تکنولوژیک نیوز

غیر فعال کردن سرویس Google URL Shortener توسط گوگل

URL shorteners یک سرویس مفید و کاربردی بوده است. این سرویس در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد و گوگل در این سرویس به مختصر کردن لینک های طولانی برای راحتی کاربران در به اشتراک گذاشتن لینک ها و اندازه گیری ترافیک آنلاین کمک کرده است. این سرویس دارای قابلیت ایجاد API ثالث، کدهای QR و قدرت ساخت لینکی مناسب برای اندروید و iOS است. این سرویس در تاریخ ۱۳ آوریل از سرویس Google URL Shortener به سرویس goo.gl تغییر خواهد کرد. سرویس goo.gl در واقع به همه ی کاربران در سیستم عامل های مختلف اعم از iOS و اندروید امکان دسترسی و ارسال لینک ها را می دهد.

به منظور متمرکز شدن بر روی پروژه ی جدید در سرویس goo.gl، گوگل تصمیم گرفته است تا پشتیبانی از این سرویس را کاهش دهد و این سرویس را محدودتر ارائه کند. همچنین در پروژه ی جدید خود قصد دارد تا FDL را جایگزین کند. FDL ها در واقع URLهای هوشمندی هستند که به شما امکان ارسال لینک ها در برنامه های مختلف اندروید و iOS را خواهند داد. گوگل در وبلاگ خود اعلام کرده است که قصد دارد تا با پیشرفت و رشد در این زمینه، کم کم سرویس goo.gl را کنار بزند و رویکرد جدیدی در عملکرد لینک های ایجاد کند.

از تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۱۸، کاربران ناشناس و کاربرانی که هرگز از این سرویس تا قبل از امروز استفاده نکردند، قادر به ایجاد لینک های کوتاه جدید از طریق کنسول goo.gl نخواهند بود. در نتیجه اگر به دنبال ایجاد لینک های کوتاه جدید هستید، توصیه می کنیم از لینک های پویا Firebase استفاده کنید یا سرویس های محبوب Bitly و Ow.ly را به عنوان یک جایگزین بررسی کنید. از سوی دیگر اگر لینک های کوتاهی در goo.gl دارید، می توانید به مدت یک سال از تمام ویژگی های کنسول goo.gl بهره ببرید. در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۱۹ نیز این سرویس به طور کلی قطع خواهد شد.