تکنولوژیک نیوز

۱ میلیارد کاربر فعال ماهانه در وی چت

چین تلاش خود را می کند تا از بازی های رسانه ای امریکا دور بماند و داده کمتری را دو دستی تقدیم آن هایی کند که می خواهند عصر هوش مصنوعی را فرمانروا باشند! اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم هیچ کشوری نباشد اینقدر وابسته به سرویس های بیگانه باشد و تمام تلاشش در جهت ایجاد فرصت های بومی معطوف باشد. وی چت (WeChat) یکی سرویس هایی است که در نتیجه همین تفکر ایجاد شده و حالا پس از ۷ سال از عرضه رسمی آن تبدیل به دومین برنامه پیام رسان بزرگ (که البته برخی آن را شبکه اجتماعی چند منظوره نیز می دانند)‌ در دنیا، پس از واتس اپ شده است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره این موضوع بیشتر بدانیم.

شبکه اجتماعی چند منظوره وی چت (مالکیت توسط Tencent) سرویس های ویژه ای به جز امکان چت (مکالمه متنی) آنلاین دارد، برای مثال برخی از این سرویس ها را می توان سفارش غذا، اجازه ماشین، خدمات بانکی،‌ پرکردن گزارش پلیس، رزور دکتر و حتی سرویس تماس VoIP راه دور را نیز ارایه می کند.

این برنامه در آسیاس شرقی، اروپا و امریکا رشد قابل توجهی داشته است و برنامه اول در دسته شبکه های اجتماعی چند منظوره چین است. البته به یاد داشته باشید تعداد کاربرهای فعال لزوما به معنی تعداد “افراد” فعال نیست و هر شخص می تواند چند حساب کاربری داشته باشد ولی با تخمین خوبی می توان گفت تعداد این افراد انگشت شمارند. وی چت هم اکنون ۱ میلیارد کاربر فعال ماهانه و بیش از ۹۰۲ میلیون کاربر فعال روزانه دارد! البته ارزش شرکت مادر وی چت یعنی Tencent می تواند رشد بیشتری داشته باشد اگر طرح ویژه دولت محلی Guangdong به تحقق بپیوندد که طبق آن کاربران وی چت می توانند یک کارت شناسایی هم رده با کارت شناسایی ملی داشته باشند!

همانطور که گفتیم در چین برخی از سرویس های امریکایی بسته است، برای مثال واتس اپ در چین کاملا بسته است و لاین و فیس بوک نیز سانسور می شوند. این به سرویسی همچون وی چت کمک کرده تا سهم بزرگی از بازار بسیار بزرگ چین را برای خود نگاه دارد.

نظر شما درباره این راهبرد چیست؟ فکر می کنیم ما هم در ایران باید سرویس های داخلی قوی داشتیم تا وابسته به بیگانه نباشیم؟