تکنولوژیک نیوز

دلایل تمایل نداشتن کاربران آیفون به خرید آیفون X

سال گذشته اپل بالاخره پس از چند سال، یک مدل متفاوت از آیفون را معرفی کرد و شاهد یک گوشی با ظاهر و مشخصات متفاوت از این شرکت بودیم. آیفون X مدلی بود که اپل به بهانه ی دهمین سال تولید گوشی‌های آیفون، آن را به عنوان یک نسخه ی ویژه رونمایی و روانه ی بازار کرد. پنل نمایشگر OLED و طراحی بدون حاشیه دو ویژگی متمایز کننده‌ی این دستگاه از دیگر آیفون‌هایی هستند که تاکنون معرفی شده بودند. نکات مثبت زیادی در مورد آیفون X وجود دارند که باعث شد بسیاری به آن لقب اسمارت‌فونی از آینده را بدهند و حتی با قیمت بسیار بالای این دستگاه، انتظار فروش فوق العاده بالایی از آن میرفت اما این اتفاق رخ نداد به طوری که اپل نیز از این اتفاق به نوعی ناامید شده است. به نظر میرسد تمام کاربران علاقه‌ی چندانی به آیفون X ندارند و با اینکه این گوشی از آینده آمده موافق نیستند. اما به راستی چرا کاربران آیفون‌های قدیمی‌تر تمایلی برای ارتقا گوشی خود به آیفون X ندارند؟

نتایج یک نظرسنجی از کاربران امریکایی نشان میدهد که اکثر کاربران در مورد خوب بودن آیفون X موافق هستند. یک گوشی خوب و گران قیمت که البته اپل نتوانست با آن آنطور که باید و شاید طرفداران خود را به وجد بیاورد. نظرسنجی صورت گرفته توسط Michael Olson، تحلیلگر موسسه‌ی سرمایه گذاری Piper Jaffary انجام شده که در مورد علت عدم تمایل به ارتقا به آیفون X از ۱۵۰۰ نفر از کاربران آیفون سوال شده است. نتایج این نظرسنجی نشان میدهد که اصلی ترین دلیلی که باعث شده ۴۴ درصد از این افراد مایل به خرید آیفون X نباشند این است که آنها از گوشی فعلی خود راضی هستند. این موضوع توسط فروشندگان محلی نیز تائید شده و آنها گفته اند که در حالی که بسیار سعی کرده ایم که کاربران را خرید یک مدل جدید مجاب کنیم، در این کار موفق نبوده ایم چرا که آنها از گوشی خود رضایت داشته اند.

علت بعدی عدم تمایل کاربران برای ارتقا گوشی خود به آیفون X مسئله ی مالی است. ۳۱ درصد از افراد حاضر در نظرسنجی معتقدند که قیمت این دستگاه بسیار بالا است. قیمت آیفون X برای نسخه ی ۶۴ گیگابایتی ۹۹۹ دلار است در حالی که نسخه ی ۲۵۶ گیگابایتی با قیمتی معادل ۱۱۴۹ دلار به فروش میرسد و این حتی برای کاربران امریکایی نیز مبلغ زیادی است که باعث شده نتوانند برای صرف این هزینه برای یک گوشی هوشمند هر چند خاص و ویژه متقاعد کنند.

دلیل ۸ درصد دیگر از افراد این نظرسنجی برای عدم خرید آیفون X بسیار جالب است. آنها گوشی با نمایشگر بزرگتر را ترجیح میدهند. به طور مثال کاربران آیفون ۸ پلاس چنین دلیلی را عنوان کرده اند که اندازه ی نمایشگر گوشی آنها ۵٫۵ اینچ است در حالی که آیفون X از نمایشگر ۵٫۸ اینچی برخوردار است اما به خاطر طراحی فشرده، کوچک تر به نظر میرسد.

با این وجود تحلیلگر Michael Olson، به آمار فروش اپل در سال جاری خوش بین است و پیش بینی فروش بیشتر آیفون های اپل را در سال ۲۰۱۸ دارد. او معتقد است فروشندگان در انتظار معرفی آیفون های جدید توسط اپل هستند. کوپرتینویی ها احتمالا تا پایان سال ۲۰۱۸ سه آیفون جدید را معرفی خواهند کرد. این شرکت تاکنون بیشتر از حال حاضر آیفون‌های مختلف تولید نکرده بوده است. کاهش سراسری فروش گوشی‌های هوشمند بر تغییر استراتژی اپل بی تاثیر نبوده است.