تکنولوژیک نیوز

دلایل کم شدن سرعت اینترنت گوشی شما

امروزه یکی از اصلی ترین راه های اتصال به اینترنت، تلفن های همراه هوشمند می باشد و به نظر می رسد که این روند رشد استفاده از تلفن های همراه هوشمند به خصوص برای اتصال به اینترنت توقف ناپذیر است. گاهی اوقات کند شدن سرعت اینترنت به خصوص در تلفن های همراه هوشمند می تواند موجب کلافگی شود. برای آشنایی با علت های پایین بودن سرعت اینترنت گوشی در این مطلب با ما همراه شوید.

۷ دلیل کاهش و پایین آمدن سرعت اینترنت گوشی

۷ Reasons Your Smartphone Has Slow Internet Speeds 

امروزه شما برای اتصال به اینترنت از طریق تلفن های همراه هوشمند، دو راه دارید. اولین راه اتصال به اینترنت از طریق دیتا و فعال سازی اینترنت پرسرعت ۴G ، ۳G و ۴٫۵G سیم کارت می باشد. راه دوم هم اتصال به وای فای می باشد. برای افزایش سرعت اینترنت تلفن همراه هوشمند خود می توانید استفاده همزمان از وای فای و اینترنت گوشی داشته باشید. هنگام استفاده از اینترنت ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شوید و به دنبال علت های آن بگردید. از جمله اینکه چرا حجم اینترنت شما زود تمام می شود  یا سرعت اینترنت گوشیم خیلی پایینه چیکار کنم؟  در این مطلب سعی می کنیم علت کند شدن سرعت اینترنت گوشی اندروید یا آیفون شما را بررسی کنیم.

دلیل کاهش سرعت اینترنت گوشی به دلیل موقعیت ضعیف روتر

یکی از دلایل رایج عملکرد ضعیف روتر، قرار گرفتن در موقعیت بد می باشد. محدوده سیگنال وای فای در حدود ۲۳۰ فوت است. هر قدر از روتر بیشتر دور شویدقطعا قدرت سیگنال بیشتر کاهش خواهد یافت. اشیا فیزیکی بزرگ همانند دیوارها، کف و درها هم می تواند تاثیر بسزایی در کاهش قدرت سیگنال داشته باشد. بنابراین اگر در خانه با روتر فاصله زیادی دارید یا اشیا زیادی در مقابل روتر قرار دارد، سرعت اینترنت شما کاهش خواهد یافت.

برای اینکه بفهمید وضعیت قدرت سیگنال دریافتی چگونه است به علامت وای فای در دستگاه خود توجه کنید. اگر این علامت به صورت تو خالی بود قدرت سیگنال دریافتی ضعیف است و برعکس.

کند شدن سرعت اینترنت به دلیل تراکم تعداد خطوط وای فای

ممکن است که وای فای همسایه های شما و وای فای شما در یک کانال کار کنند. این مشکل بخصوص در آپارتمان ها یک مشکل شایع است، زیرا در یک منطقه کوچک روترهای زیادی کار می کنند. برای رفع این مشکل شما باید از نرم افزارهایی استفاده کنید که روتر های مجاور شما را اسکن می کنند و کانالی که این روتر های در آن کار می کنند را شناسایی کند. اگر روتر شما در یک کانال شلوغ کار می کند باید کانال روتر را به یک کانال کم تراکم تغییر دهید. برای این کار می توانید از برنامه Wifi Analyzer استفاده کنید.

کند شدن سرعت اینترنت

علت کم شدن سرعت اینترنت به دلیل وجود نویز

وسایلی مانند مایکرویو، تلفن های بی سیم و وسایلی که روی باند ۲٫۴ گیگاهرتز فعالیت می کنند می توانند بر روی وای فای نویز ایجاد کنند. بیشتر روتر های مدرن بر روی دو باند ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز کار می کنند که البته روترهایی که بر روی باند ۵ گیگاهرتز کار می کنند، تداخل در آنها بسیار کم تر است. شما می توانید باند روتر خود را از ۲٫۴ گیگاهرتز به ۵ گیگاهرتز تغییر دهید. قبل از انجام این کار اطمینان حاصل کنید که آیا روتر شما از باند ۵ گیگاهرتزی پشتیبانی می کند یا نه.

