوربین به شکل بالاست و امکانات قابل دسترسی در آن به ترتیب شامل موارد زیر هستند:

وضعیت خودکار

این وضعیت، تنظیمات خودکار دستگاه را بر روی دوربین ال‌جی V30 پلاس اعمال کرده و ساده‌ترین نوع عکاسی و فیلم‌برداری را برای کاربران مهیا می‌کند.

وضعیت سینمایی (Cine Mode)

شاید بتوان گل سرسبد قابلیت‌های ال‌جی V30 پلاس در بخش فیلم‌برداری را وضعیت سینمایی یا Cine Mode دانست. این وضعیت موجب می‌شود بتوانید تصاویری مانند فیلم‌ها برداشت کنید. امکان زوم کردن آرام تصویر، افکت‌های زیبا برای تجربه‌ای سینمایی و تمامی این موارد موجب می‌شوند که وقتی دوربین‌تان را روی این وضعیت تنظیم کردید، خروجی متفاوت و منحصربه‌فردی را از فیلم‌برداری خود دریافت کنید.

نگاهی به امکانات دوربین ال‌جی V30 پلاس

غذا

امروزه بسیاری از افراد بدون گذاشتن عکس غذایشان در اینستاگرام، به سراغ خوردن آن نمی‌روند! برای همین هم ال‌جی V30 پلاس قابلیت تصویربرداری از غذا را به دوربین خود افزوده که موجب می‌شود بتوانید تصویر را از نظر رنگی، گرم و سرد کنید تا بهترین تصویر از غذای شما برداشته شود.

فیلم‌های کوتاه

فیلم‌های کوتاه ۳ ثانیه‌ای برای بسیاری از شبکه‌های اجتماعی به یک استاندارد بدل شده‌اند. درصورتی‌که ال‌جی V30 پلاس داشته باشید، می‌توانید هر وقت که خواستید از این دست فیلم‌ها برداشت کنید و به‌راحتی آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

بزرگنمایی موضعی تصویر (Popout)

این وضعیت دوربین ال‌جی V30 پلاس موجب ایجاد یک باکس کوچک درون تصویر می‌شود که تصویر اصلی مقابل دوربین در پس‌زمینه آن دیده می‌شود و نسخه کوچک‌تر و بزرگنمایی شده‌ای هم در مرکز حضور دارد. می‌توان برای تغییر تصویر پس‌زمینه، چهار نوع فیلتر مختلف مانند سیاه و سفید یا مات کردن پس‌زمینه استفاده کرد. همچنین می‌توان این فیلترها را به‌صورت همزمان در این تصاویر فعال ساخت.

نگاهی به امکانات دوربین ال‌جی V30 پلاس

تنظیم دستی شاتر

این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا جزئیات دقیق عکاسی را تعیین کنید. با کمک این امکان قادر هستید مانند یک عکاس حرفه‌ای عکس‌های خود را بر اساس سوژه و عناصر محیطی تنظیم کرده و کیفیت خروجی منحصربه‌فردی را دریافت کنید.

نگاهی به امکانات دوربین ال‌جی V30 پلاس

برداشت تصاویر مرتبط (match shot)

این قابلیت، نمایشگر را به دو بخش تقسیم کرده و در یک بخش، دوربین جلو و در بخش دیگر دوربین اصلی را فعال می‌سازد. این امر موجب می‌شود تا بتوان تصاویر مرتبط با هم را به کمک هر دو دوربین برداشت کرد.

ساخت آلبوم تصاویر راهنما (Guide Slot)

این قابلیت برای برداشت تصاویری که دنباله یکدیگر هستند، مناسب است. برای مثال کسی می‌خواهد آموزش ساخت یک کاردستی را با دوربین خود به ثبت برساند و برای این کار می‌تواند از این وضعیت استفاده کرده و عکس‌ها را یکی پس از دیگری به‌صورت منظم برداشت و خروجی را در قالب یک آلبوم که به‌صورت خودکار بین عکس‌ها جابجا می‌شود، دریافت کند.

