تکنولوژیک نیوز

آموزش نحوه ی ساخت پارتیشن در ویندوز ۱۰

با اینکه دو سال از زمان انتشار اولین نسخه‌ی ویندوز ۱۰ گذشته است، هنوز میتوان آن را یک سیستم عامل جدید دانست که در حال جذب کاربران بیشتر است. اگر شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که به تازگی ویندوز ۱۰ نصب کرده اید و یا قصد این کار را دارید، احتمال دارد به ساخت پارتیشن جدید نیاز پیدا کنید. این کار به سادگی و بدون نیاز به هیچ نرم افزار جانبی قابل انجام است و با چند مرحله‌ی ساده میتوانید یک پارتیشن جدید ایجاد کنید. در ادامه نحوه‌ی انجام این کار به کمک بخش مدیریت دیسک ویندوز که بهترین روش برای ساخت پارتیشن است را به شما آموزش خواهیم داد. همراه سخت افزار مگ باشید.

 1. ابتدا لازم است با یک حساب با دسترسی مدیریت یا به اصطلاح Administrator وارد ویندوز ۱۰ خود شوید.
 2. پس از ورود به محیط ویندوز، وارد بخش فایل اکسپلورر شوید. برای این کار روی آیکون پوشه شکل در نوار وظیفه ی ویندوز ۱۰ کلیک کنید.
 3. در پنجره‌ی باز شده، از سمت چپ پنل آیکون This PC را پیدا کنید و روی آن راست کلیک کنید.
 4. از منوی باز شده گزینه ی Manage را انتخاب کنید.
 5. سپس پنجره‌ی مدیریت کامپیوتر یا Computer Management باز میشود. در سمت چپ پنجره گزینه‌های مختلفی وجود دارد. به دنبال گزینه‌ی Disk Management که زیر شاخه‌ی منوی Storage قرار دارد بگردید و بر روی آن کلیک کنید.
 6. در قسمت پائینی پنجره میتوانید هارد یا هاردهای سیستم خود را مشاهده کنید. بر روی همان هاردی که قصد دارید، روی گزینه‌ی Unallocated Space کلیک کنید تا در آن پارتیشن جدیدی بسازید. اگر تمام فضای هارد شما به پارتیشن های فعلی سیستم اختصاص داده شده باشد، قادر به مشاهده ی Unallocated Space نخواهید بود چرا که در واقع فضایی برای اختصاص دادن به یک درایو وجود ندارد. اگر تمام فضا به یک درایو، مثلا درایو C تعلق گرفته باشد، برای تقسیم فضا باید گزینه‌ی Shrink Volume را استفاده کنید. اما هدف ما ساخت یک پارتیشن جدید است.
 7. پس از کلیک راست کردن روی Unallocated Space، روی گزینه ی New Simple Volume کلیک کنید.
 8. پنجره ی جدیدی با عنوان New Simple Volume Wizard باز میشود که در صفحه ی اول کافیست Next را انتخاب کنید.
 9. قدم بعدی اختصاص مقدار مشخصی برای پارتیشن جدید است که باید بر حسب مگابایت وارد شود. هر ۱۰۲۴ مگابایت معادل ۱ گیگابایت است. در پنجره ی فعلی حداقل و حداکثر مقدار را به شما نشان میدهد. این قسمت به شما بستگی دارد و مقدار را به میل خود وارد کنید.
 10. پس از وارد کردن مقدار، گزینه ی Next را برای ادامه انتخاب کنید.
 11. صفحه‌ی بعد جاییست که شما باید یک حرف از میان حروف انگلیسی برای پارتیشن مورد نظر خود انتخاب کنید. حرف مورد نظر را انتخاب و گزینه ی Next را کلیک کنید.
 12. در صفحه ی Format Partition تنظیمات مورد نظر را باید انجام دهید. اگر از انتخاب خود در این بخش مطمئن نیستید آن را در همان حالت پیشفرض قرار دهید. Next را کلیک کنید.
 13. به مرحله ی آخر رسیدیم و برای تمام شدن کار پارتیشن جدید کافیست دکمه ی Finish را بزنید.

پارتیشن شما ایجاد و درایو مورد نظر در This PC قابل مشاهده است. ممکن است برای استفاده از درایو، لازم باشد ویندوز ۱۰ یک بار آن را فرمت کند. سپس به طور عادی میتوانید از پارتیشن ایجاد شده استفاده کنید.