پایین آمدن سرعت اینترنت به علت اتصال به شبکه با سرعت کم

یکی از دلایل کند بودن سرعت اینترنت که بسیار شایع هم هست اتصال به یک شبکه کند می باشد. تماشای آنلاین فیلم، دانلود فایل های سنگین، بروزرسانی سیستم عامل و .. از دلایل کند بودن سرعت شبکه می باشد. در تلفن همراه شما نیز ممکن است در پشت پرده، اپلیکیشن هایی از اینترنت استفاده کنند و باعث کاهش سرعت شوند. شما می توانید از اپلیکیشن هایی برای محدودیت،کنترل و جلوگیری دسترسی به اینترنت برنامه های اندروید بدون نیاز به روتاستفاده کنید. هنگام استفاده از وای فای در مکان های عمومی نیز هیچ تضمینی برای اتصال به یک شبکه سریع وجود ندارد.

کند شدن سرعت اینترنت

به عنوان مثال ممکن است شما در یک کافی شاپ از اینترنت با سرعت بالا استفاده کنید اما دفعه بعد که به همان کافی شاپ می روید تضمینی برای استفاده از اینترنت با سرعت بالا وجود ندارد. اتصال به اینترنت با دیتا بخصوص شبکه ۴G بسیار سریع تر و امن تر از شبکه وای فای عمومی است. سعی کنید از دیتا خود برای اتصال به اینترنت استفاده کنید.

دلیل کاهش سرعت اینترنت گوشی به علت استفاده از VPN با سرعت کم

اگر برای اتصال به اینترنت از یک وای فای عمومی استفاده می کنید به شما موکدا توصیه می کنیم که از یک VPN استفاده کنید تا ارتباط بین تلفن همراه شما و شبکه رمز نگاری شود و دسترسی به اطلاعات شما آسان نباشد. اما خود استفاده از VPN می تواند عاملی برای کاهش سرعت باشد.

کند شدن سرعت اینترنت

بسیاری از ارائه دهندگان سرویس VPN هم برای سیستم عامل های گوشی های اندرویدی و آیفون و هم برای دسکتاپ اپلیکیشن هایی ارائه کرده اند. کافیست در وبسایت آنها ثبت نام کنید و از VPN ارائه شده توسط آنها استفاده کنید. به یاد داشته باشید، VPN ای که استفاده می کنید باید سریع و امن باشد.

علت کند شدن سرعت اینترنت به علت پوشش ضعیف ۴G

بسیاری از ما فکر می کنیم که اینترنت ۴G بسیار سریع تر از وای فای می باشد اما همیشه اینگونه نیست. ممکن است شما در یک مکان پر جمعیت مانند ورزشگاه باشید و به این علت که همه افراد در آن مکان به یک آنتن متصل شده اند نتوانید از سرعت بالای ۴G بهره ببرید و ممکن است شما به سمت اینترنت ۳G عقب نشینی کنید.

کند شدن سرعت اینترنت

حتی آب و هوا هم می تواند در کاهش اینترنت ۴G موثر باشد. اگر همواره با مشکل افت سرعت اینترنت ۴G روبرو هستید حتما با اپراتور خود تماس حاصل نمایید و این مشکل را گزارش دهید. پیشنهاد برای اینکار از ۷ سرویس مشاهده مناطق تحت پوشش ۴G و ۳G همراه اول ، ایرانسل و.. که قبلا در انزل وب معرفی کردیم استفاده کنید.

دلیل پایین بودن سرعت اینترنت به علت سرعت کم تلفن

ممکن است شبکه اینترنت شما در بهترین حالت ممکن باشد اما سرعت تلفن همراه هوشمند شما کم باشد و نتوانید به سرعت مورد نظر دست پیدا کنید. مثلا اگر سخت افزار تلفن هوشمند شما مشغول به پردازش یک بازی گرافیکی در یک بازی آنلاین باشد، از سرعت پردازش دستگاه کم شده و متعاقبا سرعت دستگاه شما کم خواهد شد. بخصوص در تلفن های هوشمند قدیمی این مشکل بیشتر به چشم می آید. در گوشی های هوشمند جدید نیز ممکن است مشکل حتی با بروزرسانی برنامه ها حل نشود. با این حال برای اینکه سرعت تلفن همراه هوشمند خود را بالا ببرید سعی کنید همیشه برنامه هایتان را بروز کرده و برنامه هایی را که استفاده نمی کنید از گوشی خود حذف کنید.

کند شدن سرعت اینترنت