تکنولوژیک نیوز

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه : تحولی عظیم در نجات فضای مجازی کشور در راه است

در حالی که بسیاری از کاربران ایرانی اینترنت امیدوار بودند در آینده ای نزدیک شاهد رفع فیلتر شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر و همچنین سرویس هایی از جمله یوتیوب باشیم، هفته گذشته وزیر ارتباطات در سخنانی تلویحا اعلام کرد رفع فیلتر این شبکه ها غیر ممکن است. وی با اشاره به اینکه تصمیم گیری در زمینه رفع فیلتر خارج از مسئولیت های وزارت ارتباطات بوده و در اختیار سران سه قوه و همچنین شورای عالی فضای مجازیست به دشوار بودن برداشتن محدودیت در این زمینه برای کاربران خبر داده بود. حالا در فاصله چند روز از این اتفاق نه تنها هیچ گشایشی رخ نداده، بلکه به نظر می رسد در آستانه سال جدید شمشیرها برای اپلیکیشن تلگرام بار دیگر از رو بسته شده است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه روز گذشته در پیامی که در کانال رسمی وی در پیام رسان داخلی منتشر شده اعلام کرد “به‌زودی زود شاهد تحولی عظیم در خصوص نجات فضای مجازی کشور از سلطه و نفوذ برخی از شبکه‌های اجتماعی بیگانه و مهاجرت مردم از شبکه‌های خارجی به شبکه‌های داخلی خواهیم بود”.  وی با تهدید نهادهایی مانند وزارت ارتباطات درباره پیگیری رفع فیلتر از وب سایت های مسدود شده گفت “توئیتر و یوتیوب در اجرای دستور مراجع قضایی فیلتر شده‌اند و مراجع دیگر نمی‌توانند در اموری که توسط مراجع قضایی تعیین‌تکلیف شده‌اند، دخالت نمایند”.

“علت فیلتر توئیتر و یوتیوب عدم تبعیت آن‌ها از قوانین کشور و جلوگیری از انتشار میلیون‌ها محتوای مجرمانه و سدکردن راه جاسوسی، نفوذ و تسلط بیگانگان بر فضای مجازی کشور بوده است. نه تنها توئیتر و یوتیوب رفع فیلتر نخواهند شد، بلکه در آستانه‌ی ورود به سال ۹۷، اتفاق نظر بی‌نظیری بین مسئولین برای قطع تسلط و نفوذ دشمن بر فضای مجازی کشور ایجاد شده است”

اما جالب ترین بخش از سخنان دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه “تمهیدات به عمل آمده و در حال انجام” درباره فضای مجازی و کاربران ایرانی آن است، که به گفته وی  “به‌زودی تحولی عظیم در خصوص نجات فضای مجازی کشور از سلطه و نفوذ برخی از شبکه‌های اجتماعی بیگانه و مهاجرت مردم از شبکه‌های خارجی به شبکه‌های داخلی” را رقم خواهند زد. برخی از کاربران در فضای مجازی با اشاره به این سخنان اعتقاد دارند باید در آینده نزدیک شاید برخوردهای بیشتری با اپلیکیشن تلگرام به عنوان یکی از معدود پلتفرم های ارتباطی فیلترنشده بود و حتی ممکن است پس از درگیری های فراوان سرانجام رای به فیلتر کردن این برنامه داده شود.