نگاهی به امکانات دوربین ال‌جی V30 پلاس

تصاویر Time-lapse

این وضعیت دقیقا برعکس وضعیت تصویر آهسته است و در آن شما می‌توانید سرعت فیلم را به‌شدت بالا ببرید. البته این میزان تسریع بسته به انتخاب شما تعیین می‌شود.

پانورامای ۳۶۰ درجه

این نوع از پانوراما برخلاف مدل مرسوم از پانوراما موجب می‌شود تا بتوانید یک تصویر ۳۶۰ درجه کامل را برداشت کنید. برای مثال فکر کنید که بالای یک کوه هستید؛ با این قابلیت می‌توانید تصویر کل پیرامون خود را با یک‌بار عکاسی به ثبت برسانید.

نگاهی به امکانات دوربین ال‌جی V30 پلاس

تنظیم دستی فیلم‌برداری

این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید تنظیمات جزئی بر روی شاتر، ISO و غیره را به‌صورت دلخواه تنظیم کنید. این قابلیت برای کسانی که می‌خواهند تصاویر را بر اساس کیفیت دلخواه خود تنظیم نمایند، یک امکان عالی و ویژه است و وجود آن روی دوربین ال‌جی V30 پلاس یک امتیاز ویژه برای این دسته از کاربران محسوب می‌شود.

نگاهی به امکانات دوربین ال‌جی V30 پلاس

عکس‌برداری Snapshot

در این وضعیت تصویربرداری، نمایشگر به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش سمت چپ شامل خود عکس است و می‌توانید پیش‌نمایش عکس برداشته شده را در سمت راست صفحه مشاهده کنید. به‌این‌ترتیب قادر خواهید بود بدون رفت و برگشت همیشگی به گالری، از کیفیت تصاویر خود مطمئن شده و در صورت بد بودن عکس، تصویر دیگری بگیرید.

نگاهی به امکانات دوربین ال‌جی V30 پلاس

عکس‌برداری شبکه‌ای (Grid shot)

این نوع عکس‌برداری در دوربین ال‌جی V30 پلاس به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید چندین عکس را در یک شبکه قرار داده و مجموعه‌ای از عکس‌های مرتبط را در کنار هم در اختیار بگیرید. با خروجی این مدل تصویربرداری شما می‌توانید تا چهار عکس مشابه را در یک قاب در اختیار داشته باشید.

نگاهی به امکانات دوربین ال‌جی V30 پلاس

تصویر آهسته

فیلم‌برداری به‌صورت تصویر آهسته یکی از قابلیت‌هایی است که تقریبا تمامی دوربین‌های مدرن به آن‌ها مجهز هستند و ال‌جی V30 پلاس نیز این وضعیت را به‌عنوان یکی از گزینه‌ها برای کاربران خود در دسترس قرار داده است.

پانوراما

این قابلیت نیاز به کمترین میزان توضیح دارد و تقریبا همه ما با آن آشنا هستیم. با این حال اگر به‌احتمال زیر یک درصد کسی وجود داشته باشد که نداند این تصاویر چیست، باید گفت که تصاویر پانوراما در حقیقت مجموعه‌ای از تصاویر به‌هم‌پیوسته هستند که یک منظره وسیع را پوشش می‌دهند.

سخن پایانی

این امکانات برای این دوربین بسیار عالی و خوب طراحی شده‌اند و به همین خاطر هم دوربین ال‌جی V30 پلاس یکی از تجربه‌های لذت‌بخش عکاسی و فیلم‌برداری با تلفن‌های همراه را با خود به ارمغان می‌آورد. ال‌جی با V30 پلاس انتظارات را در بخش دوربین بالا برده و باید منتظر ماند و دید که نسل‌های بعدی محصولات این شرکت، چه قابلیت‌هایی را به امکانات متعدد این محصول اضافه می‌کنند.