تکنولوژیک نیوز

ساخت رباتی که مکعب روبیک را در یک ثانیه حل میکند

مکعب روبیک وسیله‌ای جالب و اعتیادآور بوده که افراد مختلف را ساعت‌ها به خود مشغول می‌کند. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که بارها در کامل کردن شکل نهایی این مکعب شکست خورده و با ناامیدی آن را به اطراف پرت کرده‌اید باید بگوییم که با خواندن این مطلب حسابی ناراحت می‌شوید چون محققان یک ربات ساخته‌اند که می‌تواند این مکعب شگفت‌انگیز را در زمانی باورنکردنی حل کند!

دو محقق از آزمایشگاه MIT به نام‌های Ben Katz و Jared DiCarlo موفق به توسعه و تولید رباتی شده‌اند که توانسته رکورد جهانی سرعت حل مکعب روبیک را جابجا کند. این ربات خارق‌العاده توانسته در زمان ۰.۳۸ ثانیه، آن هم تنها در ۲۱ حرکت یک مکعب روبیک را حل کند. رکورد قبلی متعلق به ماشینی به نام Sub1 Reloaded بوده که در اواخر سال ۲۰۱۶ توانسته بود این مکعب را در زمان ۰.۶۲۷ ثانیه کامل کند.

مهندسان و فعالان این حوزه سال‌هاست که تلاش می‌کنند ربات‌هایی برای حل مکعب روبیک بسازند. این ربات‌ها در واقع ترکیبی از اجزای سخت افزاری و نرم افزاری هستند. بخش سخت‌افزاری شامل دوربین‌ها و بازوهای متحرکی است که کارهای فیزیکی مانند عمل جابجایی قطعات مکعب را انجام می‌دهند. بخش نرم‌افزاری نیز شامل برنامه‌هایی است که به منظور تشخیص رنگ‌ها و قرار دادن بخش‌هایی با رنگ مشابه در جای درست، طراحی شده‌اند.

ربات جدید این دو محقق در حقیقت ترکیبی از بخش‌های سفارشی شده را مورد استفاده قرار داده و هر کدام را به دلخواه و به فراخور نیاز به‌کار می‌گیرد. شش موتور ServoDisc سری U9 (که محصول شرکت Kollmorgen به شمار می‌رود) و رمزگذارهای نوری واقع در پشت این ربات را باید مهم‌ترین بخش‌های این ماشین عنوان کرد که البته به گفته خود Ben Katz می‌توان آن‌ها را با قیمتی نسبتا ارزان از eBay تهیه کرد.

دوربین‌های موجود در این ربات تنها دو دوربین چشمی پلی‌ استیشن بوده که البته کارایی بالایی دارد. این دو، موجب ساخت درایورهای سفارشی موتورها و برد سفارشی AND شده تا تیم تحقیقاتی مطمئن شوند هیچ‌یک از موتورها در یک زمان مشابه عمل مستقل نداشته باشد. همین امر باعث شده که از انجام حرکات مشابه توسط موتورهای این ربات جلوگیری شده و هم‌چنین از حرکت مکعب ممانعت به عمل آید. Ben Katz در وبلاگ خود جزئیاتی از این اختراع جدید را شرح داده و اضافه می‌کند:

این ماشین می‌تواند از این هم سریع‌تر باشد اما تنظیم پردازش‌ها حقیقتا نیازمند صرف زمان است. رفع ایرادات کلی این دستگاه نیازمند استفاده از دوربین‌های با سرعت بالا و البته حل مشکلاتی نظیر شکستن مکعب و انفجار ترانزیستورهای میدان اثر است که گاها موجب شکست در اجرای برنامه‌ها می‌شود.

با توجه به ویدیوهای پرسرعت مشخص شد که هر کدام از حرکات ۹۰ درجه‌ای این ربات چیزی حدود ۱۰ میلی‌ثانیه به طول می‌انجامد اما حقیقت این است که ربات ما این کار را در زمان ۱۵ میلی‌ثانیه به انجام می‌رساند. در حال حاضر من و جارد تمایلی به تنظیم مجدد این زمان و بازسازی برنامه‌ها نداریم اما نهایتا برمی‌گردیم و کارمان رو دوباره از سر می‌گیریم.

در پایان بد نیست اشاره کنیم سریع‌ترین زمانی که یک انسان توانسته برای حل مکعب روبیک ثبت کند به ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ (اواسط مهر ماه ۱۳۹۶) برمی‌گردد که SeungBeom Cho توانست در زمان ۴.۵۹ ثانیه این مکعب را حل کند.