تکنولوژیک نیوز

میزان حجمی که با فعال کردن گزینه “high-efficiency video”در ویدیو‌های گلکسی اس ۹ کم میشود

گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس را می‌توانید به عنوان دستگاهی با دوربینی حرفه‌ای همیشه همراه خودتان داشته باشید. به راحتی با دستگاه خودتان ویدیو با رزولوشن ۴K در ۶۰fps بگیرید و اکنون با قابلیت کدک جدید ویدیو تحت عنوان high-efficiency video حجم کمتری را هم در دستگاه خودتان ذخیره کنید. در ادامه همراه باشید تا با محدودیت و قابلیت‌های جدید سامسونگ آشنا شوید.

برای شما گفتیم که در گلکسی اس ۹ هم می‌توانید با رزولوشن ۴K در ۶۰fps بگیرید و همانند آیفون ۸ ، ۸ پلاس و حتی X انتخاب این حالت همراه با پیغام هشداری رو به رو هست که ظرفیت زیادی از شما را اشغال می‌کند. در دستگاه‌های سامسونگ این محدودیت کمی بیشتر شده و به شما از نظر مدت زمانی که می‌توانید ویدیو بگیرید نیز هشداری می‌دهد. به دلایلی در دستگاه‌های اندرویدی با توجه به نوع پردازش و میزان قدرت مورد نیاز جهت پردازش و ثبت این رزولوشن، محدوده زمانی تعیین شده تنها ۵ دقیقه است. در گلکسی اس ۹ کمی این محدودیت جا به جا شده است. در گذشته محدودیت ۵ دقیقه برای ۳۰fps بود اما در این نسخه ۴K 60fps تنها  ۵ دقیقه در عوض ۴K 30fps تا ۱۰ دقیقه افزایش داشته است.

قصد داریم متوجه شویم با قرار دادن بر روی این رزولوشن و فعال یا غیر فعال کردن کدک جدید سامسونگ، چه اتفاقی از نظر میزان حجم روی خواهد داد. البته نکته دیگری را باید به شما بگوییم. زمانی که شما به تنظیمات دوربین بروید و UHD 60fps را فعال کنید، هم Tracking AF (قابلیت دنبال کردن سوژه در حالت فوکوس اتوماتیک) و هم electronic image stabilization یا همان لرزش‌گیر دیجیتالی از کار خواهد افتاد اما لرزش‌گیر اپتیکال همچنان فعال است.

نتایج فوق برای رکورد یک دقیقه‌ای است. با فعال کردن کدک high-efficiency video یا به صورت مخفف HEVC تفاوت‌هایی را شاهد هستیم که جالب به نظر می‌رسد. به صورت معمول ۵۳۴ مگابایت برای یک دقیقه و با فعال کردن این حالت به ۳۰۶ مگابایت می‌رسد. در حالت‌های مختلف نیز این تفاوت را خواهید دید. با این حال باز هم تفاوتی از نظر محدودیت زمانی اعمال نخواهد شد.